Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Góra Żar
Góra Żar

Góra Żar

Kolejną bardzo ciekawą górą w Beskidzie Małym jest Żar (761 m), usytuowany w Grupie Kocierza. Góra ta słynie z pięknych widoków na pobliskie szczyty, Jezioro Żywieckie i przełom Soły, szkoły szybowcowej, pewnej anomalii fizycznej, zespołu elektrowni wodno – pompowej oraz doskonałych warunków narciarskich w zimie.

Szkoła szybowcowa

Góra Żar związany jest nierozłącznie z historią polskiego szybownictwa na Podbeskidziu, którego początki sięgają 1936 r., kiedy to uruchomiono w tym miejscu szkołę szybowcową. Z inicjatywy ówczesnych władz Ligi Obrony Powietrznej szukano góry odpowiedniej do założenia bazy szybowcowej. I tak szybowisko takie miało powstać na Czerwonych Wierchach, Babiej Górze, Howeli i na Żarze. Na szczęście wybrano ten ostatni szczyt, ze względu na fenomenalne prądy powietrzne, owiewające górę oraz jej odpowiednie ukształtowanie, co zapewniało doskonałe właściwości lotne szybowców. W czasie wojny, obiekty szkoły były wykorzystywane przez Niemców do celów treningowych, by po jej zakończeniu do dziś, ponownie umożliwić szkolenie polskich pilotów.

Elektrownia szczytowo-pompowa

Najważniejszym obiektem, jaki się tu znajduje jest ulokowana wewnątrz góry elektrownia szczytowo – pompowa. Był a ona pierwszym obiektem tego typu, wybudowanym w Polsce, a trzecim w Europie – powstała w latach 1969 – 1977. Elektrownia wciąż zapewnia dopływ prądu, który wytwarzają potężne turbiny, podczas spuszczania wody z ulokowanego na szczycie zbiornika. W górę woda pompowana jest podczas małego poboru prądu – głównie w nocy. Organizuje się zwiedzanie elektrowni z Przewodnikiem, dla grup zorganizowanych.

W pewnym oznaczonym miejscu przepięknej serpentyny prowadzącej na szczyt, okrągłe przedmioty, położone na jezdni, zaczynają się turlać pod górę, zamiast w dół. W punkcie tym niejednokrotnie spotkałem się z kierowcami samochodów, którzy „wrzucali luz” w samochodzie i ze zdziwieniem patrzyli jak auto wjeżdża pod górę…Inni z równym zdziwieniem wypróbowują butelki, puszki, piłki…efekt jest ten sam. Powstało kilka naukowych teorii na ten temat, ale warto samemu przekonać się o magii tego miejsca.

Zwiedzanie góry Żar

Na szczyt góry można dostać się samochodem (parking kilka metrów poniżej szczytu), górską kolejką linowo – terenową przeniesioną w 2003 r. z Gubałówki albo przyjść pieszo odcinkiem czerwonego Małego Szlaku Beskidzkiego lub niebieskim szlakiem spacerowym z Kozubnika. Przy górnej stacji kolei mieści się restauracja i pizzeria, natomiast w pobliżu dolnej stacji znajduje się zjeżdżalnia pontonowa oraz park linowy. Dla zwolenników spędzania wolnego czasu na dwóch kółkach, także znajdzie się coś specjalnego – dwie trasy rowerowe pozwalające na zjazd z okolic górnej stacji. Amatorzy białego szaleństwa również nie będą się tu nudzili, gdyż góra Żar ta słynie z jednych z najlepiej przygotowanych stoków w Beskidach.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top