Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym
Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym

Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym

Wchodzącym na Rynek w Kazimierzu Dolnym rzuca się od razu w oczy sylwetka Kościoła Farnego. Stoi on nieco z boku, ale i tak należy do najbardziej rozpoznawalnych budowli w miasteczku. Białe ściany kontrastują z czerwienią dachówki, wzrok przyciąga zdobiony renesansowy szczyt. Świątynia nadaje rynkowi powagi ale jednocześnie sprawia, że staje się on bardziej swojski, zgodny z porządkiem niewielkiego miasteczka. Jego bryła i strzelistość mogą się wydać nieproporcjonalne do wielkości Rynku i kamieniczek ale dzięki temu właśnie przypominają jak ważnym ośrodkiem był w przeszłości Kazimierz.

Pierwszy kościół istniał w tym miejscu już najprawdopodobniej w XII wieku. Była to budowla romańska i nie zachował się po niej żaden ślad. Niektórzy naukowcy powątpiewają nawet w jej istnienie. Pewne jest natomiast, że w I połowie XIV wieku stała tu niewielka świątynia z kamienia wapiennego, która z czasem została rozbudowana. Uzyskała ona gotycki, strzelisty wygląd oraz wieżę. Jednak los nie był dla niej zbyt łaskawy. W 1561 roku wielki pożar strawił cały Kazimierze. Nie ostał się także kościół. Odbudowę rozpoczęto dopiero ćwierć wieku później, kiedy miasto podniosło się z upadku i zaczęło przeżywać czas swojego największego rozkwitu.

Panował już jednak nowy styl i konieczne stało się dostosowanie do niego szacownych murów. Podwyższono ściany, przebudowano gruntownie chór. Sklepienia krzyżowe zastąpiono kolebkowymi z lunetami i przydano im renesansowych zdobień. Podobnie stało się ze szczytami, które zyskały kunsztowne rzeźbienia. Gotyckim przyporom nadano lekkości włączając je w ciąg pilastrów ze zdobionymi kapitelami. Dobudowano także renesansowe kaplice grobowe wzorowane na wawelskiej Kaplicy Zygmuntowskiej. Stały się one rodzinnymi grobowcami Górskich i Borkowskich.

W czasie przebudowy wykonano także gruntowny remont wnętrza, którego efekty możemy podziwiać do dziś. Posadzkę wyłożono marmurem w różnych kolorach, ściany i sklepienie pokryto sztukateriami. Ciekawy jest sposób wykonania ołtarzy. Znajdujące się tam obrazy to tak naprawdę kurdybany, czyli przedstawienia malowane na tłoczonej skórze. Najsłynniejsze takie dzieła w Polsce znajdują się oczywiście w Krakowie na Wawelu, gdzie zdobią ściany królewskich komnat. Wchodzący do kazimierskiej fary zwracają też uwagę na niezwykły żyrandol wykonany w poroży jeleni. Według tradycji miały one pochodzić z polowań królewskich w okolicznych lasach.

Kościół farny w Kazimierzu Dolnym po swojej renesansowej przebudowie zaliczany był do najpiękniejszych w regionie. Stał się wzorem dla budowniczych kolejnych świątyń. Uważany jest przez historyków sztuki za sztandarowy przykład tak zwanego renesansu lubelskiego, który charakterystyczny był właśnie dla tych terenów. Będąc w Kazimierzu Dolnym nie sposób pominąć go w swoich spacerach.

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top