Nowości
Home / Rankingi / 10 europejskich zabytków, które każdy powinien zobaczyć
10 europejskich zabytków, które każdy powinien zobaczyć

10 europejskich zabytków, które każdy powinien zobaczyć

Lista europejskich zabytków jest długa, a znajdujące się na niej obiekty mogą zachwycić każdego. Jakie skarby na terenie Starego Kontynentu zasługują na szczególną uwagę? Oto 10 zabytków, które cieszą się największą sławą.

Podróże po Europie? To proste!

Jeszcze nie tak dawno Polacy, pytani o najpiękniejsze zabytki, byli w stanie wymienić tylko te atrakcje, które znajdują się w granicach kraju. Dziś, gdy biura typu First Class oferują tanie loty i możliwość rezerwowania biletów drogą online, rośnie nasza wiedza na temat skarbów europejskiej architektury. Podróżowanie po Europie stało się znacznie łatwiejsze i wygodniejsze, a dzięki niskim cenom rejsów za możliwość zwiedzania europejskich stolic nie trzeba płacić zbyt wiele. Jakie zabytki warto uwzględnić w programie takich podróży?

Europejskie top 10

Z długiej listy europejskich zabytków trudno wybrać najcenniejszą dziesiątkę. Ze względu na swą wartość i unikalny charakter, na liście naszych propozycji znalazły się te obiekty, które znane i kojarzone są na całym świecie. Oto one:

Miejsce 10: Zamek w Malborku. Polska budowla z powodzeniem może znaleźć się w gronie najcenniejszych zabytków Europy i  przypominać, że i w naszym kraju nie brak bezcennych skarbów. Ta najpotężniejsza krzyżacka twierdza jest jednym z  najcenniejszych zabytków średniowiecznej architektury na świecie.

Miejsce 9: Berliński symbol. Choć to Brama Brandenburska jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta, to fragmenty słynnego mury stały się w ostatnich latach symbolem niemieckiej stolicy oraz zwycięstwa nad komunizmem. Chociaż jest to obiekt dość młody, to właśnie tu większość turystów zaczyna swą podróż po Berlinie.

Miejsce 8: Dubrownik i jego mury. Zabudowa starego miasta zachwyca, jednak to potężne mury oddzielające miasto od morza stały się symbolem nie tylko Dubrownika, ale i całej Dalmacji. Wyjątkowo pięknie prezentują się one od strony Adriatyku, choć wielką atrakcją jest też spacer w ich obrębie.

Miejsce 7: Wiedeńska katedra. Największa i jedna z najstarszych na terenie Austrii świątyń stała się symbolem Wiednia z kilku względów. Jej majestatyczna bryła, kolorowe dachówki oraz rola historyczna sprawiły, że w czasie wizyty w Austrii ten zabytek koniecznie trzeba odwiedzić.

Miejsce 6:Zamki Drakuli w Rumunii.  To wyjątkowa grupa zabytków, które swą mroczną historią i niezwykłymi formami rozsławiły Rumunię. Peles i Bran to miejscowości, które miłośnicy tajemniczych zamków koniecznie powinni zobaczyć.

Miejsce 5: Meteory. Choć dla wielu najcenniejszych zabytkiem Grecji są świątynie na Akropolu, my stawiamy na Meteory. Tajemnicze prawosławne monastyry wzniesione na niedostępnych skałach to jedne z najbardziej intrygujących zabytków w Europie.

Miejsce 4: Rzymskie Koloseum. Cenna pamiątka z czasów wielkiego imperium, miejsce związane z męczeństwem pierwszych chrześcijan i najbardziej charakterystyczna budowla Włoch. Wzniesione w I wieku n.e. Koloseum jest zabytkiem wyjątkowym, który do dziś zadziwia swą potęgą.

Miejsce 3: Tower Bridge w Londynie. Słynny Most Wieżowy na Tamizie jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Wielkiej Brytanii. Wzniesiony pod koniec XIX wieku jest jednym z najpiękniejszych mostów świata i ciekawym przykładem neogotyckiej architektury.

Miejsce 2: Wieża Eiffla w Paryżu. Ta niezwykła konstrukcja jest symbolem francuskiej stolicy, a wycieczki od wizyty u jej stóp zaczynają poznawanie Francji. Być w Paryżu i pominąć tę wieżę to karygodny błąd.  Udostępniona w 1889 roku, jest doskonałym punktem widokowym oraz symbolem nowoczesnej architektury europejskiej.

Miejsce 1: Sagrada Familia w Barcelonie. Ta secesyjna świątynia ze względu na swą formę oraz długi czas budowy stała się jednym z symboli nie tylko Hiszpanii, ale i całej Europy. Jako najsłynniejsze dzieło Gaudiego, ojca secesji, zajęła na naszej liście zaszczytne pierwsze miejsce.

W gronie najwspanialszych i najbardziej znanych zabytków w Europie nie brak i okazałych świątyń, i potężnych zamków. Są na tej liście i wspaniałe zabytki techniki, i imponujące rezydencje. Każda z tych budowli ma swą specyfikę i unikalny charakter, każda z nich zasługuje na uwagę. Wiele tych zabytków to ważne symbole i wizytówki, które warto ujrzeć na własne oczy przynajmniej raz w życiu.

About Andrzej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top