Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Pogórze Rożnowskie
Pogórze Rożnowskie

Pogórze Rożnowskie

Pogórze Rożnowskie, jak większość terenów podgórskich, jest odrobinę niedocenianym, aczkolwiek bardzo malowniczym i godnym zwiedzenia zakątkiem. Zajmuje ono powierzchnię ok. 800 km2 i graniczy od zachodu z Pogórzem Wiśnickim oraz Beskidem Wyspowym (wzdłuż doliny Dunajca), a od wschodu z Pogórzem Ciężkowickim (wzdłuż doliny Białej).  Granice północna i południowa nie są jednoznaczne, więc umownie przyjęto, że przebiegają one odpowiednio wzdłuż linii kolejowych: Kraków – Tarnów i Nowy Sącz – Grybów. Najwyższym szczytem tego regionu jest Dąbrowska Góra (583 m), aczkolwiek niektórzy geografowie przypisują to miano Rosochatce (753 m), znajdującej się  na pograniczu z Beskidem Niskim.

Krajobraz Pogórza Rożnowskiego cechuje się dużą różnorodnością. Największą powierzchnię zajmują tereny uprawne, przez co jest tu mniej lasów. Charakterystyczne również są głębokie i liczne dolinki rzeczne. Stoki wzniesień nie są ostre więc zachęcają do odbywania pieszych wycieczek.

Jezioro Rożnowskie i Jezioro Czchowskie

Niewątpliwie największą atrakcją tego terenu są dwa sztuczne zbiorniki wodne: Jezioro Rożnowskie i Jezioro Czchowskie. Powstały one wskutek wybudowania zapór na Dunajcu, zabezpieczających przed zniszczeniami jakie powodowała często wylewająca rzeka. Pierwsza tama, ukończona w 1941 r. została ulokowana w okolicy Rożnowa, pomiędzy wzgórzem Łazisko (322 m) a Ostrą Górą (459 m), tworząc Jezioro Rożnowskie. W 1948 r. oddano do użytku kolejną zaporę, w pobliskim Czchowie. Obydwa zbiorniki, oprócz przeciwdziałania powodziom, spełniają również funkcje energetyczne (działanie Zespołu Elektrowni Wodnych Rożnów) oraz rekreacyjne. Jeżeli chodzi o turystykę to wzdłuż brzegów jezior znajduje się dużo plaż, miejsc rekreacyjnych, przystani łodzi itd. Można wybrać się rejsem statkiem wycieczkowym czy popływać żaglówką lub rowerem wodnym. Wokół jeziora rozwinęło się kilka miejscowości wypoczynkowo – letniskowych, jak np.: Gródek n. Dunajcem, Rożnów, Znamirowice. Ciekawym miejscem jest „Małpia Wyspa” – dawne grodzisko, które zalane wodami Jeziora Rożnowskiego przeistoczyło się w samotną wyspę o stromych brzegach. Znajduje się na niej rezerwat ochrony ptactwa lecz niestety turyści często wbrew zakazom naruszają jego teren.

Oprócz jezior, Pogórze Rożnowskie to jeszcze wzgórza. I tak poza wspomnianymi wzniesieniami, mamy tutaj m.in.: Majdan (512 m), Wał (523 m), Styr (427 m), Ostryż (447 m). Z ich wierzchołków można podziwiać wspaniałe widoki na Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, a niekiedy nawet Tatry. Bardzo ciekawą górą jest Jamna (490 m), gdzie w latach 70-tych XX w. z inicjatywy Edwarda Moskały zbudowano drewnianą bacówkę. Z Jamnej warto przejść na Bukowiec (530 m), do „Rezerwatu Diable Skały”, w którym można podziwiać fascynujące formacje skalne.

Zabytki Pogórza Rożnowskiego

Należy tu również wspomnieć o kilku zabytkach, światowej wręcz klasy: kościół św. św. Świerada i Benedykta w Tropiu (z zachowanymi elementami gotyckich fundamentów oraz unikatowymi polichromiami) czy drewniany kościół o konstrukcji zrębowej p.w. św. Wojciecha Biskupa Męczennika i Podwyższenia Krzyża Św. z 1661 r. w Rożnowie (z zabytkowym konfesjonałem oraz cenną renesansową kropielnicą).  W miejscowości tej znajdują się również ruiny zamku który należał kiedyś do Zawiszy Czarnego (tzw. zamek górny) oraz pozostałości niedokończonego „zamku dolnego”, z fragmentami fortyfikacji (zachowała się tu m.in. z jedyna w Polsce beluarda – baszta bastionowa z XVI w.). W XIX w. rodzina Stadnickich wybudowała tu również klasycystyczny dwór, otoczony przepięknym, rozległym parkiem. Bardzo ciekawy jest również zabytkowy kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Podolu – Górowej, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Niedaleko kościoła, na pograniczu z wsią Bartkowa – Posadowa, mieści się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Oprócz wymienionych obiektów można gdzieniegdzie odnaleźć tradycyjne, góralskie gospodarstwa, domy, a nawet stare młyny.

Poprowadzone są tu szlaki piesze, rowerowe, a bogata sieć dróg umożliwia łatwy dojazd autem do opisanych obiektów. Ogólnodostępne, zadbane plaże kuszą do zażycia kąpieli słonecznych i wodnych. Dla entuzjastów wspinaczki godne polecenia są skałki na obszarze opuszczonego kamieniołomu nad jeziorem, w Rożnowie. Jest tu wytyczona najtrudniejsza droga wspinaczkowa w Polsce – „Tysiąc Kotletów”. Natomiast dla dzieci nie lada gratką będzie przeprawa promowa przez Dunajec, pomiędzy Wytrzyszczką a Tropiem oraz wizyta na pobliskim zamku Tropsztyn. Jeżeli ktoś ma ochotę to bez problemu można stąd również odbyć wycieczki do Nowego Sącza lub w pobliskie Beskidy.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top