Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Muzeum Obrony Wybrzeża
Muzeum Obrony Wybrzeża

Muzeum Obrony Wybrzeża

Od 1929 r., na Półwyspie Helskim, ze względów strategicznych, zaczęto realizować projekt budowy bazy wojskowej według pomysłu kmdr ppor. Heliodora Laskowskiego. Oprócz portu wojennego, składów min i torped oraz elektrowni, powstała linia stanowisk artylerii, która była rozbudowywana nawet po zajęciu tych terenów przez wojska Niemieckie, a później, aż do rozformowania batalionów artylerii morskiej w 1974 r. Do dziś przetrwała znaczna część tych obiektów, które jeszcze do niedawna były niedostępne dla zwiedzających. Na szczęście parę lat temu, dzięki uporowi oraz pasji kilku osób, zostały one odnowione i obecnie można je zwiedzać. W 2006 r., na terenie dawnego „Rejonu Umocnionego Hel”,  dzięki stowarzyszeniu „Przyjaciele Helu”, powstało Muzeum Obrony Wybrzeża, którego głównym założeniem jest ochrona oraz odnowienie zebranych tu eksponatów i obiektów militarnych.

Muzeum Obrony Wybrzeża

Niewątpliwie najciekawszym obiektem na tym obszarze, jest stanowisko niemieckich baterii „Schleswig Holstein” – ogromnych armat, nazwanych: Anton (A1), Bruno (B2) i Cezar (C3), których głównym zadaniem była obrona zdobycznych baz niemieckich w Gdyni oraz w Gdańsku przed okrętami pancernymi marynarki rosyjskiej. Działa te, ze względu na pełną oś obrotu – 360˚ – mogły również niszczyć cele lądowe, oddalone od Helu nawet o 56 km. Baterie te składały się z trzech stanowisk ogniowych w postaci schronów żelbetowych o łącznej kubaturze 7600m3, na których osadzone były wieże armat 406 mm typu BSG (Bettungschiessgerust C/39), dwóch schronów amunicyjnych oraz części koszarowo – technicznej. Dodatkowo, w pewnym oddaleniu od dział znajdowała się 9-kondygnacyjna wieża kierowania ogniem, w której mieściły się urządzenia odpowiedzialne za naprowadzanie ognia baterii na dane cele. Obiekty te oraz budynki techniczne, magazyny i baraki koszarowe były połączone skomplikowaną linią wojskowej kolejki wąskotorowej, którą, za symboliczną opłatą, można się dziś przejechać ze stanowiska B2 do C3.

W sierpniu 1941 r. po oddaniu próbnych strzałów, działa zdemontowano i przeniesiono do budowanej we Francji, w rejonie Calais, baterii Lindemanna (kapitana pancernika Bismarck). Stało się to dlatego, że w wyniku sukcesów planu Barbarossa (ataku Niemiec na Związek Radziecki), flota radziecka była zablokowana w Leningradzie i nie zagrażała w żaden sposób ani Zatoce Gdańskiej, ani portom Gdańska czy Gdyni. Po desancie wojsk Aliantów na Francję, w czerwcu 1944 r., działa zostały zdobyte, zinwentaryzowane, a następnie zniszczone.

Wprawdzie wieża armaty została zdemontowana, ale we wnętrzu schronów pozostało wiele elementów wyposażenia i są one dziś zebrane w ciekawe ekspozycje, udostępnione zwiedzającym.  I tak można tu obejrzeć wystawy traktujące o: obronie Helu,  punktach medycznych, łączności, itd. Są tu również zebrane modele samolotów i statków, które brały udział w walkach, a także wyświetlany jest film dokumentalny obrazujący sposób działania baterii. W uporządkowany i klarowny sposób pokazano umundurowanie oraz wyposażenie żołnierzy broniących Helu we wrześniu 1939 r. Wokół zabudowań ustawiono wiele elementów uzbrojenia ruchomego z różnych epok, jak np.: armaty, działka przeciwlotnicze, miny czy torpedy, a nawet historyczne samochody i wyposażenie przeciwpożarowe.

Eksponaty są przedstawione w bardzo ciekawy sposób więc nawet osoby które na co dzień nie interesują się tematyką militarną spędzą tu miło czas. Praktycznie przy każdym wystawionym przedmiocie znajduje się tabliczka informacyjna z krótkim opisem, a dołączone modele wykonane są bardzo szczegółowo, odzwierciedlając wiernie wygląd oryginału. Wiele radości może również sprawić przejazd wspomnianą kolejką wąskotorową po terenie wojskowym, sprawdzenie swoich umiejętności strzeleckich na strzelnicy, czy skosztowanie prawdziwej wojskowej grochówki.

Zwiedzając opuszczone obiekty wojskowe warto obejrzeć wspomniany film dokumentalny i wczuć się w rolę żołnierzy obsługujących te stanowiska. Idąc na plażę lub spacerując po lasach Półwyspu Helskiego warto również zajrzeć do pozostałości bunkrów, wież dalmierzy czy stanowisk obrony przeciwlotniczej, które rozsiane są po całym terenie. Dojście do tych obiektów możliwe jest dzięki bogatemu oznakowaniu szlakami, a także przy pomocy tablic informacyjnych.

Zobacz: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top