Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Park Piszczele
Park Piszczele

Park Piszczele

Piszczele to dziwna nazwa dla parku. Każdy to musi przyznać. Wzięła się ona z faktu, że na jego terenie odkopano ludzkie kości. Miejscowe podanie, niepotwierdzone przez historyków głosi, że pochodziły one z czasów wielkiego najazdu mongolskiego z 1260 roku. Wielu przypisywało je do wydarzeń związanych z oblężeniem i zdobyciem Kościół św. Jakuba oraz męczeńską śmiercią tamtejszych zakonników. To jednak tylko miejscowe, podawane z ust do ust podania.

Park Piszczele znajduje się na tyłach starego miasta. Obejmuje urozmaicony pod względem rzeźby teren z licznymi jarami oraz małymi wąwozami powstałymi w lessowych zboczach wzgórz. Przez środek przepływa niewielka rzeczka Piszczelka, która uchodzi w pobliżu do Wisły. Przez wiele lat teren parku był mocno zaniedbany. Nikt nie dbał o roślinność, alejki zarastały. Jednak w ostatnim czasie przeszedł on gruntowną modernizację i stał się prawdziwym zielonym salonem Sandomierza.

Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest jego ukształtowanie. Niezwykle malownicze wzgórza i przecinające je dolinki i wąwozy tworzą uroczą plątaninę, którą poprowadzono wygodne ścieżki. W miejscach bardziej stromych wykonano stopnie, które pozwalają na spacery nawet, gdy jest mokro. Dzięki temu park zaczęli licznie nawiedzać miłośnicy biegania oraz jazdy na rowerze. Z roku na rok więcej jest też osób uprawiających nordic walking.

Jednak odnowa nie objęła tylko uporządkowania alejek i drzewostanu. W centralnym punkcie parku pojawiła się kawiarenka. W jej pobliżu znalazł swoje miejsce plac zabaw dla dzieci oraz miejsce ogniskowe i grillowe. Po zgłoszeniu można tu spędzić czas ze znajomymi. Niewątpliwą atrakcją jest funkcjonujący w okresie letnim linowy „Park Tarzana”. Posiada on trasy przystosowane do różnego wieku i poziomu zaawansowania. Architekturę parku uzupełniają liczne altanki, ławki i miejsca odpoczynku.

U podnóży wzgórz rozciągają się tereny sportowe. Obejmują one boiska do gry w piłkę nożna i koszykówkę oraz odwiedzany szczególnie przez młodzież skate-park. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, ze Park Piszczele żyje tylko w okresie letnim. Zimą na szczycie Polany Słonecznej montowany jest mini wyciąg narciarski. Z kolei ścieżki parkowe służą miłośnikom narciarstwa biegowego.

Park Piszczele okalający wąwóz o tej samej nazwie to doskonały przykład miejsca, które niektórzy spisali właściwie na straty, a okazało się, że otoczone właściwą opieką ma duży potencjał. Obecnie to najpopularniejsze miejsce wypoczynku w Sandomierzu. Ocenione ścieżki w każdy weekend pełne są mieszkańców, którzy regenerują tu swoje siły. To także dobra propozycja dla turystów zmęczonych zwiedzaniem miasta.

Zobacz też:

Zabytki Sandomierza

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top