Nowości
Szczebel

Szczebel

Czarnym szlakiem na Strzebel

Według wielu źródeł, najtrudniejszym szlakiem w Beskidzie Wyspowym jest oznaczone znakami koloru czarnego wejście na Szczebel (976 m) z Kasinki Małej…patrząc na zagęszczenie poziomic na mapach tego terenu, trudno się nie zgodzić z tą opinią.

Szczebel, nazywany również Strzeblem jest wybitnym szczytem, górującym nad wsią Lubień i doskonale widocznym z drogi Myślenice – Mszana Dolna. Spoglądając z okien samochodu na majestat tej góry, wielu turystów nie podejmuje się zdobycia jej szczytu…a szkoda, gdyż wycieczka taka mogłaby dostarczyć wielu ciekawych emocji.

Mszana Dolna

Zdobywanie Szczebla najlepiej rozpocząć z Mszany Dolnej, do której bez przeszkód można dostać się autobusami z Krakowa czy z Nowego Sącza. Miejscowość ta jest jedną z najstarszych osad w tym rejonie, a jej bogaty rodowód obrazuje herb, w którym znalazły się symbole ukazujące przynależność do zakonu Cystersów (trzy mirry), średniowieczne umocnienia (fragment muru), tradycje pasterskie (baranek) oraz przynależność do dóbr królewskich (orzeł piastowski). Co roku gmina Mszana Dolna organizuje szereg wycieczek z przewodnikami na pobliskie szczyty, w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Bardzo udaną imprezą jest odbywający się raz w roku marsz „Tour Mszana Dolna”, polegający na zdobyciu siedmiu okolicznych szczytów w jeden dzień.

Początkowo czeka nas dosyć monotonne podejście z centrum miasta na Przeł. Glisne odcinkiem czerwonego, Małego Szlaku Beskidzkiego, aby następnie skręcić w prawo, na szlak zielony prowadzący na szczyt. Po paru metrach podejścia daje się odczuć, że Szczebel faktycznie nie należy do najłatwiejszych gór, z jakimi dotychczas się zmierzyliśmy…na szczęście trudy te wynagradzają nam piękne widoki, głownie na pobliski Luboń Wielki (1022 m), z charakterystycznym schroniskiem i wieżą przekaźnikową. Schronisko na Luboniu można również wykorzystać, jako bazę wypadową na Szczebel. Wschodnie odgałęzienie Szczebla, które mijamy po prawej stronie nazywa się Małą Górą (700 m)

Po ponad godzinnej wspinaczce docieramy na szczyt, który miejscowi określają mianem Widlastej Góry. Znajduje się tu leśny ołtarz, obelisk postawiony na cześć Jana Pawła II oraz krzyż ku pamięci zmarłego w tym miejscu ks. Józefa Stańki. Obok ławek turystycznych usytuowano okazałą mapę okolic. Wprawdzie szczyt jest zarośnięty lasem, ale pomiędzy drzewami przebijają się widoki na pobliskie miejscowości małopolski. Gdzieniegdzie wyłania się coraz bliższy masyw Lubogoszczy (968 m).

Po należnym odpoczynku, kierujemy się na czarny szlak, prowadzący z miejscowości Lubień, na Lubogoszcz, w kierunku Kasinki. Praktycznie już na początku ścieżki zaczynają się pojawiać wychodnie skalne o bardzo ciekawych kształtach, które będą nam towarzyszyły do podnóża góry. Szlak prowadzi bardzo stromo w dół, niekiedy przy krawędziach prawie pionowych zboczy góry.  Docieramy do pierwszych zabudowań osiedla Zarębki, po czym dochodzimy do głównej drogi, wzdłuż której idąc w prawo możemy wrócić do Mszany Dolnej.

Chciałbym nadmienić, iż proponowane przejście najlepiej zrealizować przy sprzyjającej pogodzie. Jeżeli natomiast podłoże jest błotniste i śliskie to zejście w kierunku Kasinki Małej jest niebezpieczne.

Pomimo tego, iż szlak nie należy do najłatwiejszych, ani najbardziej widokowych, to i tak chciałbym bardzo go polecić wszystkim turystom, gdyż bardzo dobrze ukazuje on charakterystyczne cechy Beskidu Wyspowego: strzelistość oraz indywidualizm wzniesień, piękne widoki i ciekawe wychodnie skalne.

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top