Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Skarby UNESCO – cerkiew w Radrużu
Skarby UNESCO – cerkiew w Radrużu

Skarby UNESCO – cerkiew w Radrużu

Polska południowa i wschodnia to prawdziwa kopalnia skarbów architektury drewnianej. Jednym z nich jest cerkiew w Radrużu, która od 2013 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Radruż to niewielka wieś leżąca przy granicy polsko – ukraińskiej, niedaleko uzdrowiska w Horyńcu. Zamieszkiwana była przez wieki przez ludność polską i rusińską. Ta ostatnia miała tu swoją świątynię – cerkiew pod wezwaniem świętej Paraskewy. Wydarzenia z końca II wojny światowej oraz czasów tuż po niej dramatycznie zmieniły stosunki ludnościowe w całej Polsce południowo – wschodniej. Ludność ruską przesiedlona na tereny radzieckiej Ukrainy lub na Ziemie Zachodnie. Pozostały puste wsie i niszczejąca zabudowa. Do Radruża wróciła część rodzin polskich, które wcześniej uciekać musiały przed UPA. To one zajęły się cerkwią. Dziś jest ona obiektem muzealnym, do którego stopniowo wraca życie (oraz oryginalne wyposażenie). Długoletni remont sprawił, że udało się uratować ten wspaniały zabytek drewnianej architektury. Jego wagę doceniło UNESCO wpisując ją w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa.

DSCN7366a

Cerkiew w Radrużu pochodzi z II połowy XVI wieku. Stoi na niewielkim wzgórzu w sąsiedztwie dwóch cmentarzy. Cały teren cerkiewny otoczony jest murem przy którym wznosi się przysadzista dzwonnica. Cerkiew ma konstrukcję trójdzielną. Składa się z prezbiterium i babińca nakrytych dachami kalenicowymi oraz wyższej i szerszej, niemal kwadratowej nawy zwieńczonej łamanym dachem namiotowym. Całość budowli obiegają dodane w XVIII wieku soboty, czyli dach okapowe chroniące zrąb, pod którymi w sobotnie noce chronili się wierni czekający na niedzielne nabożeństwo.

Jeszcze do niedawna wnętrze cerkwi było niemal puste. Dziś wrócił tu kompletny ikonostas. Za nim znajduje się ściana ikonostasowa, która wcześniej pełniła funkcję ikonostasu. Wprost na drewnie wymalowano tu przedstawienia Chrystusa i świętych. Dziś malowidła te są niemal zatarte. Ikonostas z Radruża ma typowy dla Roztocza układ. Najważniejszy jest rząd ikona namiestnych między wrotami królewskimi i  diakońskimi, z przedstawieniami Chrystusa, Matki Bożej i patronów. Wyżej znajdują się ikony świąteczne – prazdniki, a nad niemi rząd ikon poświecony Niedzielom Pięćdziesiątnicy. Nad nimi zwracają się do Chrystusa siedzącego na tronie Maryja, święty Jan i apostołowie w błagalnej modlitwie za wiernych i cały świat. Ikonostas wieńczą przedstawienia proroków i patriarchów oraz scena Pasji. Za ścianą ikonostasowi znajduje się prezbiterium. Odtworzony ołtarz stoi niemal w pustym wnętrzu. Wzrok przyciąga namalowane wprost na ścianie północnej przedstawienie Ojców Kościoła.

radruz

Cerkiew w Radrużu to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów architektury drewnianej w tej części Polski. warto zwrócić uwagę także na jego otoczenie. Tuż przy południowej ścianie świątyni znajduje się niewielki kamienny nagrobek. Podobno wskazuje on miejsce pochówku kobiety, której udało się uciec z tatarskiego jasyru i wrócić do Radruża. Na uwagę zasługują też obydwa cmentarze z dobrze zachowanymi przykładami lokalnej kamieniarki.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top