Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy

Karkonosze znajdują się na pograniczu polsko-czeskim. Ich najwyższym szczytem, a zarazem najwyższą górach w Sudetach jest Śnieżka licząca 1602 metry nad poziomem morza. Jest to jednocześnie najwyżej położony punkt w Czechach, znajduje się bowiem na granicy obydwu państw. Po polskiej stronie najwyższe partie Sudetów chronione są w Karkonoskim Park Narodowym. Jego odpowiednikiem w Czechach jest Krkonossky Narodni Park. W skład KPN wchodzą także dwie enklawy leżące w pobliżu Jeleniej Góry, Zamek Chojnik i wodospad Szklarki.

Park powołany został w 1959 roku, ale tradycje ochrony karkonoskiej przyrody sięgają dwudziestolecia międzywojennego, kiedy powstały tu pierwsze rezerwaty przyrody. Wtedy także zorganizowano tu straż górską. Już od połowy XIX wieku turyści doceniali karkonoskie krajobrazy z doskonale widoczną rzeźbą polodowcową, a świat roślin i zwierząt był tematem wielu opracowań naukowych. Ze względu na swoje walory przyrodnicze Karkonoski Park Narodowy wpisany został w 1992 roku na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Park pochwalić się może przede wszystkim wspaniałymi górskimi krajobrazami z doskonale widocznymi elementami rzeźby polodowcowej w postaci kotłów, jezior czy nisz niwalnych. Na skutek działalności lodowców Karkonosze utraciły ostre kształty stając się górami o łagodnych grzbietach. Ciekawa jest także ich budowa geologiczna.  Sudety wypiętrzone zostały podczas orogenezy alpejskiej. Jednak budują je skały znacznie starsze. Spotkać tu można granity, skały metamorficzne a także skały osadowe a nawet bazalty. Charakterystycznym elementem krajobrazu Parku są skałki o fantazyjnych kształtach. Powstały one na skutek działania warunków atmosferycznych na skały o różnym stopniu odporności.

Turyści odwiedzający Karkonoski Park Narodowy kierują się najczęściej na najwyższy szczyt Sudetów czyli Śnieżkę. Dostępna jest ona od strony polskiej szlakami czerwonym i niebieskim z przełęczy Okraj. Na szczycie znajduje się budynek Obserwatorium Astronomicznego nazywany przez niektórych statkiem kosmicznym oraz kaplica świętego Wawrzyńca. Po stronie czeskiej znaleźć można z kolei kiosk pocztowy i górną stację wyciągu krzesełkowego. Szczyt Śnieżki wznosi się ponad górną granicą lasu, dzięki czemu można stąd podziwiać rozległe panoramy. Pomimo swojej pozornej łagodności Śnieżka potrafi jednak zaskoczyć turystów. Wieją tu bardzo silne wiatry, które często uniemożliwiają przebywanie na szczycie. Zimą z kolei jej stoki są miejscem schodzenia licznych lawin. Z tego względu część szlaków w tym rejonie jest na zimę zamykana.

Na uwagę zasługują także dwie parkowe enklawy. Zamek Chojnik leży w granicach Jeleniej Góry – Sobieszowa. Ta średniowieczna warownia wznosi się na wysokiej skale ponad urwiskiem. Obecnie w jego zrekonstruowanej części działa schronisko turystyczne. Zamek gości często turnieje rycerskie oraz pokazy walk. Z kolei znajdujący się niedaleko Szklarskiej Poręby Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości wodospad w Karkonoszach.

Karkonoski Park Narodowy oprócz walorów krajobrazowych posiada też bardzo cenne stanowiska przyrodnicze. Większość jego obszaru porastają lasy mieszane i iglaste. Ponad nimi rośnie kosodrzewina wzbogacona  borówczyskami oraz licznymi torfowiskami wysokimi. Wyżej rozciąga się piętro alpejskie, w którym spotkać można skalnicę bazaltową i dzwonek karkonoski oraz liczne porosty.

Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego ma swoją siedzibę w Jeleniej Górze. Jednak ze względów organizacyjnych Centrum Edukacji Ekologicznej zlokalizowano  w Szklarskiej Porębie. Można tu zobaczyć ciekawą wystawę „Wirtualne Karkonosze”, a także wziąć udział w zajęciach. Ofertę edukacyjną uzupełniają liczne ścieżki przyrodnicze wytyczone na terenie całego Parku oraz w jego enklawach.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top