Nowości
Home / Szlaki turystyczne / Szlaki górskie / Mały Szlak Beskidzki
Mały Szlak Beskidzki

Mały Szlak Beskidzki

Mały Szlak Beskidzki (szlak czerwony), przebieg: Bielsko – Biała Straconka – Hrobacza Łąka – Zapora Porąbka – góra Żar – Przełęcz Kocierska – Potrójna – Madahora – Leskowiec – Groń Jana Pawła II – Krzeszów Górny – Żurwanica – Zembrzyce – Chełm – Harbutowice – Babica – Sularzowa – Myślenice – schronisko Na Kudłaczach – Łysina – Lubomir – Przełęcz Jaworzyce – Wierzbanowska Góra – Przełęcz Wielkie Drogi – Kasina Wielka – Lubogoszcz – Mszana Dolna – Przełęcz Glisne – Luboń Wielki

Długość: 137 km

Czas przejścia: 5 – 7 dni

O Głównym Szlaku Beskidzkim słyszał chyba każdy, kto kiedykolwiek miał przyjemność wędrowania po polskich Beskidach. Sława najdłuższego szlaku górskiego szlaku pieszego przebiegającego dodatkowo przez najbardziej znane fragmenty Beskidów sprawia, że każdego roku jego fragmenty lub całość przebywają tysiące turystów. Niewiele osób jednak wie, że GSB ma swojego „młodszego” i zdecydowanie krótszego brata. To tak zwany Mały Szlak Beskidzki, obejmujący grupy górskie leżące w północno-zachodniej części polskich Beskidów.

Mały Szlak Beskidzki Przebiega przez Beskidy Mały, Makowski oraz Wyspowy i obejmuje tereny pominięte w czasie wytyczanie GSB. Jest też zdecydowanie młodszy. Jego wytyczenie nastąpiło w II połowie XX wieku. mimo tych wszystkich porównań szlak jest bardzo atrakcyjny pod względem widokowym i krajoznawczym i pozwala na odbywanie ciekawych wycieczek jedno i wielodniowych.

Przejście całego szlaku zajmuje około tygodnia. Jednak wiele osób wybiera jego fragmenty na jednodniowe wędrówki po okolicach Bielska Białej, Myślenic czy Kasiny Wielkiej. Wyjątkową popularnością cieszy się odcinek w okolicach Przełęczy Kocierskiej, gdzie w weekendy przybywają prawdziwe tłumy turystów ze Śląska szukających wytchnienia po tygodniu pracy.

Zdecydowana większość szlaku prowadzi grzbietami górskimi, przez co wędrówka staje się mniej męcząca. Dodatkowo, możliwość podjazdu na przełęcze lub do wyżej położonych przysiółków sprawia, że są to idealne miejsca na weekendowe spacery.

Na całej trasie nie brakuje świetnych punktów widokowych. Są to między innymi okolice zbiornika na górze Żar, Potrójna, Leskowiec czy Babica. Ładne panoramy odsłaniają się także z wielu grzbietowych fragmentów trasy. Oprócz widoków na szlaku znaleźć można ciekawe obiekty krajoznawcze i inżynierskie. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie zbiornik wodny na górze Żar, będący częścią elektrowni szczytowo-pompowej. To jedyny taki zbiornik w Polsce, widoczny z okolicznych grzbietów. Sama góra jest także ważnym centrum turystycznym, z kolejką linowo-terenową, miejscem startu paralotni oraz położonym poniżej lotniskiem szybowcowym, a w zimie działającym stokiem narciarskim. Innym równie interesującym obiektem jest górskie obserwatorium astronomiczne na Lubomirze, w Beskidzie Makowskim.

Przemierzając Mały Szlak Beskidzki mamy okazję poznawać różne ekosystemy i rodzaje zagospodarowania terenów górskich. Od obszarów miejskich w rejonie Straconki, przez wsie takie jak Krzeszów czy Zembrzyce, rejony pól uprawnych i łąk po beskidzkie lasy liściaste i mieszane. W okolicach Łamanej Skały w Beskidzie Małym znajduje się rezerwa Madahora chroniący lasy mieszane z przewagą świerka oraz liczne wychodnie skalne.

Mały Szlak Beskidzki, choć nie tak znany jak jego starszy brat, wart jest jednak poznania. Jest to świetny punkt wyjścia do poznawania Beskidu Makowskiego, Małego i Wyspowego. Z drugiej strony jego poszczególne odcinki oraz ich dostępność komunikacyjna sprawia, że można go wykorzystywać podczas krótkich wypadów w góry i na lekkie spacery po najważniejszych miejscach w tych okolicach.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top