Nowości
Home / Slider / Szlak graniczny z Przełęczy Dukielskiej do Przełęczy Beskid
Szlak graniczny z Przełęczy Dukielskiej do Przełęczy Beskid

Szlak graniczny z Przełęczy Dukielskiej do Przełęczy Beskid

Szlak graniczny łączący przedmieścia Rzeszowa z Grybowem należy do najdłuższych w Polsce. Duże jego fragmenty przebiegają przez Beskid Niski, zaliczany do najsłabiej zagospodarowanych turystycznie części polskich Karpat. Szczególnie jego wschodnia część znana jest miłośnikom wędrówek z długich odcinków szlaków, na których nieczęsto spotkać można innych turystów. Jest za to spokój, cisza, dużo lasów i doliny opuszczonych wsi. Przez takie właśnie tereny przebiega szlak graniczny na odcinku z Przełęczy Dukielskiej do Radoszyc.

Trasa: Przełęcz Dukielska – Jałowa Kiczera – Czeremcha – Stoki Kamienia – Szeroki Jasienik – Kopriwniczna – Jasiel – Kanasiówka – Wielki Bukowiec – Garb Średni  – Przełęcz Beskid nad Radoszycami

Długość: 39 km, czas przejścia: 16 godzin

Przełęcz Dukielska to najniższy punkt w całym Łuku Karpat. Liczy równe 500 metrów nad poziomem morza i od wieków stanowiła jeden z najważniejszych miejsc przeprawy przez Karpaty. Dziś na przełęczy znajduje się polsko – słowackie przejście graniczne, działa też kilka sklepów i bar. Przełęcz Dukielska to także miejsce ważne ze względów historycznych. W 1944 roku stanowiła została ona wyznaczona na punkt, przez który armia czerwona wraz z korpusem czechosłowackim wejdą na tereny przedwojennej Czechosłowacji. Wielka bitwa pancerna toczyła się głównie po polskiej stronie granicy ale jej pamiątki znaleźć można w pobliżu przełęczy i po Słowackiej stronie. Zaraz za granicą, droga w lewo zaprowadzi do wieży widokowej, zbudowanej po to by umożliwić mieszkańcom Czechosłowacji oglądanie pola bitwy. Na parterze działa tu niewielka wystawa historyczna, zaś na samej wieży widoczny teren porównać można z rozłożonymi mapami przedstawiającymi ruchy wojsk. Poniżej przełęczy po lewej stronie znajduje się z kolei cmentarz – mauzoleum żołnierzy poległych w walkach o przełęcz.

dukielska

Z Przełęczy szlak schodzi na lewo i po około 700 metrach mija wspomnianą wieżę widokową. Granica biegnie tu grzbietem i wędrówka jest stosunkowo lekka. Niewielkie podejścia jedynie urozmaicają drogę, a nie powodują zmęczenia. W ten sposób po 6 kilometrach docieramy na Kiczerę Jałową skąd czarny szlak dojściowy doprowadzi nas w około pół godziny do otwieranej sezonowo chatki studenckiej SKPB Rzeszów w górnej części wsi Zyndranowa. Dalej w dolinie działa prywatne Muzeum Kultury Łemkowskiej założone przez Fedora Gocza.

Z Kiczery szlak łagodnie sprowadza przez las i po około godzinie wyprowadza na rozległe pola ponad dawną wsią Czeremcha. Dziś stoi tu tylko jeden dom, za to w sezonie natknąć się można na harcerski obóz. Schodzimy do szutrowej drogi, którą biegnie żółty szlak. Idąc około 200 metrów w górę doliny dojdziemy do cerkwiska i malowniczo położonego wiejskiego cmentarza, z kilkunastoma kamiennymi i żeliwnymi krzyżami nagrobnymi. Panuje tu cisza, spokój. Miejsce składani do zadumy nad losem beskidzkich wiosek.

kamien

Z Czeremchy szlak graniczny kieruje się szutrową drogą w dolinę Biełczy. Biegnie ona u podnóży góry Kamień (Bieszczad), na którą zaraz zaczniemy podchodzić. Podejście rozpoczyna się od razu, gdy tylko staniemy na granicy. Ostry skręt w lewo i wspinamy się po stromym zboczu. Szlak nie wyprowadza na szczyt Kamienia ale zbaczając nieco w lewo można go z łatwością odnaleźć. Pod szczytem, który objęty jest ochroną w ramach rezerwatu przyrody znajdują się stare sztolnie i kamieniołomy.

Idąc dalej granicą natkniemy się na kilka cmentarzy z I wojny światowej. Dbają o nie leśnicy z Rymanowa, dzięki czemu są odkrzaczone i porządnie ogrodzone. Po zejściu z Kamienia grzbiet się wypłaszcza i jedynie lekko faluje. Za to po zejściu z Kopriwnicznej narażeni jesteśmy na inne atrakcje. Podmokły teren powoduje, że łatwo można tu wpaść w głębokie bagno. W niektórych miejscach szlak wiedzie nawet specjalnie przerzuconymi ponad nim kładkami. Lepiej z niego nie zbaczać jeśli nie chcemy zgubić butów w ciemnej mazi.

jasiel1

Jednocześnie wchodzimy w obszar Rezerwatu Źródliska Jasiołki, największego pod względem powierzchni w polskich Karpatach. Już tylko nieco ponad godzina dzieli nas stąd od kolejnej pięknej doliny. Rudawka Jaśliska i Jasiel były dwiema łemkowskimi wioskami, po których w zasadzie nie zostało nic więcej poza cmentarzem i kilkoma przydrożnymi krzyżami. Rozległa dolina jest zupełnie pusta ale łatwo można sobie wyobrazić, że toczyło się tu kiedyś gwarne życie. W górnej części wsi Jasiel działa pole namiotowe, zlokalizowane obok pomnika żołnierzy WOP poległych w walkach z UPA.

radoszyce

Szlak ponownie zmierza ku granicy i skręca na nie w lewo. Zaczynamy kolejne podejście. Tym razem na Kanasiówkę. Na jej szczycie napotkamy szlak zielony do Beska oraz żółty do Woli Piotrowej. Ostatni odcinek trasy z Kanasiówki przez Wielki Bukowiec, Danawę i Garb Średni na Przełęcz Beskid nad Radoszycami to wędrówka przez karpackie lasy, w dziczy i z małymi szansami na spotkanie innych turystów. Na przełęczy Beskid znajduje się drogowe przejście graniczne. Droga sprowadza stąd na polską stronę do Radoszyc, gdzie zobaczyć można ciekawą cerkiew drewnianą i dalej w kierunku Komańczy. Po słowackiej stronie dojechać stąd można do Medzilaborców. Wędrówkę można też kontynuować granicą i niebieskim szlakiem do Nowego Łupkowa.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top