Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Kaplica Zamkowa – Lublin
Kaplica Zamkowa – Lublin

Kaplica Zamkowa – Lublin

Najcenniejszym zabytkiem Lublina jest znajdująca się w obrębie zamku Kaplica Zamkowa pod wezwaniem Świętej Trójcy. Ufundował ją Kazimierz Wielki w XIV wieku. Jest to budowla dwukondygnacyjna, o gotyckim sklepieniu żebrowo- gwiaździstym, które podpiera jeden smukły filar. Jest to rozwiązanie znane z innych tak zwanych kościołów kazimierzowskich, między innymi w Wiślicy czy Stopnicy. W XVI wieku Kaplica Zamkowa została wzbogacona o renesansową attykę. Jednak pozostawałaby ona jednym z wielu kościołów gotyckich, gdyby nie jej niezwykłe wnętrze. Zdobią je polichromie wykonane w 1418 roku przez ruskiego malarza Andrzeja i jego uczniów. Inicjatorem przedsięwzięcia była sam król Władysław Jagiełło. Dzięki temu powstało wnętrze, w którym przenikały się wpływy Wschodu i Zachodu. Do dziś stanowi ono jeden z nielicznych tak wyraźnych przykładów tego procesu w skali kraju.

Kaplica Zamkowa 2 fot. Anka Śliwa

Oczywiście w tamtym czasie oprawę taką zyskały także inne kościoły w Polsce, na przykład katedry w Gnieźnie czy na Wawelu, ale jedynie w Lublinie zachował się do dziś praktycznie cały zespół polichromii, które po długoletnich zabiegach konserwacyjnych zostały udostępnione zwiedzającym.

Na ścianach i sklepieniu Kaplicy Zamkowej znajdują się liczne malowidła ułożone w przemyślany program ikonograficzny. Sklepienie zdobią wyobrażenia chórów niebieskich z między innymi Archaniołami, Serafinami, Cherubinami, freski na ścianach układają się w cykle biblijne związane z życiem Jezusa i Matki Bożej. Nie brak tu także wyobrażeń świętych, ojców kościoła, męczenników i pustelników. Wiele z przedstawień związanych jest ściśle z prawosławiem. Uwagę zwracają dwa przedstawienia Trójcy Świętej – starotestamentowa „Gościnność Abrahama” wykorzystywana w Kościele Wschodnim oraz wizerunek znany z Kościoła Zachodniego. Wśród malowideł nie mogło także zabraknąć wizerunku fundatora. Pojawia się on na przedstawieniu konnym oraz w typowej scenie fundacyjnej, gdzie klęczy przed Marią trzymającą na rękach Jezusa.

Kaplica Zamkowa fot. Anka Śliwa

Kaplica Zamkowa w Lublinie udostępniona jest do zwiedzania o pełnych godzinach. Ze względu na konieczność zachowania odpowiednich warunków publiczność może przebywać w pomieszczeniu jedynie przez pół godziny. Później jest ono zamykane i poddawane wietrzeniu. Pozwala to na utrzymanie cennych malowideł w dobrym stanie technicznym. W Kaplicy Zamkowej okazjonalnie odprawiane są nabożeństwa. Wymaga to jednak każdorazowej zgody dyrekcji Muzeum Lubelskiego.

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top