Nowości
Home / Slider / Niebieski szlak Piwniczna – Łabowa
Niebieski szlak Piwniczna – Łabowa

Niebieski szlak Piwniczna – Łabowa

Beskid Sądecki to jedna z najchętniej przez turystów odwiedzana części polskich gór. Dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna, liczne i różnorodne miejsca noclegowe, gęsta sieć szlaków a przede wszystkim stosunkowo łatwe i bardzo malownicze szlaki pozwalające na podziwianie widoków na Tatry przyciągają tu każdego roku tysiące turystów. Szczególnie dużą popularnością cieszą się miejscowości uzdrowiskowe, które mogą być też dobrą bazą wypadową w góry.

Trasa: Piwniczna Zdrój – Bucznik – Łomnica Zdrój – Hala Łabowska – Łabowa

Długość: 15 km, czas przejścia: 5 godzin

Tereny Beskidu Sądeckiego ujęte są w klamry rzek – od zachodu Dunajca, od wschodu Kamienicy. Dodatkowo przez jego środek płynie Poprad. Miedzy dolinami ciągną się dwa równoleżnikowo ułożone pasma – Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej. To pierwsze oprócz wspaniałej wędrówki jego głównym grzbietem oferuje także możliwość wycieczek przecinających go w różnych miejscach i łączących dolinę Popradu i Kamienicy. Jedną z nich jest szlak niebieski z Piwnicznej Zdroju do Łabowej.

Może być ona zarówno trasą całodniowej wycieczki jak i szlakiem dojściowym do Głównego Szlaku Beskidzkiego biegnącego grzbietem pasma. Napotkamy go na Hali Łabowskiej i można nim dalej wędrować do Krynicy lub Rytra. Szlak jest stosunkowo łatwy i można go bez problemu pokonać nawet z małymi dziećmi. W połowie trasy znajduje się schronisko, gdzie można wygodnie odpocząć i coś zjeść.

nad piwniczna

Szlak rozpoczyna się na rynku w Piwnicznej. Stąd udajemy się prosto obok kościoła na most na Popradzie i tuż za nim zaczynamy podejście. Mijamy po drodze starą kapliczkę i po około godzinie wychodzimy na Bucznik. To odsłonięty szczyt ponad doliną Łomniczanki, z którego roztaczają się ładne widoki okolicy. Stąd w około pół godziny zejdziemy do Łomnicy, dawnego uzdrowiska, a dziś miejscowości agroturystycznej.

Po osiągnięciu drogi skręcamy w lewo i wędrujemy asfaltem aż do jego końca. Droga wznosi się wraz z doliną potoku, a dookoła pojawia się coraz gęstszy las. Po wejściu w widły potoków szlak kieruje się na widoczny przed nami stromy grzbiet. Wdrapujemy się nań, by osiągnąć zarastające dawne polany wypasowe. Gdzieniegdzie dostrzec można jeszcze stare szałasy pasterskie.  Trasa wspina się w kierunku głównego grzbietu. Podejście jest dość męczące ale na szczęście krótkie. Po około 3 i pół godzinie od wyjście z Piwnicznej stajemy na Hali Łabowskiej.

hala łabowska

Tutejsze schronisko posiada swoją wieloletnią renomę i zatrzymuje się tu wielu turystów. Spotykamy tu Główny Szlak Beskidzki, którym można dojść do Krynicy lub Rytra. My zatrzymujemy się na odpoczynek. W wycince pokazują się widoki na okolicę. Hala Łabowska to także miejsce związane z partyzantką z czasów II wojny światowej. W schronisku oraz pasterskich szałasach ukrywali się żołnierze majora Zubka „Tatara”. Przypomina o nich niewielki pomnik na skraju lasu.

Po odpoczynku przechodzimy na północną stronę grzbietu. Szlak opada początkowo dość gwałtownie leśną ścieżką by po kilkunastu minutach wyjść na utwardzoną drogę a następnie na asfalt. Sprowadza on aż do Łabowej, gdzie z łatwością można złapać połączenie do Krynicy lub Nowego Sącza, skąd powrócić można do Piwnicznej.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top