Nowości
Home / Rankingi / Nie przegap w Świętokrzyskim
Nie przegap w Świętokrzyskim

Nie przegap w Świętokrzyskim

Województwo świętokrzyskie jest jednym z najmniejszych w Polsce. Często także zaliczane jest do regionów biedniejszych i niezbyt dobrze rozwiniętych. Można spotkać głosy, że nie dzieje się tu nic szczególnego. Tymczasem są to tereny o bardzo dużym znaczeniu turystycznym. Znaleźć tu można zarówno piękne wytwory przyrody jak i ciekawe zabytki zbudowane ręką ludzką. Można tu prześledzić rozwój techniki od czasów prehistorycznych. Niemniej ważne wydają się zachowane w doskonałym stanie budowle kościelne i obronne. Nową twarz regionu tworzą znane w całej Polsce Kompleks Turystyczny w Bałtowie i Centrum Bajki w Pacanowie. Województwo świętokrzyskie to miejsce, gdzie nie zabraknie atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Góry Świętokrzyskie

To obok Sudetów najstarsze polskie góry. Znajdują się w środkowej części województwa i składają się z wielu przebiegających równolegle do siebie pasm. Ich krajobraz, jak i stopień zagospodarowania jest zróżnicowany. Najbardziej znaną częścią są oczywiście Łysogóry z najwyższym szczytem Łysicą oraz słynnym Świętym Krzyżem. W ich rejonie występują charakterystyczne dla tego terenu gołoborza. Jednak w Górach Świętokrzyskich znaleźć można także obszary, gdzie wciąż nie dotarł masowy ruch turystyczny. W całości zalesione Pasmo Jeleniowskie to miejsce, gdzie obcować można z dziewiczą przyrodą. Duże partie Gór objęte są ochroną Parku Narodowego. przez ich obszar przebiegają także liczne szlaki turystyczne.

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Jeszcze dwadzieścia lat temu Bałtów był wsią, o której słyszeli jedynie mieszkańcy najbliższych okolic. Świetnie nadawał się jak ilustracja miejscowości „gdzie diabeł mówi dobranoc”. Zmiana nadeszła z nieoczekiwanej strony. W okolicach Bałtowa odkryto skamieniałe tropy dinozaura. To poddało pomysł stworzenia tu Juraparku. Początkowo obejmował on jedynie ścieżkę dydaktyczną z modelami prehistorycznych gadów. Dzięki mądrej strategii co rok powiększano go o nowe atrakcje. Dziś to jeden z większych i lepiej prowadzonych parków rodzinnej rozrywki w Polsce, posiadający w ofercie poza trasą prehistoryczną także mini zoo, wesołe miasteczko, ośrodek jazdy konnej, kolejkę górską, prehistoryczne oceanarium oraz wiele innych atrakcji. Zimą w Bałtowie działa ośrodek narciarski nazywany Szwajcaria Bałtowską.

Sandomierz

Sandomierz zaliczany jest do najpiękniejszych miast w Polsce. Położone na wiślanej skarpie Stare Miasto może pochwalić się licznymi cennymi zabytkami architektury, w tym zaliczanym do dawnej klasy „0”  romańskim klasztorem dominikanów. Turyści odwiedzający Sandomierz kierują swoje kroki przede wszystkim na malowniczy, pochyły rynek, który kojarzony jest z telewizyjnego serialu Ojciec Mateusz. Pod jego płytą znajduje się podziemna trasa turystyczna prowadząca przez dawne kupieckie piwnice. Z kolei szerokie panoramy podziwiać można z punktu widokowego na Bramie Opatowskiej. Sandomierz otaczają malownicze lessowe wąwozy, po których poprowadzono szlaki i ścieżki turystyczne. Warto także spojrzeć na miasto z pokładu kursującego po Wiśle statku wycieczkowego.

sandomierz

Jaskinia Raj

Choć nie imponuje wielkością, Jaskinia Raj zaliczana jest do najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce. Ma to związek z niezwykle bogatą szatą naciekową, w skład której wchodzą stalaktyty, stalagmity, kolumny, skamieniałe wodospady, misy i pola ryżowe. Licząca 240 metrów jaskinia znajduje się we wzgórzu Malik i odkryta została przypadkiem. Przez jej korytarze poprowadzono 150 metrową trasę turystyczną. Dzięki odpowiedniemu podświetleniu formacje naciekowe wyglądają jeszcze bardziej efektownie. Można się tu poczuć jak w baśniowym podziemnym świecie. Nieopodal jaskini powstało Centrum Neandertalczyka, które pokazuje życie człowieka pierwotnego, którego ślady pobytu znaleziono na tym terenie.

Krzemionki

Województwo świętokrzyskie to region, w którym znajdują się niezwykle cenne zabytki prehistoryczne. Należą do nich między innymi neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego. Był to kamień, z którego wykonywano kamienne topory i  inne sprzęty rozprowadzane następnie w całej Europie. Dziś wyrobisko dawnej kopalni zamienione w podziemną trasę turystyczną. Można tu zapoznać się z procesem wydobycia oraz budową geologiczną tych obszarów. Wokół szybu zlokalizowano także stanowiska rekonstrukcyjne, przedstawiające życie górników oraz neolityczną wioskę.

krzemionki

Zamek Krzyżtopór

Jednym z najbardziej niezwykłych zamków w Polsce jest niewątpliwie Krzyżtopór w niewielkim Ujeździe. Zbudowany na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego w XVII wieku był przejawem megalomanii i chęci przyćmienia wszystkiego co dotychczas powstało w dobrach magnackich w Rzeczpospolitej. Potężnymi nakładami finansowymi i przy udziale sprowadzanych z Włoch architektów wzniesiono zamek o niezwykłej formie, którego symbolika związana była z rokiem kalendarzowym i porami roku. nie było tu miejsca na przypadkowość. Dziś ruiny zamczyska widoczne z dużej odległości wciąż przyciągają wzrok. Od kilku lat trwają tu intensywne prace renowacyjne i rekonstrukcyjne.

Święty Krzyż

Choć najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica to zdecydowana większość turystów kojarzy je przede wszystkim ze Świętym Krzyżem nazywanym też Łysą Górą. To miejsce owiane atmosferą tajemnicy i legend. W czasach przedchrześcijańskich znajdowało się tu miejsce kultu Łady, Boda i Lela, po którym pozostał jedynie wał. U jej podnóża zobaczyć można chylącą się ku ziemi rzeźbę Świętego Emeryka, który za swą pychę miał zostać zamieniony w kamień. A miejscowi wierzyli, że na szczycie Łysej Góry odbywają się sabaty czarownic. Już w XI wieku na szczycie stanął klasztor benedyktynów, gdzie przechowywane jest drewno Krzyża Świętego. Dziś w części zabudowań klasztornych mieści się Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na zboczach Świętego Krzyża znajduje się też największe z tutejszych gołoborzy, które podziwiać można z platformy widokowej.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

O tym, że w Pacanowie kozy kują wiedzą wszystkie dzieci, które kiedykolwiek zetknęły się z książką Kornela Makuszyńskiego o przygodach Koziołka Matołka. I choć przygody rezolutnego zwierzaka powstały jedynie w wyobraźni autora to już miasto na cel jego wyprawy wybrał całkiem realne. Dziś Pacanów korzysta z tego pełnymi garściami. Kilka lat temu rozpoczęło tu działalność Europejskie Centrum Bajki, które odwiedzane jest tłumnie przez najmłodszych. Interaktywny kompleks pozwala na spotkanie z bohaterami ulubionych bajek i przeniesienie się w kolorowy świat nieskrępowanej zabawy.

Szlak Zabytków Techniki

Województwo świętokrzyskie zalicza się do kolebek nowoczesnego przemysłu na ziemiach polskich. Bazując na występujących tu darniowych rudach żelaza już w końcu XVI wieku powstały tu wielkie piece do ich przetopu. Właściwy rozwój zagłębia rozpoczął się w początkach XIX wieku, głównie za sprawą Stanisława Staszica. Powstały wtedy huty, kuźnice i liczne zakłady przetwarzające żelazo w gotowe wyroby. Wiele z nich zachowało się do dziś. Między nimi poprowadzono Szlak Zabytków Techniki, do którego należą między innymi zakłady w Siepli Wielkiej, huta w Samsonowie, kuźnica w Maleńcu i wiele innych. Większość z nich zlokalizowana jest w dolinie rzeki Kamienna, która nazywana bywa najbardziej pracowitą rzeką Polski, gdyż napędzała maszyny pracujące w zakładach.

szlak zabytków techniki

Zamek w Chęcinach

Jego sylwetka jest powszechnie znana. Wznosi się na górze, w pobliżu szosy łączącej Kraków z Kielcami. W niebo strzelają trzy wieże, dwie okrągłe z zamku górnego oraz kwadratowa z zamku dolnego. W przeszłości warownia była własnością królewską. Rezydowały tu żony monarchów i wdowy po nich. Mieszkały tu miedzy innymi Elżbieta Łokietkówna oraz królowa Bona. Zamek służył też za więzienie dla jeńców krzyżackich wziętych do niewoli pod Grunwaldem. Dziś zachowany jest on w stanie trwałej ruiny. Trwają prace nad stworzeniem punktu widokowego na jednej z wież.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top