Nowości
Home / Szlaki turystyczne / Szlaki górskie / Skrzyczne – Wycieczka na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego
Skrzyczne – Wycieczka na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Skrzyczne – Wycieczka na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Skrzyczne osiąga wysokość 1257 m n.p.m., co sprawia, że jest to najwyższy szczyt górski w Beskidzie Śląskim. Jego nazwa pochodzi od skrzeku żab w znajdującym się tu ponoć kiedyś jeziorze. U stóp Skrzycznego położona jest zimowa stolica Śląska – Szczyrk.

Stoki Skrzycznego są w niektórych miejscach bardzo strome i aby osiągnąć jego wierzchołek należy się odrobinę namęczyć, dlatego niektórzy wybierają wjazd na górę, wybudowaną w latach 50-tych XX w., krzesełkową koleją linową. Na samym szczycie usytuowana jest charakterystyczna, widoczna z daleka, wieża przekaźnikowa z ogromnym budynkiem technicznym u jej podstawy. Znajduje się tu również schronisko PTTK, wybudowane w 1933 roku, a później kilkukrotnie modernizowane. Z trasy na szczyt oraz z samego wierzchołka można podziwiać w całej okazałości m.in. grupę Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym, masyw Babiej Góry z jej najwyższym szczytem – Diablakiem (1725 m) i Pilsko (1557 m) w Beskidzie Żywieckim oraz Kotlinę Żywiecką z pięknym Jeziorem Żywieckim. Patrząc bardziej w kierunku zachodnim można wyodrębnić poszczególne szczyty Beskidu Śląskiego, z Klimczokiem (1117 m) na pierwszym planie oraz Wielką Czantorią (995 m) w oddali. Przy dobrej widoczności turystom ukazują się również szczyty Beskidu Śląsko – Morawskiego w Czechach.

Na Skrzyczne można bezpośrednio dostać się ze Szczyrku (szlakiem zielonym i niebieskim) oraz z Buczkowic (szlakiem czerwonym) i z miejscowości Ostre (szlak niebieski). Piękną trasą jest przejście ze Skrzycznego, szlakiem zielonym, w kierunku Malinowskiej Skały (1152 m) i dalej na Baranią Górę (1220 m) lub przez Przeł. Salmopolską do Wisły. Na trasie tej można podziwiać przepiękne widoki na Beskid Śląski oraz Beskid Żywiecki, a także okazałe wychodnie skalne na Malinowskiej Skale. Na tym odcinku szlaku bardzo dobrze widoczny jest przebieg Pasma Baraniogórskiego. Nie licząc mozolnego podejścia na szczyt Skrzycznego, jest to trasa łatwa, bardzo ciekawa i godna polecenia.

Skrzyczne najbardziej znane jest fanom zimowego szaleństwa, ze względu na doskonale przygotowane trasy zjazdowe oraz zagospodarowanie turystyczne w zimie. Jest to również popularne miejsce różnych przedsięwzięć speleologicznych, gdyż na tym terenie zinwentaryzowano ponad 20 jaskiń różnej wielkości. W lecie, przy punktach gastronomicznych na szczycie, jest tłoczno od wczasowiczów ze Szczyrku, podziwiających piękne widoki i raczących się pysznymi specjałami góralskiej kuchni.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top