Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy jest jednym z najmłodszych utworzonych w Polsce parków narodowych. Powstał w 1993 roku. Jednocześnie pod względem powierzchni nie ma sobie równych. Zajmuje  obszar o powierzchni prawie 600 kilometrów kwadratowych w dolinie Biebrzy od jej źródeł po ujście do Narwi. W jego skład wchodzą przed wszystkim lasy, bagna, torfowiska oraz rozlewiska rzeczne, które są domem dla wielu gatunków ptaków.

Ze względu na swoje położenie oraz rodzaj terenu Biebrzański Park Narodowy jest jednym z największych w całej Europie obszarów gniazdowania ptactwa wodnego i błotnego. To właśnie ten aspekt sprawia, że należy on do najbardziej wartościowych obszarów przyrodniczych w skali kontynentu. Co ciekawe wielu Polaków nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego jaki skarb posiadają na swoich terenach. Dla wielu nazwa parku jest zupełnie nierozpoznawalna i nie kojarzy się z niczym szczególnym. Rozlewiska Biebrzy jako obszar zamieszkiwania bogatej awifauny został objęty ochroną konwencji z Ramsar dotyczącej ochrony obszarów wodno-błotnych jako siedlisk ptaków.

Biorąc pod uwagę walory florystyczne najcenniejsze obszary Parku znajdują się w szerokiej dolinie meandrującej Biebrzy. Znajduje się tu największy w Europie kompleks torfowisk nazywany Bagnami Biebrzańskimi. Porasta je roślinność wodna i bagienna z dużą ilością rzadkich storczyków takich jak kruszczyk rdzawoczerwony, podkolan biały, obuwik pospolity czy tajęża jednostronna. Rosną tu także rosiczki oraz widłaki. Ze względu na podmokłość terenu zwiedzanie tego obszaru odbywa się jedynie na specjalnych pomostach.

Bagna Biebrzańskie stanowią jedną z najważniejszych na kontynencie ostoi ptactwa wodnego. Jego głównym walorem jest olbrzymie bogactwo tutejszej awifauny.  Występują tu gatunki charakterystyczne dla zachodniej i środkowej Europy ale także takie, których główny obszar występowania stanowi Syberia. Swoje stanowiska lęgowe mają tu między innymi bataliony, wodniczki, biegusy, żurawie, dubelty, kszyki, rybitwy, orliki krzykliwe oraz wiele innych.

W ostatnich latach bardzo silnie rozwija się na całym świecie nurt turystyki związanej z podglądaniem przyrody, a szczególnie ptaków. Turystyka ornitologiczna jest bardzo popularna w Skandynawii czy Holandii. W Polsce stawia dopiero pierwsze kroki i tylko nieliczne miejsca są do jej uprawiania przygotowane. Należy do nich Biebrzański Park Narodowy. Jego „odkrywcami” dla szerszej grupy odwiedzających byli właśnie turyści z zagranicy. Aby umożliwić przybyszom obserwację ptaków, na terenie parku zlokalizowano specjalne punkty obserwacyjne, platformy widokowe i ambony. Istnieje także możliwość wykupienia zwiedzania z przewodnikiem, który zaprowadzi do miejsc skąd najlepiej podglądać można życie najbardziej atrakcyjnych gatunków.

Oprócz wspaniałej przyrody Biebrzański Park Narodowy przyciąga turystów także ciekawymi obiektami kultury materialnej. Siedziba Parku mieści się w miejscowości Osowiec – twierdza, gdzie podziwiać można zachowane części rosyjskiej twierdzy. Zbudowano ją na jedynej przeprawie przez Bagna Biebrzańskie, dzięki czemu stanowiła doskonały punkt obronny. Wokół zachowanego Fortu numer IV wytyczona została ścieżka dydaktyczna. Inny Fort, oznaczony numerem II leży w pobliżu ścieżki dydaktycznej Kładka. Zwiedzanie Twierdzy to ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych historią oraz fortyfikacjami. Należy jednak pamiętać o trzymaniu się szlaków oraz zakazie wchodzenia na teren niektórych umocnień.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top