Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Spichlerze w Kazimierzu Dolnym
Spichlerze w Kazimierzu Dolnym
Dawny spichlerz, obecnie Hotel Spichlerz Autor Jasny63

Spichlerze w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to dziś niewielkie miasteczko o znaczeniu przede wszystkim turystycznym. Spacerując po urokliwych uliczkach nie można jednak zapominać, że od średniowiecza do schyłku Rzeczypospolitej szlacheckiej zajmowało bardzo ważne miejsce na mapie gospodarczej całej Polski. Krzyżowały się tu szlak wiślany, którym spławiano zboże do Gdańska z traktem ruskim, którym podążały karawany kupieckie w kierunku Litwy.

Znaczenie obydwu dróg znacznie wzrosło w XVI wieku po odzyskaniu pełnego dostępu do Gdańska oraz utworzeniu unii realnej z Litwą. Szlaki handlowe były wtedy jak tętnice, które toczyły życiodajne potoki towarów po całym królestwie. Kupcy przebywali tysiące kilometrów by sprzedać swoje towary i podnieść dochody. Bogaciły się także miasta leżące przy traktach.

Obdarowywane przez władców przywilejami miały możliwość zatrzymywania kapitału, którym dysponowali handlujący. Podstawowymi narzędziami służącemu temu było tak zwane prawo składu, które nakazywało każdemu kupcowi zatrzymać się w mieście i złożyć towar w spichlerzach. Oczywiście za opłatą. Obowiązywało to zarówno użytkowników dróg lądowych jak i szlaków rzecznych. Jednak nie oznaczało to dla handlujących jedynie strat. Mogli bowiem w takich miejscach także dobijać targu i wystawiać swoje dobra. Miasta takie stawały się więc szybko głównymi ośrodkami wymiany.

Spichlerze w Kazimierzu Dolnym

Kiedy w 1561 roku Kazimierz został spustoszony przez pożar wydawało się, że podniesienie z upadku zajmie mu dużo czasu. Jednak właśnie dzięki swojemu położeniu i przywilejom rozkwit jaki nastąpił po tym wydarzeniu był niebywały. Zaczął się złoty wiek dla miasta, a jego mieszkańcy dorobili się wtedy znaczących fortun. By jednak to osiągnąć konieczne były inwestycje. Przede wszystkim w budowę spichlerzy. Stanęło ich w tym czasie nad Wisłą ponad 60. Do dziś przetrwało kilkanaście. Po latach niszczenia przeszły ostatnio renowacje i służą jako obiekty turystyczne – hotele, restauracje.

Najstarszym zachowanym kazimierskim spichlerzem jest pochodzący z 1591 roku spichlerz należący do Mikołaja Przybyły, a następnie do rodziny Ulanickich. Choć jest on budynkiem typowo gospodarczym to zbudowano go z dużym rozmachem i zastosowano w nim liczne ozdoby. Wyróżnia się dwupoziomowymi krużgankami oraz ozdobnym szczytem, z późnorenesansowymi zdobieniami. Budynek prezentuje się nad wyraz elegancko i na pierwszy rzut okaz łatwo go pomylić z reprezentacyjną kamieniczką. O przeznaczeniu przypominają jedynie niewielkie okienka. Wewnątrz zachowała się oryginalna drewniana więźba stropowa, co jest już bardzo rzadko spotykane w tego typu obiektach z XVI wieku.

About Agnieszka Wisniewska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top