Nowości
Home / Szlaki turystyczne / Szlaki górskie / Szlak żółty Tylawa – Baranie
Szlak żółty Tylawa – Baranie

Szlak żółty Tylawa – Baranie

Szlak żółty przebieg: Tylawa – Olchowiec – Baranie

Długość: ok. 15 km, czas przejścia: ok. 5 godzin

Propozycja jednodniowej wycieczki w środkowej części Beskidu Niskiego, nazywanej Beskidem Dukielskim. Trasa nie jest zbyt męcząca i wiedzie w dużej części malowniczą doliną dawnych wsi Smereczne i Wilsznia. Na trasie można także zobaczyć łemkowską wieś Olchowiec z ciekawą, drewnianą cerkwią. Zaś ze szczytu Baraniego, dzięki znajdującej się tam wieży widokowej podziwiać można rozległe panoramy od Bieszczadów po Tatry.

Tylawa – Olchowiec

Szlak rozpoczyna się w Tylawie, na skrzyżowaniu drogi krajowej w kierunku Barwinka i drogi do Cisnej. Początkowo biegnie asfaltem na południe, by po około kilometrze minąć po prawej stronie murowaną, dawną cerkiew grekokatolicką. Niewielka Tylawa była pierwszą wsią, której mieszkańcy przeszli w 1926 roku na prawosławie i zapoczątkowali proces, noszący w historii miano schizmy tylawskiej. W jej wyniku ludność łemkowska do dziś jest podzielona religijnie na grekokatolików i prawosławnych.

Za cerkwią szlak skręca w prawo, w utwardzoną drogę. Wiedzie ona wzdłuż potoku Smereczek, kilkakrotnie go przekraczając. Potok jest niezbyt głęboki i z łatwością można go przekroczyć bez zdejmowania butów. Droga stopniowo się podnosi, a dolina staje się coraz węższa. Po około 40 minutach od skrętu po prawej stronie pojawia się ciemnobrązowa sylwetka kapliczki-dzwonnicy. Postawiono ją w 2007 roku na pamiątkę przejścia mieszkańców miejscowości Smereczne na prawosławie. Jest to dziś jeden z niewielu śladów, wskazujących na to, że kiedyś była tu wieś.

Spod kapliczki kolejne, niewielkie podejście pozwala osiągnąć przełęcz między Kamiennikiem a Wadernikiem. Odwracając się do tyłu możemy spojrzeć z góry na dolinę, którą przyszliśmy. Perspektywę zamykają Piotruś i Ostra.

Z przełęczy schodzimy w dolinę potoku Wilsznia. Teren jest tu niestety dość podmokły i trzeba się liczyć, szczególnie po deszczach z błotem. Na lewo od szlaku znaleźć można cerkwisko i cmentarz nieistniejącej już wsi Wilsznia. Zobaczyć można także kilka przydrożnych, kamiennych krzyży. Wyglądają one jak wtopione w otaczające zarośla.

Olchowiec – Baranie

Z czasem droga ponownie staje się coraz szersza i po niecałej godzinie od opuszczenia przełęczy docieramy do wsi Olchowiec. W samym jej środku stoi cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem Przeniesienia Relikwii Świętego Mikołaja. Budowla przebudowana w początkach XX wieku kryje przeniesiony niedawno ze składnicy ikon z Łańcuta cenny ikonostas. Nieco na uboczu szlaku, w Kolonii-Olchowiec znajduje się niewielkie prywatne muzeum łemkowskie. Można tu zobaczyć oryginalne zabudowania oraz sprzęty gospodarskie.

Za Olchowcem wchodzimy w dolinę potoku Olchowczyk, który będzie nam towarzyszył do wyższych partii Baraniego. Szlak wznosi się dość wolno. Dopiero ostatni jego odcinek, za terenem źródliskowym potoku jest bardziej stromy. Wiedzie cały czas przez las i może wydawać się trochę nużący. Wynagradza to jednak widok ze szczytu Baraniego. Stoi tu drewniana wieża widokowa pozwalająca na podziwianie panoramy sięgającej od Bieszczadów po Tatry.

Szlak kończy się na szczycie Baraniego. Można stąd wrócić tą sama drogą do Olchowca lub w 2 godziny zejść szlakiem niebieskim do Ożennej. Trzy godziny zajmie z kolei dojście stąd szlakiem niebieskim do Barwinka.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top