Nowości
Home / Slider / Niebieski szlak Skawa – Kojszówka
Niebieski szlak Skawa – Kojszówka

Niebieski szlak Skawa – Kojszówka

Północna część Beskidu Żywieckiego bywa często, a niesłusznie pomijana przez turystów. Tymczasem czekają tu niezbyt trudne a ciekawe pod względem widokowym szlaki, na których dodatkowo nie trzeba przepychać się w tłumie wędrujących. Jednym z nich jest niebieski szlak ze Skawy do Kojszówki. Wiedzie on prze Górę Ludwiki, skąd rozpościerają się wspaniałe panoramy na Babią Górę.

Trasa: Skawa – Wysoka k. Jordanowa – Góra Ludwiki – Toporzysko – Sidzina – skansen w Sidzinie – Przełęcz Malinowe – Judaszka – Kojszówka

Długość: 25 km, czas przejścia: ok. 8-9 godzin

Szlak ma swój początek przy stacji kolejowej Skawa. Od razu też rozpoczyna on podejście w stronę Wysokiej koło Jordanowa. Wzniesienie nie jest duże, a szlak prowadzi wąską ale asfaltową drogą. Wysoka to miejscowość znana przede wszystkim z historii. Rozegrała się tu jedna z większych w tym rejonie bitew we wrześniu 1939 roku. O poległych w walkach przypomina cmentarz wojenny znajdujący się tuż przy szlaku.

Z wysokiej podchodzimy już polną drogą w kierunku Jawornika. Grzbiet jest tu niezbyt stromy i dalej wiedzie już niemal płasko na Górę Ludwiki. Nie jest ona zbyt wysoka, bo osiąga ledwie 656 metrów nad poziomem morza. Ale stanowi doskonały punkt widokowy. Babią Górę widać stąd jak na dłoni ponad niższymi wzniesieniami. Nic więc dziwnego, że okolice szczytu zostały w ostatnich latach dość licznie zabudowane domkami wypoczynkowymi.

DSCN0736a

Zresztą widoki podziwiać można na całym kolejnym odcinku. Aż do Toporzysk poruszamy się bowiem odsłoniętymi polami. Początkowo towarzyszy nam także żółty szlak, który jednak na asfaltowej drodze zaczyna schodzić w dół do Sidzinki Małej. My wędrujemy dalej na zachód i schodzimy do Toporzysk.

Czeka nas teraz około 6 kilometrowy odcinek wiodący po asfalcie. Na jego końcu w Sidzinie znajduje się niewielki skansen. Jest on oddziałem Orawskiego Parku Etnograficznego z Zubrzycy. Zgromadzono tu kilka chałup z Sidziny i okolicznych miejscowości oraz kuźnię, młyn, spichlerz oraz charakterystyczną dla tych terenów dzwonnicę loretańską, która stała zwykle na końcu wsi. W skansenie znajdują się też wystawa poświecona lokalnemu działaczowi księdzu Janowi Trzopińskiemu oraz ekspozycja rzeźb przedstawiających sidzińskie duchy z ludowych wierzeń.

Za skansenem niebieski szlak zmienia kierunek na północny i trawersując schodzące w stronę Sidziny zbocza Urwańca podchodzi na przełęcz Malinowe. Tuż po nią znajduje się wiata turystyczna, w której znaleźć można chwilę odpoczynku. Wejście na przełęcz Malinowe oznacza też dojście do głównego grzbietu Pasma Policy. Napotykamy tu znaki czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego, który schodzi do Bystrej koło Jordanowa. Obydwa szlaki idą razem przez około 700 metrów. Następnie niebieski szlak odchodzi na północ pod Drobnym Wierchem i przez Gronik schodzi do Kojszówki, gdzie kończy się przy stacji kolejowej. Kojszówka znajduje się na głównej trasie między Suchą Beskidzką a Jordanowem i dlatego łatwo się stąd wydostać w dowolnym kierunku, jednym z często kursujących busów.

Niebieski szlak ze Skawy do Kojszówki to świetna propozycja dla tych, którzy wolą samotne wędrowanie i mniej oczywiste trasy. Choć wysokości nie powalają, to wędrówka jest bardzo przyjemna, a dodatkową atrakcją są piękne górskie widoki.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top