Nowości
Home / Szlaki turystyczne / Szlaki górskie / Szlak zielony z Dobrej do Słopnic Górnych
Szlak zielony z Dobrej do Słopnic Górnych

Szlak zielony z Dobrej do Słopnic Górnych

Szlak zielony z Dobrej do Słopnic Górnych jest to propozycja jednodniowej wycieczki w Beskid Wyspowy. Pozwala na odwiedzenie dwóch wybitnych szczytów w tej grupie górskiej – Łopienia i Mogielicy. Wędrówka jest dość ciężka ze względu na charakterystyczne ukształtowanie Beskidu Wyspowego. Nie ma tu długich grzbietów, którymi można wędrować przez kilka godzin, a jedynie wznoszące się samotnie góry o stromych zboczach.

Szlak zielony z Dobrej do Słopnic Górnych przebieg: Dobra – Łopień – Przełęcz Rydza-Śmigłego – Mogielica – przełęcz Słopnicka – Słopnice Górne.

Długość: 18 kilometrów, czas przejścia: około 8 godzin.

Duża część trasy przebiega lasami bukowymi i mieszanymi, ale z polan szczytowych oraz przełęczy roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę.

Dobra – Przełęcz Rydza-Śmigłego

Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w Dobrej. Niestety trasa kolejowa w Nowego Sącza do Limanowej i dalej do Rabki nie jest dziś użytkowana przez pociągi osobowe. Jest ona niezelektryfikowana i jeżdżą tędy latem jedynie tak zwane pociągi retro. Droga wiedzie przez centrum wsi, obok dawnego dworu, którym dziś mieści się siedziba Urzędu Gminy. Odbijając nieco w prawo dojść można do drewnianego kościoła pod wezwaniem świętych Szymona i Tadeusza Judy.

Po osiągnięciu szosy z Limanowej do Mszany Dolnej szlak zielony z Dobrej do Słopnic Górnych przechodzi na drugą jej stronę i rozpoczyna wspinaczkę na Łopień. Trwa ona prawie półtorej godziny, a różnica wysokości w stosunku do centrum Dobrej wynosi prawie pięćset metrów. Szczyt oznaczony jest krzyżem. Kiedyś byłą tu widokowa polana, ale zarosła ona młodym lasem i widoki są dość ograniczone. Spoglądając na zachód zobaczyć można znajdujący się po sąsiedzki Ćwilin i leżącą na wprost niego Śnieżnicę. W dole rozłożyła się wioska Gruszowiec, której zabudowania podchodzą pod samą przełęcz o tej samej nazwie.

Po zasłużonym odpoczynku ruszamy dalej. Tym razem gwałtownie tracimy wysokość i po 45 minutach osiągamy Przełęcz Rydza-Śmigłego, nazywaną także Chyszówkami. W jej rejonie nocą z 23 na 24 listopada 1914 roku dowodzone przez wtedy jeszcze majora Rydza Śmigłego oddziały I Pułku Legionów zaskoczyły kozaków generała Drogomirowa biorąc do niewoli ponad osiemdziesięciu. W 1938 roku w miejscu potyczki stanął pamiątkowy obelisk, który stoi tu do dziś.

Przełęcz Rydza-Śmigłego – Stopnice Górne

Za przełęczą rozpoczyna się kolejne podejście. Tym razem na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielicę. Na jej szczycie stoi wieża widokowa, z której podziwiać można dookólną panoramę sięgającą szczytów Tatr. Widoki rozciągają się także z leżącej nieco poniżej szczytu polany Stumorgowej. W 2004 roku, w pięćdziesiątą rocznicę wycieczki jaką odbyła Karol Wojtyła na Mogielicę postawiono tu krzyż w kształcie pastorału papieskiego.

Z Mogielicy szlak zielony z Dobrej do Słopnic Górnych sprowadza długim, dość stromym grzbietem w kierunku przysiółka Bukowina. To kolejny świetny punkt widokowy na trasie. Po kolejnej półgodzinie osiągamy Przełęcz Słopnicką, skąd asfaltowa droga wiedzie do Słopnic Górnych. Dojeżdżają tu busy z Limanowej. Warto w drodze do głównej trasy zatrzymać się jeszcze przy drewnianym kościele w Słopnicach znajdującym się na Szlaku Architektury Drewnianej.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top