Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Morskie Oko
Morskie Oko

Morskie Oko

Gdy mówimy czy myślimy o Tatrach najczęściej stają każdemu przed oczami obrazy znad Morskiego Oka. To najpopularniejszy cel przybywających do Zakopanego turystów. Najłatwiej dostępny, a zarazem niezwykle malowniczy tatrzański staw, do którego o każdej porze roku ciągną tysiące przyjezdnych. Bo być w Zakopanem i nie zobaczyć Morskiego Oka to jakby w ogóle tu nie przyjeżdżać.

Większość turystów wybiera najprostszą i najwygodniejszą drogę do Morskiego Oka. Jest nią poprowadzony asfaltową szosą szlak czerwony z Palenicy Białczańskiej. Droga wznosi się łagodnie pod samo schronisko, a szlak opuszcza ją tylko w miejscu, gdzie ścina serpentyny. Około trzygodzinną, dość monotonną wędrówkę urozmaicają mijane po drodze potoki. Na największym z nich Roztoce znajdują się słynne Wodogrzmoty Mickiewicza, których szum słychać z odległości kilkuset metrów.

Położone na wysokości prawie 1400 metrów nad poziomem morza Morskie Oko jest jednym z największych tatrzańskich stawów. Ma powierzchnię 35,5 hektara a jego głębokość sięga 50 metrów. Nad jego taflą pochylają się wspaniałe granie i szczyty Tatr Wysokich z Rysami, Mięguszowieckim Szczytem i Mnichem. Każda pora roku sprawia, że otoczenie stawu oraz same jego wody wyglądają inaczej. Zmieniają się kolory porastających okoliczne góry lasów i hal, inna jest także przejrzystość wody i jej barwa. Od śnieżnej bieli po brązy i czerwienie jesiennych traw i liści przechodzą Tatry w ciągu całego roku. Od skutej lodem powierzchni po intensywną zieleń wody zmieniają się kolory Morskiego Oka. Odbija się w nich całe otoczenie, tak, że przy dobrej pogodzie ma się czasem wrażenie, że góry są i w górze i na dole pod powierzchnią wody.

Dookoła Morskiego Oka wiedzie czerwony szlak turystyczny. Jego przejście zajmuje około godziny. Trasa pozwala na oglądanie stawu ze wszystkich stron i pod różnym kątem. Można dzięki temu zobaczyć jak zmienia się jego kolor czy odbicie okolicznych gór w zależności od tego, z której strony pada światło słoneczne.

Schronisko nad Morskim Okiem

Nad Morskim Okiem stoi jedno z najbardziej znanych tatrzańskich schronisk. Wybudowane na początku XX wieku, na miejscu poprzedniego, które uległo pożarowi nosi imię Stanisława Staszica. Schronisko odwiedzane jest co roku przez kilkaset tysięcy turystów, z których większość jedynie zatrzymuje się tu na chwilę by wypić herbatę lub zjeść coś słodkiego. Od zakończenia II wojny światowej schronisko prowadzone jest przez rodzinę Łapińskich, która niezmiennie dba o zachowanie przezeń jedynego w swoim rodzaju charakteru. Stąd właśnie wyruszają na wędrówkę osoby chcące zdobyć najwyższy polski szczyt, Rysy. Tutaj także zaczynali swe wspinaczki taternicy wytyczający praktycznie wszystkie trasy w okolicy Morskiego Oka. Stali bywalcy najbardziej chwalą sobie czas po głównym sezonie turystycznym, gdy zmniejsza się ilość przybyszów, a ich miejsce zajmują taternicy i tatrzańscy wędrowcy. Wtedy schroniskowa jadalnia, z której okien roztacza się widok na taflę stawu zmienia się w miejsce wspomnień i opowiadań o wyprawach, szczytach i wędrówkach.

Morskie Oko to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych symboli Tatr i niedalekiego Zakopanego. Przyciąga turystów swoim pięknem oraz łatwym dostępem. Dodatkowa atrakcją jest możliwość dojechania niemal pod samo schronisko zaprzęgiem lub zimą saniami.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top