Nowości
Tour de Zawadka

Tour de Zawadka

Zawadka Rymanowska to maleńka wieś w Beskidzie Niskim, wciśnięta w dolinę Tereszczańskiego Potoku, między zbocza Cergowej i Piotrusia. Jej okolice należą do niezwykle malowniczych. Jest to mnóstwo miejsc, w które warto zajrzeć podczas wędrówek. Atutami tej okolicy są łagodne, odsłonięte wzgórza, z których roztaczają się dalekie widoki oraz najwyższe partie Beskidu Dukielskiego porośnięte bukowymi lasami.

Choć okolice Zawadki Rymanowskiej nie są zbyt bogate w szlaki narciarskie to na większość okolicznych wzgórz prowadzą wygodne, polne drogi i przy minimalnej znajomości mapy można z łatwością eksplorować te malownicze tereny.

Wędrówki wokół Zawadki najlepiej zacząć przy cerkwi w górnej części wsi. Połemkowska, trójdzielna  budowla nakryta jest kalenicowym dachem z baniastymi hełmami. Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas. W niewielkiej odległości od cerkwi znaleźć można, aż trzy stare cmentarze. Dwa z nich ukryte są w zaroślach po drugiej stronie potoku, kolejny znajduje się na zboczu za cerkwią.

Spod cerkwi wyjść można szlakiem żółtym spacerowym na szczyt Cergowej. Trasa prowadzi przez bukowy las i jest dość stroma. Na grzbiecie szlak krzyżuje się z Głównym Szlakiem Beskidzkim, którym można zejść do Lubatowej i wrócić drogą przez przełęcz do Zawadki. Szczyt Cergowej nie oferuje zbyt rozległych widoków. Szczątkowe ich fragmenty widać po północnej stronie. Odsłania się rozległe obniżenie Dołów Jasielsko-Sanockich oraz leżąca w dolinie Jasiołki Dukla.

Spod cerkwi w Zawadce można także odbyć wycieczkę szlakiem żółtym spacerowym na Piotrusia, najwyższy szczyt Beskidu Dukielskiego. Tu także nie należy spodziewać się zbyt rozległych widoków. Zamiast tego można obcować z przyrodą i podziwiać wspaniałe beskidzkie lasy.

Najciekawsze widokowo wycieczki w okolicach Zawadki Rymanowskiej są możliwe drogami nieznakowanymi. Najłatwiej udać się do końca drogi asfaltowej w dawnym PGRze Abramów, skąd polnymi drogami wyjść można na Popową polanę lub jeden z jej bocznych grzbietów. Ciągnący się stąd, aż do Przełęczy Szklarskiej pas odsłoniętych wzgórz jest niezwykle widokowy. Cergowa, Piotruś, Ostra, Dział Szklarski, Bania Szklarska czy Mszana widoczne są z każdego miejsca. Na północy ciągnie się panorama Pogórzy Karpackich z górującym nad nimi Liwoczem. Przy dobrej pogodzie i przejrzystym powietrzu za Mszaną piętrzy się łańcuch Tatr z Łomnicą i Gerlachem. Najlepszymi okresami do tak dalekich obserwacji są wschody i zachody słońca.

Wspaniałe położenie Zawadki Rymanowskiej sprawia, że jest to miejsce, które można okrążać wzgórzami. Dodatkowym atutem tej okolicy są cisza, spokój. Turystów nie jest tu zbyt wielu ale ci, którzy przyjadą raz, wracają w kolejnych latach by cieszyć się widokami zielonych wzgórz i łąk przypominających zmniejszone bieszczadzkie połoniny.

About Anka Śliwa

Ciągle mnie gdzieś nosi i zbyt długo nie mogę usiedzieć w jednym miejscu. Zazwyczaj w góry, ale ciekawymi miejscami na nizinach też nie gardzę. Nie lubię wielkich miast, ale chętnie spędzam kilka dni Londynie, Paryżu czy Rzymie. Bo przede wszystkim lubię poznawać nowe miejsca. Kiedy wyjeżdżam to z plecakiem i samodzielnie, tak żeby móc zaplanować trasę i miejsca które odwiedzę. I żeby odpocząć od bycia w dużej grupie, co dla pilota i przewodnika górskiemu jest codziennością. Co robię kiedy jestem w domu? Czytam, oglądam filmy, planuję kolejne wyjazdy i od czasu do czasu brzdąkam sobie na gitarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top