Nowości
Home / Wycieczki polecane / Wycieczki piesze / Czeska strona Pasma Stożka i Czantorii
Czeska strona Pasma Stożka i Czantorii

Czeska strona Pasma Stożka i Czantorii

Pasmo Stożka i Czantorii, w Beskidzie Śląskim jest bardzo popularnym terenem pieszych wędrówek górskich. Odcinek szlaku czerwonego –  Głównego Szlaku Beskidzkiego z Ustronia jest znany większości turystów… ale co znajduje się „po drugiej stronie” granicy? Niewiele osób zapuszcza się na czeską stronę pasma. W niniejszym artykule opisano jednodniową wycieczkę z Wisły do miejscowości Hrádek (Gródek) – Czeska strona Pasma Stożka i Czantorii.

Trasa rozpoczyna się na przystanku PKP Wisła Dziechcinka, a jej początkowy odcinek można przejść dwoma wariantami: szlakiem żółtym doliną Dziechcinki lub „górą” czyli szlakiem niebieskim. My wybieramy wariant drugi i przed trójprzęsłowym, przedwojennym mostem skręcamy w lewo. Na jednym z filarów znajduje się replika tablicy pamiątkowej, zniszczonej przez żołnierzy niemieckich. Szlak przekracza linię kolejową, a następnie prowadzi drogą wzdłuż domów i mija górne instalacje wyciągu „Siglany”. Z lewej strony dołącza czerwony szlak spacerowy. Zza drzew wyłania się Krzakoska Skała – jest to wychodnia skalna, będąca popularnym miejscem treningów wspinaczkowych. Szlak trawersuje zbocza Kobylej (802 m) i biegnie dalej do miejsca zwanego Sałasz Kobyla, gdzie wchodzimy na wspomniany szlak żółty.

Wspinamy się na Mały Stożek (840 m) i wraz ze znakami czerwonymi Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz czeskim szlakiem granicznym koloru niebieskiego podchodzimy pod kopułę szczytową Wielkiego Stożka (978 m). Warto przejść do znajdującego się na szczycie najstarszego polskiego schroniska w Beskidach Zachodnich, które zostało uruchomione z inicjatywy Oddziału PTT „Beskid” z Cieszyna, w 1922 r.

Aby kontynuować zaplanowaną trasę trzeba wrócić kilka metrów, słabo oznakowanym szlakiem niebieskim do początku szlaku żółtego. Należy zachować tu szczególną uwagę ponieważ bardzo łatwo można ominąć to miejsce. Wąska leśna ścieżka trawersuje zbocze Wielkiego Stożka, a następnie obniża się stromo do wyraźnego siodła, na którym znajduje się wiata turystyczna. Szlak żółty skręca w lewo, ale my idąc dalej prosto, drogą grzbietową docieramy do szlaku czerwonego, który doprowadzi nas na Filipkę (762 m).

Na szczycie Filipki, w miejscu gdzie łączą się granice wsi Gródek, Nawsie i Nydek, znajduje się okolicznościowy głaz postawiony tu w 1997r. Gdzieniegdzie można również spotkać oznaczone literami „TK” („Teschiner Kammer”) kamienie graniczne terenów Komory Cieszyńskiej. W prawo odchodzi szlak zielony, którym przez osiedle Kolibiska można wrócić na Mały Stożek, natomiast w lewo odchodzi żółty szlak do Nawsia. Z grzbietu Filipki widać szczyty Beskidu Śląsko – Morawskiego w Czechach oraz poszarpane wierzchołki słowackiej Małej Fatry, bardzo ciekawy jest również widok całego pasma Czantorii i Stożka od tej strony.

Podążamy dalej prosto do Rozdroża pod Filipką gdzie szlaki się rozłączają. My skręcamy w lewo, na trasę oznaczoną znakami zielonymi i schodzimy łagodnie w dół do siodełka Na Groniu, gdzie usytuowany jest ośrodek wypoczynkowy. Następnie skręcamy w prawo i wzdłuż wyciągu narciarskiego schodzimy do pierwszych zabudowań Gródka. Stąd doskonale widać południowe zbocza Łączki (835 m) z charakterystycznym budynkiem dawnej polskiej szkoły. Doskonale również widać Beskid Śląsko – Morawski oraz dolinę Olzy.

Po drodze mijamy ciekawy budynek z wieżą, jest to dom pomocy społecznej oraz ośrodek modlitewny Kościoła Braterskiego. Kilka metrów dalej znajduje się obelisk poświęcony Wincentemu Witosowi, który będąc na emigracji przebywał tu przez jakiś czas. Docieramy do dworca kolejowego z którego regularnie kursują pociągi do Czeskiego Cieszyna, skąd możemy przedostać się na polską stronę.

Czas przejścia wynosi około 6h30min i oprócz dosyć ciężkiego podejścia na Wielki Stożek, jest to trasa łatwa, bogata w atrakcje turystyczne i niecodzienne widoki na dolinę Olzy, a także szczyty Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Śląsko – Morawskiego. Jest to ciekawa propozycja spędzenia całego dnia w górach i możliwość przyjrzenia się znanym zakątkom z perspektywy naszych sąsiadów.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top