Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Kapadocja: kraina magiczna
Kapadocja: kraina magiczna

Kapadocja: kraina magiczna

Tajemnicze tunele wydrążone w skale, podziemne miasta oraz świątynie, w których gromadzili się na tajnych nabożeństwach dawni chrześcijanie – taki obraz Kapadocji już dawno pobudził wyobraźnię turystów z całego świata. Na czym polega wyjątkowość tej krainy?

Jak zwiedzać Kapadocję?

Wyprawa na teren Kapadocji nie jest trudna, a wielkim udogodnieniem jest możliwość pogodzenia wypoczynku na terenie Riwiery Tureckiej z wycieczką fakultatywną w głąb kraju. Robią tak niemal wszystkie biura podróży, wśród których wyróżnia się BeeFree. Dają one swym klientom możliwość wypoczynku w najsłynniejszych kurortach Turcji, a jednocześnie pozwalają im odbywać szereg ciekawych podróży po najciekawszych zakątkach tego państwa. Kapadocja, ze względu na swą niezwykłą atrakcyjność, jest bardzo chętnie wybieranym kierunkiem takich wycieczek. Jakie unikalne atrakcje można ujrzeć w ich trakcie?

Podziemne miasta

Stanowiły schronienie dla ukrywających się tu niegdyś chrześcijan, z czasem stały się cenną pamiątką historyczną. Dziś wydrążone w tufowych skałach miasta zachwycają i przyciągają na teren Kapadocji turystów z całego świata. Kaymaklı jest jednym z tych najbardziej znanych skalnych miast. Do dziś można tu podziwiać tradycyjne domy, w pobliżu których znajdują się wejścia do podziemnych sal i korytarzy. Obecnie są one wykorzystywane jako pomieszczenia gospodarcze lub obiekty turystyczne, dawniej stanowiły bezpieczne schronienie w razie ataku. Równie pięknym podziemnym królestwem może się pochwalić Derinkuyu, do którego również warto zajrzeć w czasie wycieczki po Kapadocji.

Piękno tureckiej przyrody i skalnych kościołów

Z pięknem Kapadocji i jej niezwykłym bogactwem przyrodniczym można się doskonale zapoznać w czasie wędrówek po Parku Narodowym  Göreme. Ta niezwykła dolina została na nawo odkryta w początkach XX wieku, kiedy to zainteresowanie wzbudziły jej najcenniejsze skarby – podziemne kościoły. Jest ich tu około 350, a każdy z nich jest wyjątkową pamiątką po ukrywającej się na terenie Kapadocji społeczności chrześcijańskiej. Choć znajdujące się na terenie doliny świątynie wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, wizyta w ich wnętrzu robi ogromne wrażenie. Większość z nich może się poszczycić wspaniałymi freskami, które w bardzo dobrym stanie przetrwały do naszych czasów. Ciemny Kościół oraz Kościół Wężowy to najpopularniejsze obiekty, których historia sięga XI stulecia. Wspaniale prezentuje się też maleńki Kościół Jabłkowy, który – jako najmniejsza świątynia w dolinie – wzbudza wyjątkową sympatię turystów.

Turecka Kapadocja to niezwykła sceneria i niepowtarzalne zabytki. Tu, w miękkich skałach, powstały przed wiekami wyjątkowe miasta i świątynie, które dziś są najbardziej niezwykłymi atrakcjami w granicach państwa tureckiego.

About Andrzej

2 comments

  1. Turcja skradła moje serce odkąd parę lat temu byłam tam na wycieczce z rodzicami :) zwiedzaliśmy te podziemne miasta i poznawaliśmy kulturę. Jeśli ktoś chciałby poznać ten kraj i zobaczyć wszystko co ma on do zaoferowania to musiałby tam chyba ze 3 lata mieszkać. Ja nadal wielu miejsc nawet nie zahaczyłam, ale mam zamiar. W tym roku też tam pojade! :)

  2. Na świecie jest wiele magicznych, pięknych i bajkowych miejsc. Kapadocja jest tylko jednym z nich. Wiele bym dała, żeby mnie ktoś tam wziął na dwa tygodnie, żebym mogła odpocząć od stresów i polskiej codzienności :(

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top