Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Archikatedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
Archikatedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Archikatedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Poza dawnymi murami miejskimi, nieopodal Wieży Trynitarskiej wznosi się szczytu obszernego placu katedralnego barokowy kościół pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Początkowo należał on do jezuitów, by z czasem przyjąć funkcję katedry i archikatedry.

Budowę kościoła dla jezuitów rozpoczęto w Lublinie w 1586 roku. Projekt wykonał jeden z braci zakonnych Jan Maria Bernardoni. Wzorował się przy tym na słynnym rzymskim kościele Il Gesu,  który stał się prototypem wielu kościołów w Europie. Lubelski kościół był jednocześnie jedną z pierwszych realizacji wczesnobarokowych w Polsce.

Prace trwały do I połowy XVII wieku. W ich wyniku powstała dwuwieżowa fasada oraz przestronne wnętrze nakryte sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Wkrótce wzdłuż nawy, po obydwu jej stronach dobudowano rzędy bocznych kaplic fundowanych przede wszystkim przez przedstawicieli szlachty i magnaterii. Po pożarze w 1752 roku zawaliło się sklepienie, które szybko odbudowano. Przystąpiono także do pokrywania ich iluzjonistycznymi malowidłami. Przedstawiają one sceny z Apokalipsy, życia patronów świątyni oraz jezuickich świętych.

Jezuici użytkowali kościół do 1773 roku, kiedy objęła ich józefińska kasata zakonów. Przez krótki czas kościół służył jako magazyn, ale już w 1805 roku przywrócono mu funkcje sakralne. Z chwilą utworzenia diecezji lubelskiej oddano go do dyspozycji biskupa. W tym czasie, aby podkreślić nowe funkcje przed fasadą dobudowano portyk kolumnowy, który dodał jej dostojeństwa.

Dziś katedra jest najważniejszym kościołem Lublina. Po niedawnej renowacji odzyskała ona swój barokowy blask. Wnętrze jest jednolite, z cennym XVII wiecznym ołtarzem głównym. Przechowywany jest tu także XV wieczny przeniesiony z kościoła farnego krucyfiks nazywany trybunalskim. W skarbcu zobaczyć można cenne naczynia i szaty liturgiczne, z których najstarszy to kielich mszalny z XIV wieku.

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top