Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Twórcy oferty turystycznej poszukują wciąż nowych pomysłów na przyciągnięcie turystów w swój rejon. Uatrakcyjnia się pobyty, wytycza nowe szlaki, powstają parki rozrywki czy interaktywne muzea. Wszystko w trosce o jak największe zadowolenie gości i zaproponowanie im nowych możliwości spędzania czasu. Nie inaczej stało się w ostatnim czasie na północnym skraju Bieszczadów, w miejscu które dotąd turyści traktowali raczej jak punkt tranzytowy w drodze nad Jezioro Solińskie czy w wyższe partie gór. Wiosną 2015 roku ruszyły Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, które pozwalają na poznawanie północnej części regionu oraz aktywne spędzanie wolnego czasu.

Pomysł na taką formę zwiedzania zrodził się w głowach kilku pasjonatów. Gmina Olszanica szukała inwestora, który zechciałby wykorzystać zamkniętą linię kolejową biegnącą w stronę granicy z Ukrainą w Krościenku. Pociągi przestały nią jeździć kilka lat temu ze względów ekonomicznych, ale samorząd nie chciał dopuścić do zniszczenia całej istniejącej trakcji. Pomysł, który zgłoszono wydawał się początkowo zupełnie oderwany od rzeczywistości. Bo jak połączyć rower z torami. Tymczasem pomysłodawcy mieli wszystko opracowane i udało im się przekonać do swojego projektu także władze. Warto zaznaczyć, że to jedyna taka atrakcja w Polsce i jedna z zaledwie kilku w Europie.

Drezyny zostały zaprojektowane i stworzone przez polskich naukowców. Każda z nich może pomieścić 4 osoby (choć przy dzieciach może się zmieścić i pięcioro). Z przodu znajdują się 2 miejsca na siodełkach rowerowych. To napęd każdej drezyny. Jedzie się jak na rowerze, tyle że po torach. Z tyłu zamontowano miejsca siedzące, gdzie mogą podróżować zmiennicy pedałujących. A ci są zwykle potrzebni ponieważ jednorazowa wycieczka trwa 2-3 godziny, zależnie od trasy na którą się wybierzemy. Choć trasa prowadzi po stosunkowo (jak na góry) równym terenie, to należy się liczyć z podjazdami, które szczególnie w upale są dość męczące. Zjazdy i frajda z całej wycieczki wynagradzają jednak zmęczenie z nawiązką.

DSCN7888a

Główną stacją dla Bieszczadzkich Drezyn są Uherce Mineralne. Można się stąd wybrać do Stefkowej, Łukawicy i Jankowców. Jesienią otwarto także drugą stację w Ustrzykach Dolnych, skąd dojechać można do Krościenka i Ustjanowej. Trasa jest bardzo malownicza i widokowa. Po obydwu stronach otwierają się co jakiś czas panoramy Bieszczadów oraz Gór Sanocko – Turczańskich. Napotkać można także liczne pamiątki przeszłości jak cerkwie, pomniki, stare przepusty i mosty kolejowe.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przykład na to jak dobry pomysł może szybko przyciągnąć turystów. Choć działają dopiero od końca maja 2015 roku to są już jedną z bardziej rozpoznawalnych atrakcji Bieszczadów. W pierwszym sezonie działalności przewiozły blisko 30 tysięcy gości. Jak na początkujące przedsięwzięcie to bardzo dużo. Chętnych jest tylu, że organizatorzy zmuszeni byli wprowadzić rezerwację przejazdów. Można jej dokonać przez stronę internetową http://drezynyrowerowe.pl/. Polecana jest szczególnie w weekendy i święta, kiedy w Bieszczady przyjeżdża więcej niż zwykle turystów. Przejazd kosztuje 108 zł za cały 4 osobowy pojazd. Organizatorzy oferują rozkład jazdy dla osób indywidualnych, jak również możliwość organizacji przejazdów grupowych w ustalonym wcześniej czasie.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top