Nowości
Home / Szlaki turystyczne / Szlaki górskie / Równica – szlaki
Równica – szlaki

Równica – szlaki

Najbardziej rozpoznawalne obiekty uzdrowiskowe Ustronia – sławne „piramidy” – usytuowane są na zboczach jednej z najlepiej dostępnych i najczęściej odwiedzanych gór Beskidu Śląskiego – Równicy (884 m n.p.m.).

Równica jest najwyższym szczytem pasma o tej samej nazwie, które ciągnie się od Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.), na długości ok.18 km i jest zarazem odnogą głównego Pasma Wiślańskiego.

Ze względu na łatwy dojazd serpentynami wybudowanej w latach 1933 – 1934 drogi, partia podszczytowa Równicy jest przeważnie pełna kuracjuszy i turystów odwiedzających uzdrowisko. Znajduje się tu kilka karczm, park linowy, park rozrywki oraz planetarium. Usytuowane jest tutaj także jedno z najliczniej odwiedzanych schronisk w Beskidzie Śląskim. W 1923 r. wniesiono tu drewniany obiekt, który po, kilku latach rozbudowano staraniem Oddziału Górnośląskiego PTT w Katowicach. Starania o powstanie schroniska uczczono nadając temu obiektowi w 1989 r., imię Edmunda Kaźmierczaka – przedwojennego prezesa wzmiankowanego oddziału PTT. Z polany nad schroniskiem rozciąga się przepiękna panorama, w której można wyróżnić m.in.: Baranią Górę (1220 m n.p.m.), Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.), Wielką Raczę (1236 m n.p.m.), Wielki Stożek (885 m n.p.m.) czy Wielką Czantorię (996 m n.p.m.).

Na Równicę, prowadzi również kilka szlaków turystycznych, których gęstość pozwala zwiedzić górę praktycznie z każdej strony. Poniżej opisano kilka możliwych wariantów zdobycia Równicy z Ustronia, Brennej, Wisły, czy nawet Skoczowa:

Ustroń – Zdrój PKP – Równica – Ustroń Polana PKP (czas przejścia ok.2h25min.) -szlak czerwony

Jest to początkowy odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego, który ciągnie się na długości 519 km, z Ustronia aż do Wołosatego w Bieszczadach. Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP i początkowo biegnie lekko pod górę, wzdłuż potoku Gościeradowiec, a następnie coraz bardziej stromo ramieniem Równicy, do miejsca zwanego przez górali „ku Kamiyniu”. Jest to jedna z wielu leśnych świątyń w Beskidach, w których ewangelicy potajemnie odprawiali nabożeństwa w okresie kontrreformacji. Szlak prowadzi do schroniska, a dalej, przecinając kilkakrotnie asfaltową drogę w dół do stacji PKP w Ustroniu Polanie.

Skoczów – Ustroń Lipowiec – Żar – Lipowski Groń – Równica (czas przejścia ok.3h35min.) – szlak żółty

Wędrówkę tą trasą rozpoczyna się przy dworcu PKP w Skoczowie i początkowo należy kierować się wzdłuż Wisły do Nierodzimia. Tutaj szlak zakręca do Lipowca (jednej z najstarszych osad Śląska Cieszyńskiego, obecnie dzielnicy Ustronia), gdzie za ostatnimi domami rozpoczyna się podejście na Żar (688 m n.p.m.) – niższy szczyt Lipowskiego Gronia (745 m n.p.m.). Kamienna droga prowadzi na szczyt Równicy.

Błotny (Błatnia) – Brenna – Równica (czas przejścia ok.3h15min.) – szlak zielony

Zielony szlak nosi imię głównego inicjatora budowy schroniska na Równicy –  Edmunda Kaźmierczaka. Początek szlaku w pobliżu przedwojennego schroniska na Błotnym (917 m n.p.m.). Szlak schodzi w dół, w pobliżu „Rancza Błatnia” aby przy pozostałościach dawnej chatki studenckiej, skręcić do doliny Brennicy. Mijając przystanek autobusowy w Brennej, szlak przechodzi przez most na Leśnicy i kamienistą drogą prowadzi na szczyt Równicy. Po drodze restauracja „Zbójnicka Chata” w góralskiej chałupie z XIX w.

Trzy Kopce Wiślańskie – Świniorka – Orłowa – Przeł. Beskidek – Beskidek – Równica (czas przejścia ok.2h50min.) – szlak niebieski

Szlak bierze początek na Trzech Kopcach Wiślańskich (810 m n.p.m.), w pobliżu prywatnego schroniska „Telesforówka”, do którego można dotrzeć z Wisły, Brennej oraz Szczyrku. Szeroką, grzbietową drogą poruszamy się w kierunku północno – zachodnim, mijamy nieznaczną kulminację Świniorki (700 m n.p.m.) i wspinamy się lekko na szczyt Orłowej (813 m n.p.m.), a następnie stromo schodzimy na Przełęcz Beskidek (668 m n.p.m.). Szlak prowadzi na wzniesienie Beskidek (700 m n.p.m.) i dalej wraz ze szlakiem zielonym, w kierunku Równicy.

Reasumując, okolice Równicy są doskonale skomunikowane, co niewątpliwie wpływa na popularność tego szczytu. Oprócz opisanych szlaków, Pasmo Równicy poprzecinane jest wieloma ścieżkami i leśnymi dróżkami, które umożliwiają modyfikację tras wedle uznania. Ze względu na obiekty związane z historią Beskidu Śląskiego, a także na wspaniałe widoki Beskidzkich dolin i szczytów są to jedne z najciekawszych terenów godnych zwiedzenia.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top