Nowości
Home / Szlaki turystyczne / Szlaki górskie / Szlak zielony z Muszyny do Wysowej
Szlak zielony z Muszyny do Wysowej

Szlak zielony z Muszyny do Wysowej

Szlak zielony jest to propozycja dwudniowej wycieczki na pogranicze Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Piękna trasa widokowa z rozległymi panoramami jest jednak dość wymagająca. Znajdują się na niej dwa duże podejścia – na Jaworzynę oraz Lackową. Szlak zielony pozwala na poznanie trzech uzdrowisk oraz odkrywanie kultury dawnych mieszkańców tych ziem – Łemków.

Szlak zielony z Muszyny do Wysowej – przebieg szlaku: Muszyna – Jaworzyna Krynicka – Krynica – Lackowa – Wysowa Zdrój

Długość: 35 km, czas przejścia: około: 15 godzin

Muszyna – Krynica

Początek szlaku zielonego znajduje się przy stacji kolejowej w centrum Muszyny. To pierwsze z uzdrowisk na trasie wędrówki. W przeszłości było ono stolicą klucza dóbr biskupów krakowskich ciągnącego się aż po dolinę Ropy. Pozostałością po tym okresie są wznoszące się nad miasteczkiem ruiny zamku.

W pierwszej fazie wędrówki trzymamy się asfaltowej drogi w kierunku Szczawnika i Złockiego. Na rozjeździe między tymi dwiema dawnymi łemkowskimi wioskami wchodzimy na grzbiet i rozpoczynamy powolne i dość monotonne podejście na Jaworzynę Krynicką. Już kilka minut po opuszczeniu szosy napotykamy drewnianą cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra, użytkowaną dziś przez parafię rzymskokatolicką.

Ponad dwuipółgodzinna wędrówka na Jaworzynę wiedzie początkowo łąkami i polami nad Złockiem by następnie wejść w las. Podejście jest męczące i poza początkową fazą nie oferuje praktycznie żadnych widoków. Jednak zmęczenie wędrującego zostaje wynagrodzone po wyjściu na szczyt. Roztaczają się stąd przepiękne widoki w kierunku Beskidu Sądeckiego i Tatr oraz Beskidu Niskiego. Przy dobrej widoczności wzrok sięga kilkadziesiąt kilometrów w każdą stronę.

Sam szczyt Jaworzyny jest mocno zagospodarowany. Znajduje się tu jeden z najbardziej znanych w kraju ośrodków narciarskich. Pod szczytem stoi schronisko PTTK, przy którym działa Ośrodek Turystyki Górskiej i niewielkie muzeum prezentujące historię turystyki w regionie.

Krynica – Wysowa

Z Jaworzyny szlak zielony opada stromo w kierunku przełęczy Krzyżowej oraz Krynicy Zdroju. Po drodze mija efektowną wychodnię skalną zwaną Diabelskim Kamieniem. Po około 6 godzinach od wyjścia z Muszyny osiągamy w ten sposób Krynicę Zdrój, drugie z uzdrowisk na trasie. Jest to najlepsze miejsce na znalezienie noclegu, tym bardziej, że w Krynicy warto zabawić kilka godzin i poznać ją trochę lepiej.

Centrum turystycznej i wypoczynkowej części Krynicy zajmuje Park Zdrojowy oraz deptak z pochodzącymi z przełomu XIX i XX wieku budynkami zdrojowymi i willami. Szczególnie efektownie prezentuje się Stary Dom Zdrojowy. W niewielkiej, drewnianej willi Romanówka mieści się z kolei muzeum poświęcone postaci i twórczości Nikifora, najbardziej znanego łemkowskiego malarza – prymitywisty.

Dalszy etap wędrówki prowadzi nieuchronnie ku granicy z Beskidem Niskim. Po przejściu przez Huzary osiągamy ją w dolinie Mochnaczki, nieco na północ od Tylicza. Tu szlak zaczyna się wspinać w kierunku granicy ze Słowacją. Biegnie on polami i łąkami, dzięki czemu podziwiać można piękne widoki w kierunku Jaworzyny Krynickiej. Po przejściu przez Przełęcz Beskid rozpoczyna się najbardziej męczące podejście tego dnia. Szlak wywodzi bowiem na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Lackową. Choć jej wysokość nie oszałamia, bo liczy on tylko 997 metrów nad poziomem morza to strome podejście pasuje do gór znacznie wyższych. Weście na szczyt z przełęczy trawa około półtorej godziny.

Wychodząc na Lackową wchodzimy jednocześnie w pasmo nazywane Hańczowskimi Górami Rusztowymi. Charakteryzują się one stromymi zboczami i wąskimi grzbietami. Wszystko to widać na przykładzie najwyższego szczytu polskiej części Beskidu Niskiego oraz sąsiednich szczytach. Czeka nas bowiem ostre zejście z Lackowej i strome podejście pod Ostry Wierch a następnie trawers Cigelki.

Po jej ominięciu szlak zielony skręca w lewo i schodzi w kierunku Wysowej. W dwóch trzecich zejścia warto skierować się czerwonym szlakiem spacerowym do prawosławnego obecnie sanktuarium pod Górą Jawor. Stoi tu cerkiew, studnia z uznawaną za cudowną wodą oraz przybywające z roku na rok drewniane krzyże przynoszone przez pielgrzymów.

Ostatnim punktem na trasie przejścia jest Wysowa. Trzecie z odwiedzanych uzdrowisk beskidzkich przeszło niedawno gruntowną renowację. Poza urokliwym parkiem zdrojowym warto zwrócić uwagę na drewnianą łemkowską cerkiew i drewniany kościół z początku XX wieku. Rozrywki dostarczyć może nowo otwarty park wodny.

Wycieczkę można zakończyć w Wysowej lub kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym Wysowa – Stróże lub niebieskim „szlakiem granicznym”.

Zobacz również:

Szlak zielony Wysowa – Stróże

Główny Szlak Beskidzki z Hańczowej do Krynicy

Szlak Graniczny

Krynica Zdrój

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top