Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu
Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu jest jednym z najciekawszych obszarów we wschodniej Polsce. Rozciąga się od ujścia Krzny koło Terespola, do rzeki Tocznej. Obejmuje fragment doliny dolnego Bugu oraz duże kompleksy leśne położone na wysoczyznach polodowcowych – łącznie ponad 30 tys. ha. Długość parku wynosi ponad 60 km, a szerokość nie przekracza 10 km. Długość samej rzeki w granicach parku wynosi z kolei 93 km.

Podlaski Przełom Bugu

Największym atutem terenu jest przełomowa dolina Bugu, przebijającego morenowe wzgórza o wysokości względnej do kilkudziesięciu metrów. W dolinach znajdują się starorzecza zwane tu bużyskami, łąki oraz lasy łęgowe i olsy. Największe kompleksy leśne znajdują się w okolicach Serpelic i Konstantynowa.

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu

Na terenie parku stworzono 5 rezerwatów przyrody, kolejnych kilka jest w trakcie projektowania. Znajdują się tu ponadto liczne pomniki przyrody, przede wszystkim drzewa, a także głazy polodowcowe. Park, zwłaszcza w okolicach Bubla, upodobały sobie bociany białe, tworząc dziesiątki gniazd wzdłuż głównej szosy.

Oprócz walorów krajobrazowych, niezaprzeczalną atrakcją parku są ślady pozostawione przez ludność zamieszkującą te tereny na przestrzeni wieków.

Widok z Łysej Góry

Przede wszystkim gości przyciąga stadnina koni w Wygodzie koło Janowa Podlaskiego. Corocznie zjeżdżają tu miłośnicy arabów i angloarabów, aby wydawać krocie na ich kupno. Powstała w  1817 roku stadnina jest najstarszą państwową placówką tego typu w Polsce.

Warto zwiedzić sam Janów – dawną siedzibę biskupią – z ruinami zamku, zespołem pokatedralnym, obszernym rynkiem, dziesiątkami drewnianych domów i zalewem.

Podlaski Przełom Bugu 5 fot. Jarek S.

Na terenie parku, jak i praktycznie na całym Podlasiu, wyraźnie zaznaczyły się wpływy chrześcijaństwa wschodniego – prawosławia i grekokatolicyzmu. Zachowały się tu cerkwie, choćby w Krzyczewie, Bublu Starym czy Gnojnie – obecnie kościoły rzymskokatolickie. Najważniejszym miejscem związanym z unitami jest Pratulin, na terenie którego w 1874 roku w obronie wiary zginęło 13 mieszkańców. Ponadto praktycznie w każdej miejscowości można znaleźć pozostałości bogatej historii tego obszaru – świątynie, pałace, dworki, wiatraki, cmentarze wyznaniowe i wojenne, czy po prostu zabytkowe drewniane zabudowania. Gdyby nie wszechobecne druty telefoniczne, czy samochody, czasem można by było odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się kilkadziesiąt lat wstecz. Zwłaszcza, że mieszkańcy są przyjaźni, życzliwi i skłonni do wszelkiej pomocy.

Podlaski Przełom Bugu - architektura

Przez park biegnie Nadbużański Szlak Pieszy oznaczony kolorem czerwonym. Funkcjonuje tu także kilka ścieżek edukacyjnych, z których warte polecenia są przede wszystkim Bużny Most i ścieżka w rezerwacie „Szwajcaria Podlaska”. Powstają także trasy rowerowe, istnieje możliwość jazdy konno. Praktycznie każda droga nadaje się na spacer, w wielu miejscach można dotrzeć nad samą rzekę, a w Serpelicach znajduje się nawet kąpielisko z plażą. W Gnojnie istnieje możliwość przeprawienia się promem na drugą stronę Bugu do Niemirowa.

Coraz bardziej rozwija się baza gastronomiczna i noclegowa. Najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe to Mierzwice, Kózki, Neple, a zwłaszcza Serpelice. Mimo coraz większej liczby turystów, teren parku pozostaje wręcz idealnym miejscem na odpoczynek z dala od tłumów i hałasu.

Podlaski Przełom Bugu 7 fot. Jarek S.

Warto pamiętać, że Bug w części parku jest rzeką graniczną z Białorusią, więc poruszając się w jego okolicach, dobrze mieć przy sobie dokumenty na wypadek kontroli straży granicznej.

About Jarek S.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top