Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Niewiele ludzi spoza Krakowa wie że dawniej, oprócz lotniska Kraków – Balice, istniało jeszcze wojskowe lotnisko na pograniczu dzielnic Rakowice i Czyżyny. Powstało ono w 1912 r. w związku z rozwojem lotnictwa Austro – Węgier i z czasem stało się jednym z pierwszych punktów regularnej linii pocztowej w Europie. W latach 20-tych XX w. port lotniczy rozbudowano i wtedy stał się on drugim co do wielkości w Polsce. Obecnie, pozostałości infrastruktury lotniska są własnością Muzeum Lotnictwa Polskiego, którego historia sięga 1963 r. Ten rok jest również datą likwidacji portu lotniczego Rakowice – Czyżyny, ze względu na rozbudowę osiedli mieszkaniowych dla pracowników powstającego w tym czasie kombinatu metalurgicznego.

W związku z planowaną w 1964 r. Wystawą Lotniczą, już rok wcześniej na teren zlikwidowanego lotniska zaczęto zwozić eksponaty wystawowe, w różnym stanie technicznym.  Były one gromadzone od wczesnych lat powojennych, z myślą o prezentacji w muzeum. Kiedy wystawa się zakończyła, utworzono Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim, który po kilku latach został przemianowany na Muzeum Lotnictwa.

Do Krakowa zewsząd zaczęto sprowadzać eksponaty, które należało odremontować oraz odpowiednio umiejscowić. Na ten cel zaadaptowano ocalały hangar oraz obiekty garażowo – magazynowe. Wykorzystano także kilka budynków które wybudowali Niemcy podczas okupacji. Eksponaty poustawiane są również w plenerze, wzdłuż dróg transportowych, a skrócony pas startowy wykorzystywany jest podczas pokazów lotniczych.

W Muzeum można obejrzeć samoloty, śmigłowce oraz szybowce z całego świata i z różnych epok, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Na terenie obiektu wyeksponowane są urządzenia i wozy pomocy technicznej, sprzęt artyleryjski, czy nawet elementy systemów rakietowych. Ponadto w jednym z budynków umieszczono bardzo ciekawą wystawę silników lotniczych. Zwiedzając kolejne etapy wystaw stałych można zapoznać się z historią lotnictwa, od pierwszych pomysłów Leonarda da Vinci, przez lot braci Wright, obydwie wojny światowe, aż po dzień dzisiejszy. Jest tu wiele maszyn historycznych, mnóstwo zdjęć, opisów oraz modeli.

Najcenniejszym eksponatem muzeum jest polski, przedwojenny samolot PZL P.11 C, który latał w 121 Eskadrze 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. Został on kilka lat temu odnowiony i jest z dumą prezentowany w głównym hangarze. Ponadto można obejrzeć tu m.in. takie perełki jak: Albatros B.II, Aviatik C.III, BAe Harrier GR.3, Lockheed F-104 Starfighter, Polikarpow Po-2 LNB, czy PWS 26. Znajduje się tu również egzemplarz angielskiego myśliwca Supermarine Spitfire LF MK.XVIE – jednego z najpopularniejszych samolotów II Wojny Światowej – w polskich barwach.

Na terenie muzeum, znajduje się wiele ławek, na których można odpocząć, w otoczeniu MiGów, Limów czy Jakowlewów. Wystawiono tu także kilka ciekawych śmigłowców, głównie produkcji polskiej oraz rosyjskiej. Raz w roku organizowany jest Małopolski Piknik Lotniczy, podczas którego wystawiane są pojazdy ze zbiorów innych muzeów oraz osób prywatnych, a czas zwiedzających umilają piloci pokazowi, wykonywający fascynujące akrobacje.

Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się bardzo blisko ścisłego centrum Krakowa więc bez problemu można tu dotrzeć z dworca PKP i PKS, na nogach lub komunikacją miejską. Jestem pewien że spodoba się tu każdemu, począwszy od młodych pasjonatów lotnictwa i modelarstwa, a skończywszy na doświadczonych pilotach. Jest to miejsce gdzie historia miesza się z teraźniejszością i gdzie pasja łączy pokolenia.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top