Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Nie ma chyba osoby, która zwiedzając Gdynię, nie wstąpiła na sławny okręt – muzeum ORP „Błyskawica”. Jest to bodajże najcenniejszy eksponat Muzeum Marynarki Wojennej,  ulokowanego w Gdyni, na ul. Zawiszy Czarnego.

Historia tej placówki sięga 1953 r., kiedy to, z inicjatywy Dowództwa Marynarki Wojennej, do Gdyni sprowadzono eksponaty z powojennych wystaw marynistycznych, urządzonych w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wcześniej zorganizowano skromną ekspozycję dotyczącą Obrony Wybrzeża w 1939 r., która mieściła się w budynku Polskich Linii Oceanicznych w Gdyni. Pierwszą siedzibą muzeum była nieistniejąca już willa, w sąsiedztwie której utworzono wystawę plenerową. Ważnym punktem w historii obiektu było pozyskanie do zbiorów, wycofanego ze służby, niszczyciela ORP „Burza”. Ze względu na pogarszający się stan techniczny budynku muzeum, wystawę przeniesiono na jakiś czas do dawnego kina Klubu Marynarki Wojennej. Dopiero podczas realizacji budowy Bulwaru Nadmorskiego, zaprojektowano miejsce na Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego oraz nową siedzibę. Niestety ze względu na kryzys, dopiero od niedawna, obok wystawy plenerowej powstaje nowoczesny gmach wystawienniczy.

W 1976 r. okręt – muzeum ORP „Burza”, został zastąpiony przez słynny niszczyciel z II w. św. ORP „Błyskawica”. Wprowadzono go do służby w 1937 r. i brał on udział w walkach od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Do dzisiaj jest to chyba najpopularniejszy okręt udostępniony do zwiedzania. Można obejrzeć jego pełne uzbrojenie oraz prześledzić historię statku i jego załogi. Zwiedzającym udostępniono również maszynownię, gdzie mogą zapoznać się z „sercem” okrętu,  a niektóre urządzenia zaprezentowano jako pracujące. We wnętrzu stworzono również kilka wystaw tematycznych, które przybliżają kilka ważnych wydarzeń z czasów walk z okupantem.

Równie interesująca jest wspomniana wcześniej wystawa plenerowa, na terenie której można podziwiać ogromne działa uzbrojenia okrętowego, samoloty i śmigłowce oraz urządzenia, będące na wyposażeniu Marynarki Wojennej. Przy wejściu na ekspozycję, wystawione są  armaty z XVII w. oraz kotwice i śruby okrętowe, a w dalszej części podziwiać można militaria związane z obroną wybrzeża w 1939 r. oraz armaty i działa różnych okrętów. Można tu również zapoznać się budową torped oraz min kontaktowych i podwodnych, a także elementów wyrzutni rakietowych. Bardzo ciekawym eksponatem jest jeden z czterech zachowanych prototypów pojazdów podwodnych „Błotniak”, które miały być używane do działań dywersyjnych. Obok znajduje się kiosk poddanego złomowaniu w 2005 r. okrętu podwodnego ORP „Dzik”.

Kolejnym statkiem, prezentowanym przez muzeum jest  poddany renowacji, kuter pościgowy KP-1 „Batory”, który jest najstarszym zachowanym polskim okrętem. Zaczął on być użytkowany w Straży Granicznej, w 1932 r. i był w owym czasie jednym z najszybszych statków w Polsce. Brał on udział w działaniach II w. św., a po wycofaniu go ze służby, trafił do LOK gdzie służył jako jednostka szkoleniowa. W latach 70 XX w. został on osadzony w nadbrzeżu portu wojennego w Helu jako pomnik, a od 2009 r. znajduje się w zbiorach muzeum w Gdyni.

Samoloty Ił-28R, Mig-21 Bis i Lim-6 Bis oraz śmigłowiec Mi-4ME, dotychczas stanowiące część wystawy, kilka dni temu zostały udostępnione Muzeum Sił Powietrznych i będą przez kolejne pięć lat eksponowane w Dęblinie. Za to w planach Gdyńskiego muzeum jest sprowadzenie kilku nowocześniejszych maszyn wycofanych niedawno ze służby.

Eksponaty są przedstawione w bardzo ciekawy sposób i nawet osoby które nie interesują się tematyką militarną powinny być pod wrażeniem wystawy. Ogrom niektórych dział oraz możliwość ich obejrzenia z bliska na pewno dla niektórych zwiedzających będzie nie lada przeżyciem. Muzeum Marynarki Wojennej stanowi ciekawą alternatywę spędzenia wolnych chwil podczas relaksu nad Morzem Bałtyckim.

Zdjęcie Katarzyna Wac

Zobacz: Muzeum Obrony Wybrzeża

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top