Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Łysa Góra nad Bugiem
Łysa Góra nad Bugiem

Łysa Góra nad Bugiem

Bug – jedna najdzikszych dużych rzek Europy – w wielu miejscach tworzy malownicze serpentyny. Oglądane z brzegu robią duże wrażenie, ale najpiękniej wyglądają z góry. W sposób szczególny piękno meandrującej rzeki jest widoczne właśnie z tzw. Łysej Góry, leżącej między Borsukami a Gnojnem, na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Wzniesienie ma wysokość około 155 m n.p.m. (w zależności od źródła) i mimo braku znaczonych tras, można dotrzeć do niego bez żadnego problemu dosłownie w kilka chwil.

Widok Bugu z jego zakolami z Łysej Góry

Podróżując szosą Janów Podlaski – Serpelice, zatrzymujemy się na szczycie wzniesienia między Gnojnem, a Borsukami, przy granicy lasu i pola, 1300 metrów za ostatnimi zabudowaniami Gnojna i 1 km od Borsuków. Tam zostawiamy pojazd i widoczną ścieżką między lasem, a polem idziemy kilkadziesiąt metrów. Następnie kolejne kilkadziesiąt metrów przez las również wydeptaną trasą i jesteśmy na miejscu.

Są też nieco dłuższe dojścia. Około 150 m na zachód od pierwszego wejścia rozpoczyna się droga przez las. Idąc nią około 300 m dojdziemy do rozległej polany z obozowiskiem harcerskim. Tu można dojechać także samochodem, w zależności od sprawności auta i warunków pogodowych. Na końcu polany po prawej stronie wiedzie ścieżka pod górę, którą po kilku minutach ponownie dojdziemy do skarpy.

Łysa Góra nad Bugiem

Widok z Łysej Góry nad Bugiem

Inna, ponownie dłuższa trasa, rozpoczyna przy zakręcie na początku Borsuków od strony Gnojna. Tam wybieramy najbardziej na wschód odchodzącą drogę leśną. Po niecałym kilometrze jesteśmy nad Bugiem. Tu również możemy dotrzeć autem. Stąd udajemy się w prawo, po kilkudziesięciu sekundach wspinamy się kilka metrów na opisywaną polanę harcerską i dalej według wcześniejszych opisów.

Na górze, wcale nie łysej, pojawia się niesamowity widok na dwukrotnie zakręcający pod kątem prostym Bug ze starorzeczami. Z prawej strony rzeki mamy niewielką naturalną plażę, z lewej mniej widoczne z tej perspektywy skarpy z gniazdami jaskółek brzegówek. Za rzeką łąki między Sutnem i Niemirowem, a na horyzoncie lasy dawnej Puszczy Mielnickiej. Pod nami za to prawie 30-metrowa przepaść.

About Jarek S.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top