Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Brama Krakowska – Lublin
Brama Krakowska – Lublin

Brama Krakowska – Lublin

Najbardziej rozpowszechnionym symbolem Lublina jest Brama Krakowska. Znajduje się ona u wejścia na Stare Miasto od strony reprezentacyjnego deptaka Krakowskie Przedmieście. W średniowieczu była to jedyna brama wjazdowa do miasta, przez którą musiał przejechać każdy, kto chciał się dostać do jego wnętrza. Włączona była w okręg murów miejskich, których fragmenty można jeszcze gdzieniegdzie zobaczyć.

Najstarsze zachowane do dziś fragmenty Bramy Krakowskiej pochodzą z XIV wieku. Stanowią one trzon budowli i powstały z kamieni i cegły ułożonych w charakterystyczny szachownicowy wątek. W XV wieku została ona przebudowana i podwyższona. Wtedy też pojawił się widoczny do dziś fragment wykonany z ciemnych cegieł, tworzących wzór szachownicy. Dalszą rozbudową prowadzono w XVI wieku, kiedy pojawiło się ceglane przedbramie, widoczne doskonale do dziś. Brama posada dziś wygląd zbliżony do tego z XVII wieku, kiedy po raz kolejny podniesiono ją po pożarze i nakryto barokowym hełmem.

Dziś we wnętrzach Bramy Krakowskiej znajduje się Muzeum Historii Miasta, które w początkach lutego 2014 roku zostało ponownie uruchomione po długotrwałym remoncie. Posiada ono cenne zbiory związane z dziejami Lublina, liczne przedmioty znajdowane w kamienicach oraz piwnicach miejskich, fragmenty zabytkowych rur wodociągowych i wiele, wiele innych. Obecnie po zmianach muzeum ma być znacznie bardziej przyjazne turystom i nastawione interaktywnie.

Z górnych pięter bramy rozciąga się ładny widok na Stare Miasto, jego sieć ulic oraz dawny układ urbanistyczny.

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top