Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Brama Opatowska
Brama Opatowska
Brama Opatowska widok z centrum Starego Miasta w Sandomierzu

Brama Opatowska

Sandomierz jak każde większe średniowieczne miasto otoczony był murami obronnymi. Istniały w nich cztery bramy oraz kilka mniejszych furt. Wszystkie one były zamykane z nastaniem wieczora. Dzięki temu mieszkańcy mieli pewność, że nikt nieproszony nie wejdzie do miasta pod osłoną ciemności. Przy bramach i furtach dyżurowali strażnicy, którzy mogli wpuszczać pojedyncze osoby, ale tylko po dokładnym sprawdzeniu kim są.

Ucho Igielne fot. Andrzej Kołacz

Dziś podziwiać można w Sandomierzu jedynie kilka odbudowanych bądź zachowanych fragmentów obwarowań. Widoczne są one doskonale z przebiegającej pod Starym Miastem drogi. Jednak najbardziej znanym miejscem jest tak zwane Ucho Igielne. Oficjalną jego nazwą jest Furta Dominikańska, prowadziła bowiem od strony znajdującego się na wzgórzu kościoła świętego Jakuba i klasztoru dominikanów. Dziś to wąskie przejście w murach okupowane jest niemal cały czas przez turystów, którzy robią tu sobie zdjęcia.

Ucho Igielne 2 fot. Andrzej Kołacz

Średniowieczny Sandomierz był miastem żyjącym przede wszystkim z handlu. Stąd też ważną rolę odgrywały przebiegające przezeń szlaki handlowe. Wyprowadzały w ich kierunku miejskie bramy. Było ich cztery: dwie północne – Zawichojska i Opatowska, wschodnia – Lubelska oraz południowa – Krakowska. Do dziś zachowała się jedynie Brama Opatowska, która w przeszłości była największa.

Ucho Igielne 3 fot. Andrzej Kołacz

Całe obwarowania Sandomierza powstawały od XIV do XVI wieku. Zachowaną bramę ufundował w II połowie XIV wieku Kazimierz Wielki. W XVI wieku Brama Opatowska została podwyższona i zwieńczona renesansową attyką, która do dziś stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w panoramie miasta. Na szczycie od lat funkcjonuje platforma widokowa, z której podziwiać można widoki na Sandomierz i Wisłę. Widać stąd także sąsiedni Tarnobrzeg z kominami fabryk, a przy dobrej pogodzie także Góry Świętokrzyskie. W 2013 roku po raz pierwszy w historii przy bardzo dobrej widoczności dokonano udokumentowanej fotograficznie obserwacji Tatr z Bramy Opatowskiej.

Wejście na taras widokowy wiedzie po schodach wewnątrz bramy. Na kolejnych piętrach znajdują się tu wystawy fotografii z przeszłości Sandomierza. Prezentowane są także wystawy czasowe. Dzięki temu wchodzenie na szczyt jest znacznie ciekawsze. Ekspozycje pozwalają także na złapanie oddechu oraz odpoczynek podczas wspinaczki, która części osób sprawia sporo trudności.

Brama Opatowska stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów Sandomierza. Jest także przykładem zabytku, który użytkowany jest do dziś, choć w nieco zmieniony sposób. Stojąc na szczycie wieży można sobie z łatwością uświadomić jak dobry był to punkt obserwacyjny dla strażników czuwających nad bezpieczeństwem miasta w niespokojnych czasach średniowiecza.

Zobacz też:

Zabytki Sandomierza

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top