Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Jaskinia Raj
Jaskinia Raj

Jaskinia Raj

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego jest Jaskinia Raj. Znajduje się ona nieopodal Chęcin, we wnętrzu wzgórza Malik. Choć liczy zaledwie 240 metrów długości to jest jedną z najcenniejszych w Polsce, ze względu na wspaniałą szatę naciekową.

Jaskinię Raj odkryto stosunkowo późno, bo dopiero w 1963 roku. Wejście znaleźli jako pierwsi robotnicy pracujący przy pozyskiwaniu materiałów budowlanych. Jednak powstałą szczeliną nie zainteresował się nikt poza chłopcami z pobliskiej wsi, którzy dokonali wielu zniszczeń. Wejście zostało zasypane względów bezpieczeństwa zasypana. Rok później do jaskini weszli uczniowie Technikum Geologicznego z Krakowa podczas pobytu na praktykach. To oni zgłosili odnalezienie jaskini do odpowiednich służb. Po wstępnych oględzinach okazało się, że nieopodal Kielc odkryto prawdziwy skarb.

Jaskinia Raj jest typową jaskinią krasową. Powstała przez wymywanie wapienia przez wodę, zarówno spadającą ze sklepienia jak i przepływającą przez szczeliny. Dzięki temu powstała niezwykle bogata szata naciekowa. Składają się na nią różnorodne formy kalcytowe, takie jak stalaktyty, stalagmity, kolumny, makarony, misy martwicowe czy pola ryżowe.

Niedługo po odkryciu Jaskinia Raj została uznana za rezerwat przyrody. Rozpoczęto także intensywne prace nad przystosowaniem jej do ruchu turystycznego. Górnicy wykonali chodniki wejściowe i wyjściowe, poszerzono przejścia, tak by umożliwić swobodne przechodzenie ludziom. Wybudowano także kompleks usługowy przed wejściem. Podziemna trasa została oświetlona, a dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu lamp udało się pokazać to co w jaskini najpiękniejsze.

Trasa turystyczna działająca w Jaskini Raj ma długość 180 metrów. Rozpoczyna się w pawilonie wystawowym, w którym umieszczono ekspozycję dotycząca powstawania zjawisk krasowych. Osobna jej część poświęcona jest znaleziskom archeologicznym związanym z tym miejscem, w tym śladami obecności neandertalczyka oraz kośćmi zwierząt prehistorycznych. Dalszą jej część stanowi wykonany przez górników chodnik prowadzący do Komory Wstępnej i największej Komory Złomisk. Zwracają tu uwagę ogromne głazy, które oderwały się ze stropu. Tu rozpoczyna się najpiękniejsza część trasy – Sale Kolumnowa i Stalaktytowa to prawdziwy festiwal różnorodnych elementów naciekowych – zarówno popularnych stalaktytów jak i bardzo rzadkich, nazywanych pizoidami, które mają kulisty kształt. Całości dopełniają podziemne jeziorka, misy martwicowe oraz wspaniała kolumna naciekowa zwana Pagodą.

Zwiedzanie niezbyt długiej trasy trwa około 45 minut. Wejście odbywa się jedynie z przewodnikiem. Należy pamiętać, że wewnątrz panuje stała temperatura około 8-10 stopni Celsjusza oraz wilgotność powietrza sięgająca 95%. Dlatego też nawet w upalne dni trzeba mieć ze sobą kurtkę lub ciepły sweter. Wskazane są także długie spodnie oraz sportowe obuwie.

W  2013 roku przed Jaskinią Raj powstało Pierwsze Centrum Neandertalczyka, która przybliża zwiedzającą codzienne życie Neandertalczyka.

Jaskinia Raj jest otwarta dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 do 17:00, przed przyjazdem należy dokonać rezerwacji oraz upewnić się że jaskinia jest otwarta tego dnia.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top