Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Plac po Farze
Plac po Farze

Plac po Farze

Plac po Farze to centrum przedkolacyjnego Lublina. Stał tutaj otoczony cmentarzem kościół farny pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. Świątynia została wybudowana najprawdopodobniej w II połowie XIII wieku, choć pojawiały się też legendy o jej znacznie wcześniejszych początkach. Był to główny kościół miasta, gotycki, strzelisty, z wysoką wieżą, która zawaliła się podczas pożaru w 1575 roku.

Po zniszczeniach kościół był odbudowywany, a dodatkowo otoczono go pierścieniem kaplic. O ile w bazylice dominikanów chowane były rodziny szlacheckie, to kaplice grobowe w kościele farnym należały do rodzin mieszczańskich oraz do cechów i organizacji kupieckich. Jednak kiedy miasto zaczęło podupadać w czasie kryzysu XVII wieku mieszczanie nie mieli też zbyt dużo pieniędzy na doraźne remonty kościoła. Stan ten pogłębiał się w kolejnym stuleciu.

W końcu w początkach XIX wieku zaczęła pękać wieża, a świątynia nie mogła już pełnić swoich funkcji ze względu na zbyt duże zagrożenie zawaleniem. W 1856 roku rosyjski gubernator nakazał rozebranie walącej się powoli świątyni. Materiał wykorzystano do umacniania dróg.

W ten sposób powstał Plac po Farze, jeden z najbardziej urokliwych zakątków Starego Miasta. Zobaczyć tu można obrys fundamentów kościoła św. Michała, które zostały odpowiednio wyeksponowane, a wieczorem podświetlone. Na wysokości prezbiterium stoi model kościoła, dzięki któremu można sobie wyobrazić jak wyglądał plac ze świątynią. Zabezpieczone mury są popularnym miejscem odpoczynku w ciepłe dni, a ze skraju placu położonego nad zboczem rozciąga się widok na zamek oraz nowsze części Lublina.

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top