Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Magurski Park Narodowy
Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy

Kiedy wymieniana jest nazwa Magurskiego Parku Narodowego wiele osób wzrusza tylko ramionami. Zdarzają się też pytania czy, aby nie ma się na myśli parku „mazurskiego”, który oczywiście nie istnieje. Wskazuje to przede wszystkim na to, że jest to jeden z najmniej znanych i rozpoznawalnych parków narodowych w Polsce. A szkoda, bo miejsce to jest ze wszech miar godne odwiedzenia.

Magurski Park Narodowy powstał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1995 roku. Znajduje się w środkowej części Beskidu Niskiego, obejmując przede wszystkim Pasmo magurskie z Wątkową, okolice Kamienia nad Krempną oraz rozległe, niemal bezludne tereny leżące między Krempna a granicą Polski i Słowacji.

Obszar prawie 200 kilometrów kwadratowych jakie zajmuje park to przede wszystkim tereny leśne, porośnięte lasami bukowymi, charakterystycznymi dla Karpat. Oprócz nich ważnymi ekosystemami, które podlegają nieustannym przemianom są tereny dawnych łemkowskich wsi. Wysiedlone podczas i zaraz po II wojnie światowej wioski zniknęły z powierzchni ziemi, a na ich miejsce zaczęła wchodzić przyroda. Proces tak zwanej sukcesji wtórnej to ciekawe zagadnienie dla biologów. Są to także miejsca niezwykle malownicze. Niestety, Magurski Park Narodowy nie zezwala na wchodzenie do większości z tych dolin. Poza zasięgiem ruchu turystycznego pozostają między innymi doliny wsi Świerzowa Ruska czy Ciechania. Można za to odwiedzać leżącą na granicy parku, a uchodzącą za najpiękniejszą w Beskidzie Niskim dolinę Nieznajowej. Wiedzie przez nią żółty szlak pieszy.

Dolina Nieznajowej

Ze względu na swoją specyfikę i dzikość Magurski Park Narodowy nie posiada zbyt rozbudowanej sieci szlaków turystycznych. najważniejszym jest przechodzący przez jego północne krańce Główny Szlak Beskidzki. W tej części znajduje się także odwiedzany często przez turystów, ze względu na znajdujące się w jego pobliżu wychodnie skalne szlak czarny z Folusza.

Wspomniane wyżej wychodnie to miejsca bardzo cenne. Poza Diablim kamieniem nad Foluszem skałki spotkać też można przy granicy Parku na Magurze Wątkowskiej. Tu także, ale już w rezerwacie Kornuty znajduje się ciekawa jaskinia Mroczna.

Wycieczki do Magurskiego Parku Narodowego pozwalają na poznanie charakterystycznej dla Karpat roślinności, w której dominują jasne lasy bukowe, których poszycie, szczególnie wiosną roi  się od kolorowych kwiatów. Gdy na drzewach pojawiają się liście i las staje się bardziej cienisty znikają one, a las staje się wyjątkowo przestrzenny. Z kolei jesień przynosi dziesiątki odcieni żółci, czerwieni i brązów, tak, że niektóre góry wyglądają jakby płonęły.

Choć Magurski Park Narodowy nie posiada zbyt wielu widokowych szczytów to atrakcją jest tu sam kontakt z przyrodą. Dodatkowo w wielu miejscach widać ślady toczącego się tu dawniej życia. Przydrożne krzyże i kapliczki, miejsca po cerkwiach i zabudowie sprawia, ze turysta staje się tu odkrywcą przeszłości.

Aby dowiedzieć się więcej o przyrodzie i historii tych terenów warto zajrzeć do Krempnej, gdzie znajduje się siedziba dyrekcji oraz muzeum i ośrodek edukacyjny parku. Ciekawa, multimedialna wystawa pozwala na poznanie specyfiki obszaru parku i jego różnorodnych ekosystemów.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

One comment

  1. Hejka, bardzo ciekawe. Czekam na jeszcze!
    Pozdrawiam !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top