Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Kotlina Kłodzka – wycieczka objazdowa
Kotlina Kłodzka – wycieczka objazdowa

Kotlina Kłodzka – wycieczka objazdowa

Kotlina Kłodzka i jej najbliższe otoczenie zaliczane są do najbardziej trakcyjnych pod względem turystycznym części Dolnego Śląska. Piękne, różnorodne górskie krajobrazy łączą się tu z ciekawymi zabytkami, malowniczymi uzdrowiskami oraz podziemnymi atrakcjami. Warto poznać dokładniej ten region. Najlepiej wybrać się na wycieczkę samochodem, gdyż ten środek transportu pozwoli w niedługim czasie dotrzeć do najważniejszych miejsc, które niestety często nie są zbyt dobrze skomunikowane przez publiczne autobusy.

Trasa: Kłodzko – Duszniki Zdrój – Kudowa – Zdrój – Radków – Wambierzyce – Polanica Zdrój – Bystrzyca Kłodzka – Międzygórze – Sienna – Kletno – Złoty Stok – Kłodzko

Długość trasy: 200 km, czas trwania ze zwiedzaniem: 2 – 3 dni

Naszą trasę rozpoczynamy w Kłodzku, w samym sercu Kotliny. Miasto to przez wieki stanowiło centrum administracyjne całej okolicy i było nawet stolicą odrębnego hrabstwa kłodzkiego. Ponad ciekawą zabudową wznosi się na wzgórzu najważniejszy zabytek miasta – pruska twierdza, która udostępniona jest dziś do zwiedzania. Po zwiedzenia Kłodzka ruszamy na zachód, w stronę granicy z Czechami. Pierwszym naszym przystankiem będą Duszniki Zdrój. Przy głównej drodze w stronę granicy stoi tu stary młyn papierniczy, jeden z niewielu zachowanych tego typu obiektów. Dziś drewniana budowla mieści Muzeum Papiernictwa, w którym można także samodzielnie zrobić swój własny czerpany papier. Zjeżdżając w lewo dojedziemy wkrótce do uzdrowiska, którego centrum stanowi park Zdrojowy. Stoi tu tak zwany Dworek Chopina, w którym odbywają się często koncerty fortepianowe.

duszniki1

Z Dusznik ruszamy dalej w stronę granicy. Pod Lewinem Kłodzkim przejeżdżamy pod wysokim wiaduktem kolejowym i wkrótce dojeżdżamy do Kudowy Zdroju. Była ona w przeszłości jednym z najważniejszych pruskich uzdrowisk, a obecnie odremontowana stanowi prawdziwą uzdrowiskową perłę Dolnego Śląska. Kurort skupia się wokół parku Zdrojowego, w którym znaleźć można przykłady dawnej zabudowy. Ponad nim wznosi się wzgórze porośnięte parkiem krajobrazowym, w którym poprowadzono liczne ścieżki spacerowe. Tuż za parkiem skręcamy w prawo i drogą nad stawem jedziemy do Kudowy Czermnej. Miejscowość leży na granicy czeskiej i wiele domów znajduje się już po drugiej stornie. Przy kościele znajduje się tu jedyna w Polsce kaplica czaszek, której wnętrze wykonane zostało z ludzkich kości. Znajdujące się tu szczątki pochodzą z czasów wojen śląskich i zostały zgromadzone w kaplicy przez miejscowego proboszcza, który chciał zapobiec ich bezczeszczeniu w masowych mogiłach.

kudowa

Wracamy do Kudowy Zdroju i kierujemy się w prawo za znakami na Karłów. Kręta droga wśród lasów, nazywana Drogą Stu Zakrętów zaprowadzi nas do samego serca Gór Stołowych. Najpierw w lewo odchodzi w górę otwierana co pół godziny droga na Błędne Skały. Kilka kilometrów dalej znajdziemy się u stóp Szczelińca Wielkiego. Obydwa miejsca warte są odwiedzenia, jednak należy pamiętać, że zajmuje to sporo czasu. Pobyt na Błędnych Skałach należy liczyć na około półtorej godziny wraz ze zjazdem do drogi (na drodze dojazdowej wprowadzony jest ruch wahadłowy, co pół godziny z góry i z dołu), zaś na wyjście na Szczeliniec i wycieczkę po jego wierzchowinie zarezerwować trzeba minimum 3 godziny.

bledne skaly

Z Karłowa przez Park Narodowy Gór Stołowych zjeżdżamy do Radkowa. Stąd już niedaleko jest do Wambierzyc, jednego z najważniejszych sanktuariów Dolnego Śląska. Potężna fasada barokowej bazyliki wraz z wiodącymi do niej wysokimi schodami widoczna jest już z daleka. Obok kościoła działa tu otwarta cały rok największa w Polsce ruchoma szopka.

Po wizycie w Wambierzycach ruszamy na południe i po kilkunastu kilometrach dojeżdżamy z powrotem do drogi Kłodzko – Kudowa. Przecinamy ją na południe i wkrótce docieramy do kolejnego uzdrowiska, kameralnej i tonącej w zieleni Polanicy Zdroju, gdzie także warto się zatrzymać na odpoczynek i spacer po parku zdrojowym.

DSCN0615a

Czeka nas teraz zwiedzanie wschodniej części Kotliny Kłodzkiej położonej przede wszystkim u stóp Śnieżnika. Zajeżdżamy najpierw do Międzygórza. Ta niewielka malownicza miejscowość była kiedyś nazywana sudeckim Zakopanem. Położony u stóp Śnieżnika dawny kurort zachował swoją drewnianą zabudowę uzdrowiskową w stylu szwajcarskim. W samym centrum miejscowości opada wysokim wodospadem rzeka Wilczka. Malowniczą kaskadę podziwiać można ze specjalnego tarasu widokowego. Na wzgórzu Igliczna ponad Międzygórzem znajduje się kolejne znane sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Dojść do niego można bezpośrednio szlakiem czerwonym lub żółtym z Międzygórza lub z drugiej strony wzgórza, skąd droga jest krótsza. Międzygórze stanowi też dobry punkt wyjścia w Masyw Śnieżnika, jednak na tę wycieczkę należy poświęcić około pół dnia.

snieznik widok spod schroniska

Z Międzygórza piękną trasą u podnóży Śnieżnika jedziemy przez Sienną do Kletna. Znajduje się tu jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń, Jaskinia Niedźwiedzia. W miejscowości zobaczyć też można inną podziemną atrakcję, a mianowicie dawną kopalnię uranu udostępnioną dziś turystom. W jej pobliżu działa Muzeum Ziemi gromadzące minerały.

Dalsza droga wiedzie nas na północ przez Stronie Śląskie i kolejne uzdrowisko, Lądek Zdrój do Złotego Stoku. Tu znowu zejdziemy pod ziemię by zobaczyć dawną kopalnię złota. Jej atrakcją jest miedzy innymi możliwość podziemnego spływu łodziami. Dla odwiedzających przygotowano też możliwość płukania złota czy wybijania własnych złotych monet.

W Złotym Stoku osiągamy drogę do Kłodzka, gdzie wracamy po 2- 3 bardzo intensywnie spędzonych dniach.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top