Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Doliną Popradu
Doliną Popradu

Doliną Popradu

Poprad jest jednym z najbardziej fascynujących dopływów Dunajca, przepływających przez górskie doliny. Ma on długość 167 km, z czego ponad 100 km na Słowacji. Powstaje w słowackiej części Tatr Wysokich z połączenia Hińczowego Potoku z potokiem Krupa, wypływającym z Popradzkiego Stawu. Najdalej i najwyżej położone źródła ma Hińczowy Potok wypływający z Wielkiego Stawu Hińczowego na wysokości 1945 m n.p.m. Obydwa potoki łączą się w Dolinie Mięguszowieckiej . W niniejszym artykule opisano trasę wiodącą wzdłuż polskiego odcinka Popradu, od granicy, aż do miejsca jego wpłynięcia do Dunajca.

Do Polski Poprad wpada w okolicy niewielkiej wsi Leluchów. Jest to malownicza osada, otoczona pięknymi górami Beskidu Sądeckiego, której niewątpliwą atrakcją jest zabytkowa, drewniana cerkiew św. Dymitra z 1861 r., obecnie kościół katolicki.

Muszyna

Kolejną miejscowością, którą Poprad napotyka na swojej drodze jest uzdrowiskowa Muszyna – średniowieczna stolica Państwa Muszyńskiego.  Znajdują się tu ruiny zamku biskupiego z 1301 r. – siedziby starostów Państwa Muszyńskiego, zniszczonego w 1474 r., podczas najazdu wojsk węgierskich. Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny oraz kilka ciekawych domów drewnianych.

Jadąc dalej, drogą wzdłuż Popradu mijamy miejscowość Milik, w której znajduje się drewniany kościół p.w. św. Kosmy i Damiana z 1813 r. – dawna cerkiew. Kolejny taki obiekt znajduje się w pobliskiej Andrzejówce, jest to cerkiew p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy, również z XIX w.

Linia kolejowa wzdłuż Popradu

Linia kolejowa biegnąca wzdłuż Popradu przechodzi przez wybudowany w 1874 r. tunel kolejowy, wydrążony pod Czerhlą (561 m n.p.m.), od tego momentu zwaną Tunelową Górą. Wjeżdżamy  do uzdrowiskowego Żegiestowa – Zdroju. Jest to ciekawy zespół obiektów uzdrowiskowych „zawieszony” na zboczu góry, tuż nad malowniczym przełomem Popradu. Znajduje się tutaj zakole rzeki zwane „Łopata Polską i Łopatą Słowacką”. Jest to jedyne miejsce, gdzie Polska graniczy ze  Słowacją od strony północnej.

Po słowackiej stronie widoczne są letniskowe domki we wsi Sulin, a następnie kolejno Międzybrodzie i Mniszek nad Popradem. Natomiast po polskiej stronie przejeżdżamy przez wieś Zubrzyk, a za nią mijamy stacje kolejową Wierchomla. Jeżeli skręcilibyśmy w prawo, w dolinę Wierchomlanki, dojedziemy do jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Beskidzie Sądeckim.

Piwniczna-Zdrój

Następna miejscowością, przez którą przepływa omawiana rzeka, jest Piwniczna – Zdrój. Miejscowe zdroje zaczęto eksploatować już w latach 80-tych XIX w. i do dziś są one bardzo popularne wśród wczasowiczów. Z Piwnicznej doliną potoku Czercz, prowadzi droga do Kosarzysk oraz Obidzy, przez które w czasie II wojny Światowej przebiegały partyzanckie szlaki kuriersko – przerzutowe na Węgry.

Rytro

Wjeżdżamy do Rytra, którego nazwa wywodzi się od niemieckiego słowa „Ritter” oznaczającego rycerza. Jest to prawdopodobnie związane z tym, że w Rytrze wybudowano w średniowieczu zamek, którego ruiny możemy podziwiać do dziś. W pobliżu jego pozostałości przebiega odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego, który w tym miejscu przecina dolinę Popradu. W Rytrze ponadto znajduje się ciekawy bunkier z czasów II Wojny Światowej. Warto wspomnieć że w miejscowości tej rozgrywała się akcja powieści „Rogaś z Doliny Roztoki” autorstwa Marii Kownackiej.

Ostatecznie Poprad przepływa przez Życzanów oraz Barcice, aby na granicy Starego i Nowego Sącza znaleźć swoje ujście do Dunajca.

Trasę doliną Popradu można odbyć zarówno autem, jak i pociągiem, co sprawia że jest to ciekawa propozycja jednodniowej wycieczki z całą rodzina. Po drodze można zwiedzić zarówno ruiny średniowiecznych zamków, uzdrowiskowe miejscowości, a w zimie przy okazji poszusować na nartach.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top