Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Park Narodowy Gór Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych

Góry Stołowe otaczają od zachodu Kotlinę Kłodzką. To jeden z bardziej niezwykłych obszarów w skali całego kraju. Charakteryzuje się on występowaniem ogromnych piaskowcowych stoliw, które górują nad względnie płaskim terenem. Potężne, sięgające prawie 1000 metrów nad poziomem morza góry złożone są z bloków skalnych i przypominają z daleka stoły.

Góry Stołowe

Ten monumentalny krajobraz wraz z porastającą go roślinnością oraz zamieszkującymi zwierzętami objęty jest od 1993 roku ochroną w ramach Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to jeden z  mniejszych, ale jednocześnie bardzo często odwiedzanych przez turystów parków narodowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 6300 hektarów i ma kształt trójkąta, w którego centrum znajduje się miejscowość Karłów.

Park Narodowy Gór Stołowych obejmuje najwyższe partie Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki o wysokości 919 metrów nad poziomem morza oraz nieco niższy od niego Szczeliniec Mały. Najłatwiej wejść w ich rejon z Karłowa. Prowadzi stąd żółty szlak wspinający się początkowo łagodnie a następnie dość stromymi schodami na górną wierzchowinę. Pod szczytem Szczelińca Wielkiego stoi  schronisko turystyczne o dość długiej historii. To dobre miejsce na krótką przerwę przed wejściem na szczytową wierzchowinę pokrytą skalnymi ostańcami. Tuż za budynkiem znajduje się platforma widokowa, z której podziwiać można przepiękne panoramy Kotliny Kłodzkiej oraz czeskiej strony Gór Stołowych.

Góry Stołowe skały

Wędrówka po Szczelińcu Wielkim dostarcza wielu wrażeń. Szlak wiedzie przez wąskie przejścia, między skałami o dziwnych kształtach czy w ogromnych zapadliskach sprawiają. Można się tu poczuć jak w krainie olbrzymów. Takie zresztą legendy układała miejscowa ludność od dawna o tym rejonie. Najciekawszym miejscem na trasie jest tak zwane Piekiełko, gdzie nawet w lecie zalega śnieg. Przejście całej trasy z powrotem do Karłowa zajmuje około 3 godziny.

Innym niemniej ciekawym miejscem na terenie Parku są Błędne Skały. Znajdują się one w rejonie Skalniaka. To labirynt fantazyjnych form skalnych, zaułków i szczelin, między którymi poprowadzono szlak turystyczny. Są one objęte ochroną ścisłą i w związku z tym nie wolno tu oddalać się od wyznaczonej ścieżki. Zmotoryzowani powinni pamiętać, że dojazd do Błędnych Skał jest utrudniony z powodu bardzo wąskiej i krętej drogi. W związku z tym obowiązuje tu ruch wahadłowy. O pełnej godzinie puszczane są samochody jadące do góry, a pół godziny później samochody zjeżdżające na dół.

Błędne Skały

Szczeliniec Wielki i Błędne Skały to miejsca, gdzie panuje największy ruch turystyczny. Można je zwiedzić w ciągu jednego dnia. Warto jednak pomyśleć o spędzeniu w Górach Stołowych dłuższego czasu i przejściu kilku szlaków poza najbardziej zatłoczonymi miejscami. Pozwoli to na pełne docenienie tego niezwykłego miejsca.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top