Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Rynek – Lublin
Rynek – Lublin

Rynek – Lublin

Centralnym miejscem Starego Miasta w Lublinie jest rynek. Nie jest on zbyt wielki, a jego przestrzeń zdominowana jest przez ciężki gmach Trybunału Koronnego. Rynek wytyczono podczas lokacji miasta w 1317 roku, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się obwałowania grodowe. Ma ona kształt  zbliżony do kwadratu, z ulicami wychodzącymi z narożników. To typowy układ miasta średniowiecznego. Wokół placu, który pełnił początkowo przede wszystkim funkcje targowe zaczęły wyrastać kamienice najważniejszych mieszczan, głównie bogatych kupców. Z czasem były one przebudowywane stosownie do zmieniających się prądów architektonicznych.

Najokazalsza budowlą na rynku jest Trybunał Koronny. Znajduje się on w budynku przebudowanego Starego Ratusza. Murowana budowla powstała najprawdopodobniej pod koniec XIV wieku. Początkowo była niewielka i mieściła jedynie trzy izby handlowe oraz salę posiedzeń rady. Z czasem rozbudowano ją o tak zwane kram nice czyli halę targową. Służyły one kupcom jeszcze w XVII wieku, o czym wspomina Szymon Starowolski. Budynek był wielokrotnie przebudowywany w związku z licznymi pożarami miasta i dziś jego pierwotnych ścian szukać należy raczej w piwnicach i przyziemiu.

W 1578 roku, kiedy król zrezygnował z bycia najwyższą instytucją sądowniczą dla stanu szlacheckiego powołano specjalne trybunały, które miały przejąć jego obowiązki. Jeden z nich działał w Piotrkowie, drugi zaś w Lublinie. Jego siedzibą został budynek ratusza, rynek zmienił się wtedy dodatkowo w forum, na którym komentowano odbywające się wewnątrz rozprawy.

Dookoła rynku mieściły się kamienice najważniejszych mieszczan. Obecny swój wygląd zawdzięczają one renowacjom przeprowadzonym po II wojnie światowej. Starano się w ich trakcie nawiązywać do stylistyki renesansu lubelskiego oraz do skojarzeń związanych z poszczególnymi właścicielami. Na szczególną uwagę zasługuje przepiękna fasada tak zwanej Kamienicy Sobieskich, która faktycznie należała do rodziny Konopniców. To jeden z lepszych przykładów renesansu lubelskiego, z wysoką attyką oraz misternymi zdobieniami wokół okien. Ale wystarczy lepiej przypatrzeć się poszczególnym budynkom, by zobaczyć, że właściwie każdy posiada interesujące zdobienia, a całość tworzy nad wyraz urokliwy obrazek.

Lubelski Rynek to jednak nie tylko jego widoczna część. Pod kamienicami znajdowały się niegdyś wielopoziomowe piwnice, które służyły za składy kupieckie. Dziś korytarzami poprowadzona została Podziemna Trasa Turystyczna, którą zwiedzać można z przewodnikiem, który przybliża ciekawą historię miasta oraz jego legendy.

W ostatnim czasie w Kamienicy Lubomelskich na Rynku otwarto multimedialne muzeum pod nazwą Piwnice pod Fortuną. Pokazuje ono w atrakcyjny sposób historię miasta oraz dawne w nim życie. Na szczególna uwagę zasługują zachowane w budynku renesansowe malowidła o treści bachicznej, które zostały gruntownie odrestaurowane i wyeksponowane.

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top