Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Baseny termalne w Poddębicach
Baseny termalne w Poddębicach

Baseny termalne w Poddębicach

Tereny Środkowej Polski znane są z występowania wód geotermalnych. Znajdują się one na głębokości około 2 kilometrów i mają temperaturę sięgającą nawet 80 stopnie Celsjusza. Mogą więc być wykorzystywane zarówno w celach gospodarczych jak i rekreacyjnych. Na ich bazie powstał miedzy innymi znany kompleks w Uniejowie. Jednak w ostatnich latach dołączają do niego kolejne miejscowości.

Jedną z nich są leżące w województwie łódzkim Poddębice. Ich włodarze postawili na kompleksowe wykorzystywanie wód geotermalnych. Są one używane do ogrzewania domów, a niedawno w mieście uruchomiono także kompleks basenów termalnych. Powstały one na zaniedbanych dotychczas terenach rekreacyjnych, które dzięki inwestycjom odzyskały blask oraz stały się głównym miejscem letniego wypoczynku.

Baseny termalne w Poddębicach nie byłyby możliwe bez udziału funduszy europejskich. Dzięki nim udało się sfinansować budowę instalacji ciepłowniczych oraz kompleksu basenowego. Są to obiekty sezonowe, odkryte. Temperatura wody mieści się w przedziale 28 – 35 stopni Celsjusza. Pozwala to na kąpiele nawet w chłodniejsze dni.

Baseny termalne w Poddębicach czynne są od 1 maja do 15 października w godzinach od 11 do 18. I cieszą się ogromnym powodzeniem. Zarówno w środku lata jak i we wrześniu i październiku, kiedy woda jest znacznie cieplejsza od powietrza. Kompleks znajduje się pod opieką wykwalifikowanych ratowników, którzy dbają także o bezpieczne zachowanie korzystających z basenów oraz służą pomocą. Opłata za wstęp jest stosunkowo niska, ponieważ wynosi 5 zł od dziecka oraz 10 zł od osoby dorosłej za cały dzień korzystania z basenów.

Oprócz celów typowo rekreacyjnych baseny termalne w Poddębicach wykorzystywane są także do urządzania amatorskich zawodów pływackich. Dzięki obecności na nich sław polskiego pływania jak na przykład reprezentanta Polski Mateusza Matczaka odbywa się także popularyzacja pływania w lokalnym środowisku. Baseny otwarte są także dla osób niepełnosprawnych. Mogą one brać udział we wszystkich organizowanych na pływalni wydarzeniach. Organizatorzy nie zapominają o nich także podczas organizacji zawodów.

Wody geotermalne są prawdziwym bogactwem środkowej Polski. I coraz więcej osób, a szczególnie decydentów zdaje sobie z tego sprawę. Przykład Poddębic, gdzie udało się przeprowadzić kosztowne inwestycje, które z powodzeniem służą lokalnej społeczności oraz turystom może być dla innych przykładem.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top