Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Drohiczyn – dawna stolica Podlasia
Drohiczyn – dawna stolica Podlasia

Drohiczyn – dawna stolica Podlasia

Dziś senny i spokojny – położony nad Bugiem Drohiczyn jest jednym z najstarszych i najważniejszych grodów na Podlasiu. Metryka samego grodu sięga I połowy XI wieku, ale osada istniała tu znacznie wcześniej.

Drohiczyn – historia

Drohiczyn wraz z okolicznymi ziemiami leżał na polsko-ruskim pograniczu etnicznym, co sprawiało, że w średniowieczu niejednokrotnie zmieniał właścicieli. To tu w 1253 roku Daniel Romanowicz, książę halicko-włodzimierski, koronował się na jedynego w historii króla Rusi. Gród stanowił także bazę wypadową do wypraw na Jaćwingów, przez co niesłusznie jest uważany za stolicę Jaćwieży. Miasto było również jedną z ulubionych siedzib Wielkiego Księcia Witolda. Prawa miejskie otrzymał Drohiczyn w 1498 roku, a 22 lata później został stolicą województwa podlaskiego.

XVI wiek to okres największego rozkwitu miasta. Istniały tu wtedy port rzeczny i komora celna. Na początku następnego wieku były w Drohiczynie trzy kościoły, pięć cerkwi i cztery klasztory. Okres pomyślnego rozwoju przerwał potop szwedzki. W XVIII w. odbudowano lub wybudowano drohiczyńskie kościoły i klasztory. Dawnej świetności miasto jednak nie odzyskało, mimo funkcjonujących tu świetnych szkół.

W czasie zaborów Drohiczyn przekształcił się w prowincjonalne miasteczko. Podczas dwóch wojen światowych został zniszczony, a następnie odbudowany.

Drohiczyn – dziś

Dziś miasto pełni funkcje handlowo-usługowe dla okolic. Staje się także coraz popularniejszym miejscem na odpoczynek, zwłaszcza dla ludzi, którzy od wielu współczesnych atrakcji bardziej cenią zabytki, piękne widoki, a przede wszystkim święty spokój. Od 1991 roku jest także siedzibą diecezji, 8 lat późnej swoją obecnością zaszczycił miasto papież Jan Paweł II.

Świątynie Drohiczyna

O świetnej przeszłości miasta świadczą obecnie przede wszystkim 4 monumentalne świątynie, z których dwie znajdują się przy rynku. Rynek ten, czyli Plac Kościuszki, w większej części stanowi park. W jego północno-wschodnim narożu znajduje się barokowy kompleks pofranciszkański. Według tradycji klasztornej konwent franciszkanów w Drohiczynie został założony już w 1430 roku. Murowany kościół pw. Wniebowzięcia NMP zbudowano na przełomie XVII/XVIII w.,  nieco później postawiono budynki klasztorne, a na koniec wieżę-dzwonnicę. Po powstaniu listopadowym władze zamknęły świątynię i skasowały klasztor. Obecnie kościół znów pełni funkcje sakralne. Świątynia jest barokową trójnawową bazyliką na planie prostokąta z zakrystią i skarbcem.  Szeroką, bezwieżową fasadę ozdobiono pilastrami, belkowaniem i gzymsami. We wnętrzu znajdują się trzy rokokowe ołtarze oraz barokowe obrazy z XVIII wieku. Stojąca obok trójkondygnacyjna wieża jest zwieńczona barokowym hełmem.

Wnętrze katedry - Jarek

Kolejna świątynia przy rynku to cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Została postawiona w 1798 roku jak klasztorna unicka. Po kasacie unii na terenie Cesarstwa Rosyjskiego przekształcono ją na prawosławną i przebudowano stylu klasycystycznym. Obecnie jest to jednonawowa świątynia na planie prostokąta. Na szczycie, skrajnych osiach fasady i na dachu umieszczone są charakterystyczne dla prawosławia cylindryczne kopułki.

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Pojezuicki  kościół pw.  Św. Trójcy, obecna katedra, jest położony niedaleko skarpy nadrzecznej. Świątynia jest trójnawową bazyliką zbudowaną w stylu barokowym na rzucie prostokąta. Na zewnątrz zdobią ją pilastry i gzymsy. Wewnątrz znajdują się późnogotycki krucyfiks, barokowa rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, rokokowa monstrancja oraz chrzcielnica w stylu późnorenesansowym. W kryptach spoczywają przedstawiciele rodziny Kuczyńskich, którzy przysłużyli się do powstania kompleksu. W pobliżu kościoła znajdują się dawny klasztor jezuicki, obecnie kuria biskupia oraz kolegium – teraz siedziba Wyższego Seminarium Duchownego.

Najbardziej wyrzucony poza centrum miasta jest kościół benedyktynek pw. Wszystkich Świętych z lat 1733-1738. Najprawdopodobniej jego projektantem jest wybitny architekt Jakub Fontana. Największe wrażenie w jednonawowej świątyni sprawia fasada. Pełna wypukłości i załamań jest ozdobiona pilastrami, kolumnami, wnękami oraz gzymsami. Benedyktynki, sprowadzone tu w XVII w zostały wypędzone podczas zaborów, by wrócić po ostatniej wojnie.

Góra zamkowa

Miejscem, którego nie wolno przegapić będąc w Drohiczynie, jest góra zamkowa, znajdująca się ledwie 100 metrów od rynku. To tu najpierw znajdował się gród, a następnie zamek. Góra  wznosi się kilkadziesiąt metrów nad Bugiem, skąd można podziwiać jedną z piękniejszych panoram rzeki. A wewnątrz podobno znajdują się podziemne przejścia, lochy i oczywiście skarby. Według legend tu miał zostać pochowany król Jaćwingów Kumat. U podnóża góry znajduje się jeden z zachowanych bunkrów sowieckiej linii Mołotowa, powstałej podczas ostatniej wojny.

Bug z góry zamkowej

Pod samą górą płynie spokojny i majestatyczny Bug, do którego można dojść pieszo, a także inną drogą zjechać samochodem. Po zachodniej stronie miasta w sezonie kursuje prom przewożący ludzi na drugi brzeg. Znajduje się na nim tzw. Ruska Strona, która niegdyś należała do Drohiczyna, następnie podczas zaborów była osobnym miastem, a teraz jest przysiółkiem nadbużańskiej wsi. I to właśnie z drugiej strony Bugu Drohiczyn wygląda podobno najpiękniej.

About Jarek S.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top