Nowości
Home / Slider / Gorczańska pętla
Gorczańska pętla

Gorczańska pętla

Nawiązując do poprzednich artykułów dotyczących południowych obrzeży Gorców oraz ich najwyższego szczytu – Turbacz (1310 m n.p.m.), chciałbym zaproponować malowniczą, jednodniową trasę pieszą w te okolice. Wycieczka ta stanowi swoistą propozycję „pętelki” prowadzącej z doliny Łopuszanki na Turbacz i z powrotem, lecz inną drogą. Jest ona przewidziana na około 6 h samej wędrówki i nie należy  do trudnych ani pod względem orientacyjnym, ani  kondycyjnym. Trasa prowadzi kolejno szlakami niebieskim, czerwonym i czarnym.

Wycieczkę rozpoczynamy w górnej części doliny, przy rozwidleniu szlaków niebieskiego i  czarnego (którym będziemy wracać) w przysiółku Łopusznej, Zarębek Niżni. Początkowo idziemy za znakami koloru niebieskiego, asfaltową drogą, następnie w lewo przez mostek na małą polankę. Już na samym początku wędrówki możemy zapoznać się z typową góralską zabudową doliny. Tutaj zaczyna się strome podejście do osiedla Zarębek Wyżni. Mijamy pięknie położone domy o ciekawej architekturze, towarzyszą nam znaki Małopolskiego Szlaku Oscypkowego.

Z każdym kolejnym krokiem wspinamy się na Bukowinę Waksmundzką (1105 m n.p.m.), z której rozpościera się okazały widok na całe pasmo Tatr. Przy dobrej pogodzie bez problemu można rozpoznać charakterystyczne wierzchołki poszczególnych gór. Wspaniale również prezentuje się panorama Podhala i Spiszu.  Jest to doskonałe miejsce na krótki odpoczynek. Po drodze dołączają szlaki kolorów czarnego z Ostrowska oraz zielonego z Nowego Targu Kowańca.

Po krótkiej wspinaczce, podczas której towarzyszą nam hipnotyzujące wręcz widoki na Tatry, Pieniny oraz Beskid Sądecki i Beskid Niski docieramy do budynku schroniska PTTK na Turbaczu. Dzieje obiektu opisałem w jednym z poprzednich artykułów. Wcześniej, na polanie Wisielakówka, dołącza żółty szlak turystyczny z Nowego Targu. Podczas podejścia do schroniska mijamy ciekawy pomnik – krzyż poświęcony pamięci żołnierzy walczących w Gorcach w czasie II W. Św. oraz tuż po niej.

Ze schroniska idziemy szlakiem czerwonym na Przełęcz Długą w kierunku widocznego z daleka budynku dawnej owczarni  (obecnie punkt informacji oraz terenowa sala edukacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego). Sam budynek jest bardzo ciekawy, powstał w latach 50-tych XX w., na potrzeby doświadczalnej hodowli owiec. Ponownie towarzyszą nam przepiękne widoki na południe. Bardzo ciekawie z tego miejsca prezentuje się również Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.).  Dalej, ze szczytu Kiczory (1282 m n.p.m.) będziemy mogli podziwiać szczyty Beskidu Wyspowego, Sądeckiego, a nawet Beskidu Niskiego. Przy dobrej widoczności wprawne oko zlokalizuje charakterystyczne kopuły Jodłowej Góry (715 m n.p.m.) i Rosochatki (753 m n.p.m.) na Pogórzu Rożnowskim.

Szlak koloru czerwonego którym się poruszamy stanowi fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. W Gorcach prowadzi on malowniczymi ścieżkami z Rabki Zdrój, m.in. przez Maciejową (815 m n.p.m.) , Turbacz i Lubań (1211 m n.p.m.) do Krościenka nad Dunajcem, gdzie kieruje się on w Beskid Sądecki.

Na wyraźnym obniżeniu z prawej strony pojawia się szlak koloru czarnego, który doprowadzi nas do miejsca z którego rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Po drodze, na południowych stokach Wyszniej (1107 m n.p.m.), na polanie Srokówki,  będziemy mogli obejrzeć jedno z najpiękniej położonych górskich jeziorek osuwiskowych – Pucołowski Stawek. W poemacie Seweryna Goszczyńskiego p.t. „Sobótka” to właśnie tutaj odbywają się góralskie obrzędy nocy świętojańskiej, a według miejscowych podań było ono zamieszkane przez nieprzyjazne ludziom topielce. Ścieżka prowadzi stromo w dół, przez głębokie wąwozy potoków tworzących Łopuszankę. Na uwagę zwracają liczne bacówki, usytuowane w pobliżu szlaków.

W drodze powrotnej można zajrzeć do skansenu w Łopusznej, w którym utworzono Muzeum Kultury Szlacheckiej z dworem rodu Tetmajerów. Bardzo ciekawy jest również typowy drewniany kościółek p.w. św. Trójcy i św. Antoniego Opata, którego początki sięgają z XV w. Wiele atrakcji na tak niewielkim terenie i przepiękne widoki zachęcają do przyjazdu w to miejsce nie tylko raz. Sam na pewno jeszcze wrócę w te jakże interesujące okolice.

Zobacz również:

Główny Szlak Beskidzki – Gorce

Na pograniczu Gorców i Podhala

Gorczański Park Narodowy

 

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top