Nowości
Home / Atrakcje turystyczne / Szlak Tradycyjnego Rzemiosła w Małopolsce
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła w Małopolsce

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła w Małopolsce

Koronkowe serwety, gliniane, pięknie zdobione naczynia, haftowane obrusy, obrazki malowane na szkle to rzeczy piękne i niebanalne. Oryginalne, wykonane przez rzemieślników tradycyjnymi metodami mogą być piękną ozdobą domu, ciekawym upominkiem czy pamiątką z podróży. Tym bardziej, że rękodzieło przeżywa w ostatnich latach swój renesans. Wiąże się to także ze wzrostem zainteresowania folklorem i wyrobami ludowymi. Po latach zachłystywania się tandetnymi świecidełkami wraca moda na autentyczność. Niestety prawdziwych twórców trudniących się tradycyjnym rzemiosłem jest coraz mniej. Aby ocalić ginące tradycje kilka lat temu powołano Szlak Tradycyjnego Rzemiosła. Miał on promować lokalnych twórców, a trwający ostatnio boom na tego typu wyroby pomógł mu w rozwoju.

Dziś tylko w Małopolsce w ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła działa ponad 200 twórców reprezentujących 24 rzemiosła i mieszkających w 130 miejscowościach. Prowadzą oni własne pracownie i warsztaty lub zrzeszeni są w domy twórców rękodzieła ludowego. Między ich pracowniami poprowadzono 7 tras Szlaku: krakowską, suską, tarnowską, limanowską, sądecką, gorlicką i podhalańską. Choć na wielu z nich spotkać można pracownie o popularnych profilach, jak garncarstwo, hafciarstwo, bibułkarstwo, metaloplastykę, pszczelarstwo czy tradycyjny wypiek pieczywa to są też miejsca wyjątkowe. W okolicach Gorlic, gdzie wciąż mieszkają Łemkowie kultywowane są tradycje dziegciarstwa, kamieniarstwa, wyrobu tradycyjnej biżuterii – tak zwanych krywulek, łyżek czy pisania ikon. Bobowa i sąsiednie miejscowości słyną z kolei z wyrobu tradycyjnej koronki. Bobowa jest jednym z największych centrów koronkarskich w Europie. Podhale i Orawa są zagłębiem lutniczym związanym z działającym w Zakopanem Liceum Plastycznym, gdzie uczyć się można w klasach wyrobu instrumentów drewnianych.

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to produkt turystyczny skierowany zarówno do turystów indywidualnych jak i do grup zorganizowanych. Stworzone zostały trasy wycieczek ale jednocześnie w każdym warsztacie można umawiać się samodzielnie na spotkania. Adresy i dane kontaktowe dostępne są na stronie http://szlakrzemiosla.pl/. Co jakiś czas organizowane są także warsztaty otwarte. Odbywają się one zazwyczaj w weekendy od wiosny do jesieni i obejmują kilka – kilkanaście pracowni, które otwarte są w tych dniach przez cały czas. W ramach Otwartych Pracowni Szlaku Rzemiosła oferują one nie tylko możliwość zakupu wyrobów ale także pokazy rzemiosła oraz warsztaty, które pozwalają samodzielnie spróbować zapomnianych często umiejętności.

Sztandarową imprezą Szlaku jest jednak ETNOmania, która co roku w lipcu odbywa się w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. To nie tylko okazja do bezpośredniego spotkania z twórcami, wzięcia udziału w warsztatach  czy pokazach ale także konfrontacja tradycji z teraźniejszością. Na straganach pojawiają się nie tylko wyroby stricte ludowe ale także inspirowane tradycją oraz spójnie łączące ją z nowoczesnymi trendami. Podobnie jest z muzyką, która przeplata się tu między starym i nowym.

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to jedna z bardziej oryginalnych inicjatyw turystycznych ostatnich lat. To sposób na przypomnienie sobie o korzeniach oraz stwierdzenie, że wcale tak bardzo się od naszych przodków nie różnimy, a mody wracają niczym bumerang. A że tym razem na ludowo… tym lepiej dla Szlaku.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top