Nowości
Home / Szlaki turystyczne / Szlaki górskie / Szlak czarny z Goleszowa na Czantorię
Szlak czarny z Goleszowa na Czantorię

Szlak czarny z Goleszowa na Czantorię

Szlak czarny, który wiedzie z Goleszowa na Wielką Czantorię jest malowniczą trasą łączącą Pogórze Cieszyńskie z Beskidem Śląskim.

Goleszów

Goleszów jest jedną z najstarszych osad Śląska Cieszyńskiego, a pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1223 r. W XVII w. na Chełmie (463 m) oraz Jasieniowej (521 m) rozpoczęto wydobywanie wapienia i wypalanie wapna, co doprowadziło do wybudowania cementowni, zlikwidowanej dopiero w latach 90tych XX w. W czasie II Wojny Światowej istniała na jej terenie filia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Ciekawostką jest to, że tuż po wojnie, z racji braku taboru kolei państwowej, władze cementowni uruchomiły regularne połączenie swoim parowozem oraz węglarką przystosowaną do przewozu osób, na trasie Cieszyn – Goleszów.

Wędrówkę rozpoczynamy przy dworcu PKP i ulicami Dworcową, a następnie Wolności kierujemy się ku centrum Goleszowa. Przed kościołem p.w. św. Michała Archanioła skręcamy w ul. 1go Maja. Przed budynkiem Urzędu Gminy znajduje się obelisk poświęcony ofiarom zbrodni hitlerowskich. Skręcamy w ul. Cieszyńską (po prawej stronie na ścianie budynku dawnej przychodni lekarskiej wisi tablica upamiętniająca wymordowanie więźniów znajdującego się tu w czasie wojny podobozu koncentracyjnego), a następnie wspinamy się pod górę ul. Jasną i docieramy do wyrobiska po dawnym kamieniołomie, zamienionego w zbiornik wodny „Ton”. Skręcamy w prawo i lekko wchodzimy pod górę. W kierunku zachodnim widać Cieszyn oraz wzgórze Chełm, na którym dawniej istniała szkoła szybowcowa. Do niedawna przebiegała tędy towarowa kolej linowa z kamieniołomu w Lesznej Górnej. Szlak biegnie dalej przez teren strzelnicy lokalnego koła łowieckiego, a następnie lasem, trawersując stoki Jasieniowej, pomiędzy zarośniętymi wyrobiskami dawnych kamieniołomów i śladami torowisk kolejek wąskotorowych, które służyły do przewozu materiału skalnego do cementowni. Funkcjonowały one jeszcze do lat 50tych zeszłego wieku,  a długość sieci połączeń wynosiła około 30 km.

Po łagodnym zejściu z góry kierujemy się ul. Zamkową w lewo (idąc w prawo dotarlibyśmy do zamku w Dzięgielowie, stanowiącego obecnie własność prywatną), a następnie ul. Turystyczną idziemy w kierunku czynnego kamieniołomu w Lesznej Górnej. Na skraju lasu napotykamy drogowskaz informujący o drodze do dawnego schroniska, a obecnie restauracji „Pod Tułem”.

Budynek powstał w latach 1930–1931 jako posiadłość niemieckiego kupca z Cieszyna. W czasie II Wojny Światowej willa była miejscem zebrań Hitlerjugend. Po wojnie przekazano ja cieszyńskiemu oddziałowi PTT, z inicjatywy którego stworzono tu prowizoryczną stację turystyczną, a w późniejszych latach całoroczne schronisko. Restauracja stoi na skraju rezerwatu „Zadni Gaj” na terenie którego znajduje się „Jaskinia na Górze”.

Goleszów – Czantoria

Wracamy na szlak czarny i kierujemy się przez las do łąk u stóp góry Tuł (621 m). Do niedawna istniał tu rezerwat „Góra Tuł” lecz z powodu wyniszczającej gospodarki ludzi został on przemieniony na użytek ekologiczny. Wczesną wiosną oraz jesienią tereny te zarastają różnorakimi, kolorowymi kwiatami. Przechodzimy przez prywatne gospodarstwo, skąd możemy podziwiać masywną bryłę Małej Czantorii (866 m) oraz szczyty Lipowskiego Gronia (745 m) i Równicy (884 m). Schodzimy na Przełęcz pod Tułem (535 m), skąd doskonale widać Beskid Śląsko – Morawski w całej swojej okazałości. Widoczne są także kominy potężnej huty w miejscowości Třinec.

Zaczyna się bardzo strome podejście stokiem Małej Czantorii. Przy drewnianych ławkach dołącza szlak czerwony spacerowy wiodący do pomnika upamiętniającego śmierć polskich partyzantów z oddziału „Czantoria” w dniu 30.11.1943 r.

Osiągamy szczyt Małej Czantorii, skąd rozpościerają się piękne widoki na Pogórze Śląskie oraz uzdrowiskową zabudowę Ustronia i grzbiety Beskidu Śląskiego. Na pierwszym planie widoczna jest Wielka Czantoria (995 m), z charakterystyczną wieżą widokową oraz przekaźnikiem na Polanie Stokłosica. Z Małej Czantorii można żółtym szlakiem zejść do Ustronia lub kontynuować wędrówkę do końca czarnego szlaku przy wieży na Wielkiej Czantorii. Przy czeskim schronisku na Czantorii dołącza niebieski szlak do Ustronia Poniwca.

Czas przejścia całej trasy Goleszów – Wielka Czantoria wynosi około 4h i oprócz dosyć ciężkiego podejścia na Małą Czantorię, jest to trasa łatwa, bogata w atrakcje turystyczne i niecodzienne widoki na szczyty Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Śląsko – Morawskiego. Z Wielkiej Czantorii można udać się w dalszą wycieczkę na Soszów i Stożek albo zejść lub zjechać koleją linową do Ustronia Polany.

Zobacz również:

Czeska strona Pasma Stożka i Czantorii

Równica – szlaki

Główny Szlak Beskidzki – Beskid Śląski

Skrzyczne – Wycieczka na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Grupa Klimczoka i Szyndzielni

Kotarz

About Sebastian Tomala

Przewodnik Beskidzki oraz Pilot Wycieczek, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Oddziału PTTK im. A.Janowskiego w Sosnowcu, członek Klubu Przewodników Turystycznych w Sosnowcu, miłośnik gór oraz turystyki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top