Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Jesziwa Chachmej
Jesziwa Chachmej

Jesziwa Chachmej

Jesziwa Chachmej czyli Lubelska Szkoła Mędrców to powstała w 1930 roku największa ówcześnie talmudyczna uczelnia na świecie. Dziś jej odrestaurowany budynek stanowi jeden z ważniejszych obiektów na szlaku pamiątek żydowskich w Lublinie. Jest także bardzo często odwiedzana przez wycieczki z Izraela. W ostatnim czasie powstał przy niej specjalny hotel dla grup żydowskich, w którym przestrzegane są reguły koszerności oraz inne wymogi religijne i zwyczajowe.

Założycielem szkoły był Majer Szapiro. Projekt powziął w latach dwudziestych, ale nie miał wystarczających środków finansowych. Przeprowadzono więc zbiórkę pieniędzy pośród społeczności żydowskiej w całej Europie, a także w Ameryce Północnej. Pozwoliło to na zebranie odpowiedniej kwoty i przystąpienie do prac. Szkoła ruszyła w 1930 roku zyskując sobie szybko doskonałą opinię. Sam budynek także był imponujący. Posiadał sześć kondygnacji, liczne sale lekcyjne i modlitewne, a także liczącą ponad 22 tysiące woluminów bibliotekę. Znajdowało się w niej wiele cennych starodruków i rękopisów. Niestety zbiór ten uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej.

Po wojnie budynek przez dziesięciolecie należał do lubelskiej Akademii Medycznej. Dopiero w ciągu ostatnich dwudziestu lat powrócił w ręce dawnych właścicieli. Po długotrwałym remoncie otwarto tu synagogę, gromadzony jest na powrót księgozbiór. W Jesziwie funkcjonuje także ekspozycja poświęcona historii lubelskich Żydów. Można tu także wypożyczyć klucze do Starego Cmentarza Żydowskiego.

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top