Nowości
Home / Rankingi / Dolnośląskie Top 10
Dolnośląskie Top 10

Dolnośląskie Top 10

Województwo Dolnośląskie zaliczane jest do najbardziej atrakcyjnych krajoznawczo w całej Polsce. Znajdziemy tu zarówno piękne krajobraz jak i ciekawe zabytki oraz miejsca, gdzie można odpocząć i zrelaksować się. Posiada atrakcje z najwyższej światowej półki, wpisane na listę UNESCO kościoły pokoju czy Halę Ludową we Wrocławiu oraz unikalne w skali kraju Góry Stołowe czy całe podziemne kompleksy takie jak Sztolnie Walimskie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy spokojnego odpoczynku liczne uzdrowiska, wielbiciele aktywnego wypoczynku, kilometry szlaków pieszych i rowerowych, pasjonaci przeszłości ciekawe zabytki. Zapraszamy na subiektywny przegląd najważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska.

  1. Karkonosze

W południowo –zachodniej części regionu ciągnie się masyw Karkonoszy, najwyższa część Sudetów. Ich głównym szczytem jest leżąca na granicy polsko – czeskiej Śnieżka. To ona jest celem większości turystów udających się w góry. Masyw ma nieco ponad 1600 metrów nad poziomem morza i dojście do niego jest stosunkowo łatwe. Przy wyjściu z Karpacza warto przystanąć na chwilę przy drewnianym kościółku Wang. Krajobrazy Karkonoszy są surowe i w górnych partiach bezleśne. Mają w sobie dużo uroku, który przyciąga każdego roku kolejne rzesze turystów.

wroclaw

  1. Wrocław

Stolicy Dolnego Śląska nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jedno z głównych miast w Polsce, prężny ośrodek administracyjny, przemysłowy i kulturalny. Oraz wspaniałe Stare Miasto z Ostrowem Tumskim i tutejszą katedrą oraz przepiękną zabudową Rynku i sąsiednich Uliczek. Wrocław to także malownicze parki i ogrody na czele z ogrodem Botanicznym oraz Ogrodem Japońskim działającym przy wpisanej na Listę UNESCO hali Ludowej. Znajduje się tu także najnowocześniejszy Ogród Zoologiczny w kraju z otwartym niedawno Arfykarium oraz mnóstwo miejsc, gdzie można wesoło i ciekawie spędzić wolny czas.

  1. Błędne Skały

To jeden z dolnośląskich unikatów. Rezerwat Błędne Skały w Górach Stołowych to kamienny labirynt składający się ze skalnych grzybów, iglic i innych form o ciekawych kształtach. Ciasne przejścia mogą przyprawić niektórych o klaustrofobię ale generalnie to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całym regionie. Docenił je nawet Andrew Adamson, reżyser serii „Opowieści z Narni” i umieścił tu niektóre plenery filmowe.

szczeliniec

  1. Szczeliniec Wielki

Kolejny z dolnośląskich must see. Unikalne Góry Stołowe to potężne trapezy zbudowane ze skalnych bloków. Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanych jest najwyższy Szczeliniec Wielki. Na jego wierzchowinie znajduje się skalny labirynt prowadzący między innymi przez tak zwane Piekło czyli głęboką rozpadlinę, w której śnieg potrafi zalegać aż do lata. Ze szczytu rozciągają się piękne widoki na Kotlinę Kłodzką oraz czeską stronę Gór Stołowych.

  1. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kościoły w Świdnicy i Jaworze to budowle niezwykłe. Drewniane protestanckie kościoły są bogato zdobione polichromiami, a w ich wnętrzach zobaczyć można wielopiętrowe balkony dla wiernych. Kościoły te powstały po pokoju westfalskim na mocy zawartych porozumień. Przetrwały w nienaruszonym stanie do naszych czasów i są wspaniałym świadectwem przeszłości i wielokulturowego dziedzictwa Dolnego Śląska.

  1. Zamek Książ

Na przedmieściach Wałbrzycha znajduje się jeden z najwspanialszych, a trzeci co do wielkości zamków w Polsce. Zamek Książ bo o nim mowa był rezydencją piastowską, a następnie trafił w ręce niemieckich rodzin, w tym Hochbergów, którzy rozbudowali go do dzisiejszej postaci. Zamek wraz z zespołem ogrodów i parkiem tworzy wspaniałe założenie rezydencjonalne. Skrywa także wiele tajemnic. Od dawna jego podziemia typowane są na miejsce ukrycia bursztynowej komnaty. Dla zwiedzających udostępnione są apartamenty reprezentacyjne w centralnej części zamku oraz ogrody. Możliwe jest także zwiedzanie podziemi.

duszniki

  1. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach

Dolny Śląsk poszczycić się może jedynym zachowanym w nienaruszonym stanie młynem papierniczym w Polsce. XVII wieczna drewniana budowla o spadzistym dachu i misternych zdobieniach kryje w sobie oryginalne urządzenia do wytwarzania papieru. W części sal zachowały się barokowe polichromie a zgromadzono w nich przedmioty pozwalające prześledzić historię produkcji papieru. W podziemiach działa niewielka wytwórnia papieru czerpanego. Można też wziąć udział w warsztatach produkcji papieru.

  1. Kudowa Zdrój

Reprezentacyjne dolnośląskie uzdrowisko. Perła regionu i jedno z najchętniej przez kuracjuszy odwiedzanych miejsc  w Polsce. Jego historia sięga czasów napoleońskich. Tutejsze wody znane były już w XIX wieku i podobno podawano je nawet na kongresie wiedeńskim. Kudowa posiada piękny odnowiony park zdrojowy oraz liczne zabudowania kuracyjne. Może być także świetną bazą na wyprawy po Kotlinie Kłodzkiej. W Osiedlu Kudowa – Czermna znajduje się jedyna w Polsce Kaplica Czaszek.

  1. Sztolnie Walimskie

Podziemny Dolny Śląsk jest tak samo ciekawy jak ten naziemny. A Sztolnie Walimskie to nadal temat, który przyprawia szybsze bicie serca amatorów zagadek z okresu II wojny światowej. Powstały w ramach projektu Riese zakładające stworzenie podziemnego miasta w okolicach Wałbrzycha. Wykonywano tu próby z nowymi rodzajami broni. Wielu też wskazuje, że mogły tu zostać ukryte ważne dokumenty III Rzeszy oraz zrabowane skarby, w tym sama bursztynowa komnata. Dziś cześć chodników udostępniona jest do zwiedzania.

  1. Jaskinia Niedźwiedzia

Znajdująca się w Kletnie w Kotlinie Kłodzkiej Jaskinia Niedźwiedzia to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Słynie przede wszystkim ze wspaniałej szaty naciekowej. Dzięki odpowiedniemu podświetleniu i efektom można się tu poczuć jak w zaświatach. To doskonały wstęp przed wycieczką w masyw Śnieżnika, który wznosi się tuż obok.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top