Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Orawka – kościół św. Jana Chrzciciela
Orawka – kościół św. Jana Chrzciciela

Orawka – kościół św. Jana Chrzciciela

Małopolska jest prawdziwą kopalnia skarbów jeśli chodzi o budownictwo drewniane. W niewielu miejscach w kraju znaleźć można porównywalne zabytki zarówno sakralne jak świeckie. Cerkwie, kościoły, zespoły zabudowy wiejskiej małomiasteczkowej, a wśród nich perełki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie wpisanych mamy na nią 6 drewnianych kościołów, jednak w 2003 roku zgłoszonych było ich więcej. Jednym z tych, które ostatecznie nie trafiły na Listę jest kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Orawce koło Nowego Targu.

Jest to budowla bardzo ciekawa i równie interesujące są jej dzieje. Nierozerwalnie związane z historią całej Orawy, wielokulturowego regionu na pograniczu dawnych Węgier (a dziś Słowacji) i Polski. Od połowy XVI wieku ziemie te, a wraz z nimi Orawka należały do rodziny Thurzonów, która sukcesywnie prowadziła akcję kolonizacyjną sprowadzając chłopów z Żywiecczyzny i Podhala. Wkrótce także przejęła ona protestantyzm i siłą zaczęła narzucać go swoim poddanym. Wywoływało to oczywiście odpór i liczne bunty. W 1614 roku Thurzonowie ufundowali zbór kalwiński w Orawce. Jednak wkrótce, za sprawą władających tymi terenami Habsburgów rozpoczęła się akcja rekatolizacji Orawy. W 1649 roku zbór przejęli katolicy i zamienili go na kościół. Jednak wkrótce postanowiono postawić nową świątynię. Głównym inicjatorem dzieła był ksiądz Jan Szczechowicz. Wybudowana świątynia pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela była pierwszym katolickim kościołem na Orawie od czasów wprowadzenia protestantyzmu. W 1711 roku jej wnętrze ozdobione zostało wspaniałą barokową polichromią, która jest jego ozdobą do dziś. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany, a najbardziej widoczną zmianą było dostawienie murowanej kaplicy Matki Bożej Bolesnej.

orawka1

Kościół w Orawce składa się z drewnianej części głównej – nawy, prezbiterium i wieży oraz stojącej za prezbiterium murowanej kaplicy. Przez ten zabieg właściwie niewidoczne jest wieloboczne jego zamknięcie. Także wieża, pierwotnie odsunięta od kościoła, została w czasie kolejnego remontu przesunięta i częściowo wbudowana w nawę. Jej zwieńczenie nie jest oryginalne ale pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Stanowi je ostrosłupowy hełm z czterema gotyckimi wieżyczkami w narożach.

orawka2

Jednak najwspanialszą częścią orawskiej świątyni jest jej wnętrze, które niemal w całości pokryte jest barokową polichromią figuralną. Składają się na nią cykle przedstawiające życie i męczeńska śmierć świętego Jana Chrzciciela, patrona kościoła, wizerunki świętych węgierskich i ludowe przedstawienie Dziesięciu Przykazań na parapecie chóru muzycznego. Polichromowane są także elementy wyposażenia ruchomego, takie jak ławki czy konfesjonały. Ciekawym elementem świadczącym o polskości Orawy jest odkryty na belce tęczowej czterowiersz poświęcony Męce Pańskiej spisany po polsku właśnie. Wyposażenie kościoła jest barokowe. Znajdują się tu między innymi jedne z najstarszych w Polsce organów, ufundowane w 1670 przez Ferdynanda Habsburga.

Kościół w Orawce znajduje się przy głównej drodze wiodącej od Nowego Targu w stronę przejścia granicznego w Chyżnem. Warto zatrzymać się tu na pół godziny i zobaczyć ten niezwykle cenny zabytek. W sezonie jest on udostępniony dla turystów codziennie. Obok kościoła działa niewielkie centrum informacji turystycznej.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top