Nowości
Home / Szlaki turystyczne / Szlaki górskie / Główny Szlak Beskidzki – Beskid Śląski
Główny Szlak Beskidzki – Beskid Śląski

Główny Szlak Beskidzki – Beskid Śląski

Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego to najdłuższy szlaki pieszy, przebiegający przez najciekawsze szczyty Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, Gorców, Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego oraz Bieszczad. Bierze on początek przy stacji PKP Ustroń – Zdrój w Beskidzie Śląskim, a kończy się, po 519 km, w bieszczadzkiej miejscowości Wołosate.

Początkowo biegnie on lekko pod górę, a następnie coraz bardziej stromo, wzdłuż potoku Gościeradowiec, ramieniem Równicy (884 m), pnie się do miejsca zwanego przez górali „ku Kamiyniu”. Jest to jedna z leśnych świątyń w Beskidach, w których ewangelicy potajemnie odprawiali nabożeństwa w okresie kontrreformacji. Znaki prowadzą do schroniska z 1923 r., usytuowanego na polanie podszczytowej, a dalej, przecinając kilkakrotnie asfaltową drogę, schodzą do stacji PKP w Ustroniu Polanie.

Następnie trasa biegnie równolegle do popularnej kolejki linowej na Czantorię, uruchomionej w 1967 roku. Z Polany Stokłosica, gdzie mieści się górna stacja kolejki, widać przebieg pasma Równicy oraz bogatą zabudowę Ustronia ze słynnymi „piramidami” na pierwszym planie. Po około dwudziestu minutach szlak doprowadza do szczytu Wielkiej Czantorii (995 m), gdzie stoi wybudowana w 2002 r. czeska wieża widokowa, z której można podziwiać  m.in. Klimczok (1117 m), Skrzyczne (1257 m), Baranią Górę (1220 m), Ochodzitą (894 m) czy Wielki Stożek (978 m), a także szczyty Beskidu Śląsko – Morawskiego, z najwyższą Łysą Górą (1323 m). Przy dobrej widoczności z wieży widać zarys dalekich Tatrzańskich oraz Fatrzańskich grzbietów.

Znaki prowadzą na południe w obniżenie Przeł. Beskidek (684 m), a dalej na Soszów Mały (762 m) oraz Soszów Wielki (885 m), pod szczytem którego mieści się przedwojenne schronisko. Leśna droga prowadzi przez widokowy Cieślar (920 m), którego nazwa pochodzi od bardzo popularnego w Wiśle nazwiska.  Dalej przechodzi się przez ledwo zarysowany szczyt Stożek Mały (843 m) aby zacząć męczącą, około półgodzinną wspinaczkę do schroniska na Wielkim Stożku. Znajduje się tu najstarsze polskie schronisko w Beskidach Zachodnich, które zostało uruchomione z inicjatywy Oddziału PTT „Beskid” z Cieszyna, w 1922 r.

Oddalając się od schroniska szlak przechodzi przez Kyrkawicę (973 m) oraz Kiczory (989 m), miedzy którymi znajduje się ciekawa wychodnia skalna zbudowana z gruboziarnistego piaskowca istebniańskiego z domieszką syderytu (ubogiej rudy żelaza). Dalej trasa prowadzi na Przeł. Łączecko (774 m) zwaną przez miejscowych „ku Tabuli”, a później na Beskid (824 m) i Przeł. Kubalonkę (761 m), przez którą przebiega droga łącząca Wisłę z Istebną. Szlak biegnie przez jakiś czas odnogą tej drogi, prowadzącą do Wisły Czarne, aby na Przeł. Szarcula (759 m), mijając tzw. Dorkową Skałę, skręcić w kierunku podszczytowej partii Szarculi (798 m). Na osiedlu Stecówka znajduje się prywatne schronisko oraz drewniany kościół MB Fatimskiej wzniesiony w 1956 r. Za Stecówką znaki kierują się ku osiedlu Pietroszonka aby następnie zejść do Doliny Czarnej Wisełki. Stąd zaczyna się mozolne podejście do schroniska PTTK na polanie Przysłop. Jest to budynek przypominający swym wyglądem raczej blok mieszkalny lub dom wczasowy z czasów PRL-u niż schronisko górskie. Na szczęście obsługa jest otwarta na potrzeby turystów i zawsze można tu znaleźć miejsce noclegowe oraz ciepły posiłek. Obiekt ten powstał w 1979 r., na miejscu dawnego drewnianego pałacyku myśliwskiego Habsburgów, zamienionego później na schronisko. Drewniany budynek został rozebrany i przeniesiony do centrum Wisły i obecnie w nim swoją siedzibę ma oddział PTTK. Niedaleko schroniska, znajduje się Izba Leśna, w której znajduje się ekspozycja dotycząca fauny i flory Beskidu Śląskiego. Na polanie również znajduje się Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK, który został tu otwarty z inicjatywy Koła Przewodników Beskidzkich przy Górnośląskim Oddziale PTTK w  Katowicach. Można tu zapoznać się z historią, zdjęciami, sprzętem, mapami oraz innymi pamiątkami związanymi z turystyką i kulturą góralską tych okolic.

Szlak czerwony, wraz z niebieskim, przez Wierch Równiański (1160 m) doprowadza do wieży widokowej na szczycie Baraniej Góry (1220 m). Wieża powstała niesamowitym nakładem sił oraz środków członków Koła z Katowic i do dziś stanowi symbol ich poświęcenia. Została ona postawiona siłą mięśni ludzkich oraz przy użyciu prostych narzędzi w 1991 r. Odtąd można z niej podziwiać dookolną panoramę, w której możemy wyróżnić m.in.: Jałowiec (1111 m), Babią Górę (1725 m), Romankę (1366 m), Pilsko (1557 m) czy Rysiankę (1322 m).

Główny Szlak Beskidzki opuszcza Beskid Śląski kierując się przez Magurkę Wiślańską (1140 m), Magurkę Radziechowską (1108 m) oraz Glinne (1034 m) do Węgierskiej Górki. Przy szlaku znajdują się forty, które brały udział w obronie tej miejscowości we wrześniu 1939 r. Po przekroczeniu dawnej drogi cesarskiej oraz rzeki Soły, szlak wprowadza w obszar Beskidu Żywieckiego, ukazując kolejne atrakcje naszych gór.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top